RSS

Wątroba


Wątroba jest ważnym organem u kręgowców i niektórych innych zwierząt. Posiada szeroki zakres funkcji, w tym detoksykacji, syntezy białka, a produkcją biochemicznych niezbędnych do trawienia także się zajmuje.

Wątroba jest niezbędna do przetrwania krwi. Nie można w żaden sposób zrekompensować braku czynności wątroby długoterminowo, chociaż dializy wątroby mogą być stosowane przez krótki okres czasu.

Organ ten odgrywa ważną rolę w przemianie materii i posiada wiele funkcji w organizmie, w tym m.in. tworzy zapasy glikogenu, rozkłada czerwone ciałka krwi, syntezuje białka osocza, zajmuje się produkcją hormonów i detoksykacją. Leży poniżej przepony brzusznej, w miednicy brzucha. Produkuje żółć, związek alkaliczny, który pomaga w trawieniu przez emulgowanie lipidów. Wątrobie wysoko wyspecjalizowane tkanki regulują szeroki zakres wysokowydajnych reakcji biochemicznych, w tym syntezę i rozkład małych i złożonych cząsteczek, z których wiele jest niezbędny do normalnego funkcji życiowych.

Określenia medyczne związane z wątrobą często zaczynają się od greckiego słowa Hepar (ἡπαρ). Wątroba jest czerwono-brązowa, z czterema listkami narządów o różnej wielkości i kształcie. Ludzka wątroba zwykle waży 1,4-1,6 kg (3.1-3.5 kg)  i jest miękka, różowo-brązowa, kształtu mniej więcej trójkątnego. Jest to zarówno największy z organów wewnętrznych (skóra jest największym organem w ogólnej formule) i największy z gruczołów w ciele człowieka.

Znajduje się w prawym górnym kwadrancie jamy brzusznej,  tuż poniżej przepony. Wątroba leży na prawo od żołądka i przykrywa pęcherzyk żółciowy. Jest podłączona do dwóch dużych naczyń krwionośnych, jeden nazywa się tętnicą wątrobową a drugi ma nazwę żyły wrotnej. Tętnica wątrobowa prowadzi krew z aorty, podczas gdy żyła wrotna prowadzi krew zawierające strawione składniki odżywcze z całego przewodu pokarmowego, a także ze śledziony i trzustki. Te naczynia krwionośne podzielić można na naczynia włosowate, które następnie prowadzą do płatów. Każdy płat składa się z milionów komórek wątroby, które są podstawową jednostką metaboliczną komórek.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

5 responses »

 1. Bardzo ciekawe. Dowiedziałam się wiele na temat wątroby zwierząt xD

  Odpowiedz
 2. Wątroba jest niewątpliwie bardzo wrażliwym organem, ja jak się napije to odrazu mnie tak napiernicza, że życ się odechciewa. Pod wplywem wysokoprocentowych trunkow, pitych systematycznie i w nadmiarze nastepuje blokowanie pracy hematocytow, poprzez odkladanie sie w nich tluszczu. Stluszczona watroba rozrasta sie. Dalsze zatrucie alkoholem prowadzi do zapalenia – watroba staje sie obrzeknieta i bolesna, wystepuje zle samopoczucie, goraczka, zoltaczka.
  Watroba nie lubi tez nadmiaru tluszczu w diecie i w ogole nadmiaru kalorii. Bowiem nie tylko nadmiar tluszczu, lecz rowniez nadmiar bialka i weglowodanow w pozywieniu moze doprowadzic do groznej choroby, jaka jest jej stluszczenie.

  Odpowiedz
 3. Jak mi wątroba nawala to mi się żyć nie chce.

  Odpowiedz
 4. Ważne jest to jak się odżywiasz! Oprócz żywieniowych modyfikacji, szczególnie na wiosnę warto zaczać uprawiać regularnie sport albo włączyć do codziennego trybu życia spacer. No oraz naturalnie wysypiać się. Nie posiada nic bowiem bardziej wzmacniającego jak połączenie adekwatnej diety z regenerującym snem.

  Odpowiedz
 5. Telewizja Satelitarna

  Tabletki Sylimarol są dużo lepsze od nasion ostropestu plamistego ponieważ czysty ostropest nie rozpuszcza się w tłuszczach a więc nie zostanie przyswojony przez nasz organizm. Jedynie standaryzowane wyciągi alkoholowe takie jak Sylimarol mają działanie terapeutyczne.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: