RSS

Ibufen – lek dla dzieci


Ibufen to doskonały lek przeznaczony dla dzieci.

Wskazaniami do stosowania Ibufenu jest gorączka w przebiegu zakażeń wirusowych oraz odczynu poszczepiennego. W bólach: ból głowy, ból gardła. Skład: 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg ibuprofenu.

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Mechanizm działania przeciwzapalnego polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Hamuje nasiloną w stanach zapalnych syntezę glikoprotein oraz zapobiega uwalnianiu mediatorów procesu zapalnego. Obniża podwyższoną temperaturę ciała przez zmniejszenie stężenia prostaglandyny E2 w podwzgórzu. Po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego w ponad 80% i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 1 h (pokarm opóźnia wchłanianie ibuprofenu, ale nie zmniejsza jego biodostępności). W ponad 99% wiąże się z białkami osocza. Ibuprofen powoli przenika do jam stawowych, gdzie stężenie leku utrzymuje się stosunkowo długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów (70-90% podanej dawki). Lek nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie.

Wskazania

Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu zakażeń wirusowych oraz odczynu poszczepiennego). W bólach o różnej etiologii o nasileniu słabym do umiarkowanego: ból głowy, ból gardła, bóle mięśni, stawów i kości (m.in. w przebiegu zakażeń wirusowych, na skutek urazów narządów ruchu takich jak nadwerężenia i skręcenia), bóle pooperacyjne, ból zębów, ból po ekstrakcji zębów, bolesne ząbkowanie, ból uszu w stanach zapalnych ucha środkowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dawka dobowa: 20-30 mg ibuprofenu/kg m.c. w dawkach podzielonych. Niemowlęta 6-12 m.ż. (7,7-9 kg): 2,5 ml 3-4 razy dziennie (150-200 mg/dobę). Dzieci od 2-4 r.ż. (10-15 kg): 5 ml 3 razy dziennie (300 mg/dobę). Dzieci 5-7 r.ż. (16-20 kg): 7,5 ml 3 razy dziennie (450 mg/dobę). Dzieci 8-10 r.ż. (21-29 kg): 10 ml 3 razy dziennie (600 mg/dobę). Dzieci 11-13 r.ż. (30-40 kg): 15 ml 3 razy dziennie (900 mg/dobę). Preparat można również stosować (wyłącznie na zlecenie lekarza) w przebiegu odczynu poszczepiennego u niemowląt 3-6 m.ż. (5-7,6 kg): 2,5 ml 2 razy dziennie (drugą dawkę podać po 6 h).

Przeciwwskazania

Leku Ibufen D nie należy stosować u pacjentów:
z nadwrażliwością na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,
z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub przebytą, perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ, z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca, przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych) w III trymestrze ciąży, ze skazą krwotoczną.
Nie stosować w III trymestrze ciąży (lek może hamować czynność porodową lub być przyczyną przedwczesnego zarośnięcia przewodu tętniczego u płodu). W I i II trymestrze ciąży stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki, nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi.
Poinformuj lekarza gdy masz nadwrażliwość na lek oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (objawy nadwrażliwości po przyjęciu: astma, pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa), chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy (czynną lub niedawno przebytą). Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne, glikozydy nasercowe, preparaty litu, metotreksat, cyklosporynę, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, chemioterapeutyki z grupy chinolonów. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosuje się w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W pierwszych 6 miesiącach ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie karmienia piersią – przed użyciem leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

One response »

  1. Bardzo skuteczny lek dla malucha przy przeziębieniach

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: