RSS

Jak świerzb wygląda?

Posted on

Świerzb powoduje wysypka składa się z małych czerwone wypryski i pęcherze i wpływa na określonych obszarach ciała. Świerzb może wiązać się z wstęgi między palcami, na nadgarstkach i plecach łokciach, kolanach, w okolicy talii i pępka, fałdy pachowe, obszary wokół brodawek sutkowych, boki i grzbiety stóp, genitaliów, a pośladki. Uderzeń (medycznie zwane grudki) mogą zawierać skórki krwi. Dobrze jest wiedzieć, że nie każdy guz jest to błąd. W większości przypadków świerzbu wpływających na zdrowych osób dorosłych, nie więcej niż 10-15 żywymi roztoczami, nawet jeśli nie setki uderzeń i pryszcze. Świerzb (łac. scabies) – choroba zakaźna ludzi i zwierząt spowodowana przez świerzbowce. U ludzi świerzb wywołuje świerzbowiec ludzki (Sarcoptes hominis, Sarcoptes scabiei), który objawia się dokuczliwym świądem i zmianami skórnymi w postaci przeczosów, grudek i plam.

Wysypka świerzb jest często widoczny na głowie, twarzy, szyi, dłoniach i podeszwach stóp u niemowląt i bardzo małych dzieci, ale zazwyczaj nie u dorosłych i starszych dzieci.

Zainteresuj się lekami na choroby skóry.

Na świecie choruje około 300 mln. ludzi, głównie w złych warunkach higienicznych i warunkach przeludnienia (wojsko, domy opieki). Świerzbowiec drąży kanały w warstwie rogowej naskórka. Samica składa 2-3 jaja w ślepo zakończonych norkach o długości 0,3-0,4 mm. Są one małe nitkowate  od 2 mm, długość 15 mm, które pojawiają się jako cienkie szare, brązowe lub czerwone linie na obszarach dotkniętych. Nor może być bardzo trudne do zobaczenia. Często mylone z nor są liniowe rysy, które są duże i dramatyczne i występują u ludzi z każdym swędzenie stan skóry. Drapanie faktycznie niszczy nory. Z jaj wylęgają się larwy, a następnie w ciągu 3 tygodni przekształcają w dojrzałe świerzbowce. Choroba przenosi się najczęściej przez bezpośredni kontakt fizyczny, rzadziej za pośrednictwem przedmiotów, np. pościeli. Poza skórą świerzbowce mogą przeżyć od 3 do 4 dni. Zakażeniu sprzyja obniżenie odporności. Chorują najczęściej dzieci, które zarażają się głównie podczas zabaw. W ciężkich chorobach układowych (np. AIDS, choroby hematologiczne) może wystąpić ciężka postać, charakteryzująca się hiperkeratozą, jest to tzw. świerzb norweski.

Świerzbienie – co to za uczucie?

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą nie pojawiać się na okres do dwóch miesięcy od zarażonych roztoczami świerzbowca. Nawet jeśli objawy nie występują, porażenia osoba ta jest nadal w stanie rozprzestrzeniać się świerzb w tym czasie. Gdy wystąpienie objawów, świąd jest najczęstszym objawem świerzbu. Świąd świerzb jest podstępny i nieugięty. Świerzb jest zwykle gorzej w nocy. Przez pierwsze tygodnie, grzybica jest subtelna. Następnie stopniowo staje się bardziej intensywny, aż po miesiącu czy dwóch, sen staje się prawie niemożliwe.

Co sprawia, że ​​świąd świerzb charakterystyczny jest nieustające jakości, co najmniej po kilku tygodniach. Inne warunki swędzenie skóry – wyprysk, pokrzywka, i tak dalej – zazwyczaj wywołują objawy, że wosk i blednąć. Tego typu grzybica może prowadzić ludzi z zasypianiem w nocy na chwilę, ale rzadko zapobiec snu lub przebudzenia poszkodowanemu w środku nocy.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

11 responses »

 1. Mój kolega chorował i na świerzb, ale co ciekawe na samym początku choroby lekarka zdiagnozowała to jako… opryszczkę! Dopiero jako minęły kolejne 2 tygodnia a świąd się pogarszał, zleciła mu badania laboratoryjne, gdzie okazało się, że to właśnie świerzb. Chyba sami lekarze nie mają świadomości, że taka choroba jak świerzb dalej istnieje…

  Odpowiedz
  • dokładnie, u mnie wymieniał najpierw azs potem pokrzywkę, az w koncu okazało się że to świerzb :/ a pomogł farmaceuta w aptece. Bo się okazało, że ludzie często na to chorują, a że są preparaty bez recepty, to omijają lekarzy i od razu do apteki

   Odpowiedz
 2. Wystapily u mnie jakies chrostki . Nie wiem co to moze byc. Kolezanka ma swierzba . Ale to calkiem inaczej wyglada. Pomozcie Mi, nie wiem co zrobic. Prosze

  Odpowiedz
 3. moj syn ma od dłuszego czasu prawdopodobnie zaraził tez małe dziecko swego synka .jak to sie leczy?

  Odpowiedz
 4. jest w domu kot czy to mozliwe ze świerzb od kota mogł by byc?

  Odpowiedz
 5. od kota ,psa ,świnki morskiej i od innych zwierząt to takie dziadostwo

  Odpowiedz
 6. mam chyba świerzba pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. Ocet grubo i na masę,pali żywym ogniem ale pomaga,dwa trzy tygodnie,powodzenia

  Odpowiedz
 8. Moj grzybek tez sie zarazil swierzbem i uzywalam novoscabinu, ale najwazniejsze oprocz samego leczenia to ogarniecie calego mieszkania, polecam poczytac na swierzb.5v i zapobieganiu, bo to sie rozprzestrzenia na wszystkich domownikow, wiec trzeba wyprac rzeczy, wyprasowac, ponakrywac folia itp.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: