RSS

Dzielenie pigułek, dzielenie tabletek

Posted on

Pigułka – podział odnosi się do praktyki modyfikacji tabletki, kapsułki lub tabletki, aby uzyskać niższą dawkę substancji czynnej lub uzyskanie wielu mniejszych dawkach, albo w celu redukcji kosztów lub dlatego, że lek nie jest dostępny w dawce życzenia. Często zdarza się, tabletki, które mają być dzielone (na przykład aspiryny) fabrycznie strzelił tak, że można łatwo podzielić tabletkę w połówki lub ćwiartki.

 

Istnieje wiele sytuacji, w których jest to sytuacja niebezpieczna by podzielić pigułkę otrzymaną na receptę.

 

Rozdrabniarki Pigułek

 

Pigułko-splitter to proste i niedrogie urządzenie do podziału leczniczych tabletki lub tabletki. Można też ciąć tabletki na ćwiartki.

 

Właściwość dawek

W USA i ponad 130 krajach, które stosują lub uznają amerykańskie farmaceutyczne standardy „jednolitości jednostek dawkowania” określone przez Farmację Stanów Zjednoczonych (USP), która określa się jako „akt publiczny normalizujący dla wszystkich leków na receptę i OTC, suplementów diety oraz innych produktów zdrowotne wytwarzanych i sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych.”

 

Standard USP jednolitości dawki wyraża kryteria statystyczne w języku protokołów pobierania próbek, które wymyka się prostym wyjaśnieniom. Farmaceutyczne dawki czasami sprowadza w dół uwzględniając odchylenie standardowe wagi w dawce mniejszej niż 6%, co w przybliżeniu odpowiada słabszym dawkom. Większość jednostek dawkowania powinna odbiegać w 15% od celu dawki. „Jednostka dawkowania” to termin techniczny, który obejmuje leki doustne (tabletki, pigułki, kapsułki).

 

Badania przeprowadzone w 2002 sprawdziły, że pigułki dzielone w czterech amerykańskich ośrodkach długoterminowej opieki i ustalono, że 15 z 22 poddanych recept ocenie (68%) miało powyżej wariancji masy normy USP.

 

Oszczędności

 

 

 

Pigułka-podział może być skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na koszty farmaceutyczne. Wiele leków na receptę jest sprzedawane w przeliczeniu na dawkę lub tabletki. Na przykład tabletki 10 mg danego leku mogą być sprzedawane w tym samym lub prawie tej samej cenie co 5 mg tabletki. Dzielenie tabletki 10 mg pozwala pacjentowi na zakup połowy liczby tabletek, a jednocześnie otrzymuje tę samą ilość substancji czynnej leku.

 

Potencjalnie korzystne leki

 

Dr Randall Stafford ze Stanford School of Medicine opublikował opracowanie w 2002 r. odnośnie leków na receptę w Stanach Zjednoczonych, w którym ocenia podział pigułek dla „potencjalnych oszczędności i klinicznych stosowności”. Studium wymienia jedenaście leków na receptę, które spełniają kryteria badania, w oparciu o amerykański farmaceutyczny struktury kosztów, opracowywanie pigułkę, a dawki w tamtym czasie. Większość leków wymienionych w tabeli z grupy leków psychiatrycznych są to leki przeciwdepresyjne.

 

Jednolitość podziału

 

Nie wszystkie tabletki dzielą się równie dobrze. W 2002 roku badania, Paxil, Zoloft i Zestril opisali podział dysku tabletki jako wymagający znacznej siły, powodujący, że połówki tabletki zaczynają latać. Glyburide wystawiał bardzo słabą ocenę metodzie podziału na wiele części. Hydrodiuril i Oretic – zbyt rozdrobniony. Lipitor nie dzieli się czysto, a powłoka jest obłupana. Pigułka w kształcie rombu taka jak VIAGRA – trudno zlokalizować środek tabletki. Najwięcej problemów było zgłaszane w przypadku Oretic 25 mg, w którym 60% tabletek nie dzieli się z dokładnością do 15% masy docelowej.

 

Niektóre leki mają kilka różnych postaci i zazwyczaj sprzedawane w różnych dawkach i różnych pakietach. Powszechną praktyką handlową jest oszukiwanie i zawyżanie cen niektórych rodzajów leków. Jednym z przykładów jest Minoxidil, który jest znany jako kosztowny stymulator wzrostu włosów, ale sam lek pod inną nazwą Loniten jest używany do kontroli ciśnienia tętniczego w dużo większych dawkach i znacznie niższej cenie.

Zagrożenia

 

Należy zachować ostrożność w identyfikacji leków, które mogą być bezpiecznie przy podziale, a jednocześnie zapewniając połowę dawki dawać skuteczność takich samych lub podobnych. Ogólnie pigułki mogą być bezpiecznie dzielone jednak podział pigułki może być nierówny, a więc kwoty substancji czynnej na dawkę mogą się różnić. W praktyce te różnice często są na tyle niewielkie, i zbyt małe by powodować istotne kwestie dawkowania. Pacjenci, którzy chcą podzielić swoje pigułki powinni zażądać od swoich lekarzy pisania dokładnych recept dawkowania, aby uniknąć błędnego dawkowania.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

2 responses »

 1. Your Site Is Great, podziwiam twój styl

  Odpowiedz
 2. tabletki zielona kawa

  Przez wystawy medialnej, zielonych ziaren kawusi załączników ubytek veight Ekstrakt przyjęła czułe pozdrowienie wśród konsumentów, jacy zmagają się spośród nadwagą.
  Podczas gdy nie ulega kwestii, przekroczenie chamstwo ścierwa biegnie do
  długiej listy chorób zagrażających egzystowaniu, ergo istotne istnieje, tak aby
  być

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: