RSS

Typy wysypki

Posted on

Wysypka jest zmianą na skórze, która wpływa na jej wygląd i teksturę. Wysypka może być zlokalizowana w jednym miejscu ciała, lub dotknąć całą powierzchnię skóry. Wysypki mogą spowodować zmianę koloru skóry, swędzenie, ocieplenie, wywołać nierówności, suchość, spękanie, owrzodzenie, obrzęk i mogą być bolesne.

Wejdź na stronę by sprawdzić leki na żołądek i dowiedzieć się więcej.

Przyczynę wysypki nie zawsze łatwo zidentyfikować. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze jej rodzaje.  Każde zmiany skórne, a szczególnie wysypki, należy oceniać podczas badania przedmiotowego. Nawet najdokładniejszy opis słowny nie zastąpi oceny wzrokowej. Trudno jest mi więc poradzić Pani coś innego, niż wysłanie męża się do lekarza (najlepiej dermatologa). Ważne jest, żeby przed wizytą nie stosować na zmienioną skórę maści sterydowych, ponieważ mogą one zatrzeć obraz choroby i utrudnić postawienie rozpoznania.  Wysypki mogą przyjmować różne formy. Wysypka może być rozległa, tj. obejmująca dużą część skóry, lub zlokalizowana w jednym lub kilku miejscach. Podobnie różny może być wygląd wysypki. Zaczerwienienie na skórze może powstać w wyniku zwiększonego przepływu krwi; określa się to mianem rumienia. Jeśli wysypka składa się z gładkich kropek lub plamek, które nie są wypukłe, jest to wysypka plamkowa. Jeśli plamki są lekko wypukłe, jest to wysypka grudkowata. Jednym z rodzajów wypukłej wysypki jest pokrzywka, często związana z alergiami. Pokrzywka występuje w postaci dużych, okrągłych obrzęków, które często przemieszczają się po ciele i bardzo mocno swędzą. Wysypka składająca się z pęcherzyków, bąbelków wypełnionych płynem, to wysypka pęcherzykowa. Jeżeli w bąbelkach zamiast czystego płynu jest ropa, są to krosty. Egzema to wysypka przewlekła, której efektem jest wysuszona, pogrubiona i swędząca skóra.

Rumień to termin medyczny oznaczający miejscowe zaczerwienienie skóry.

Rumień wielopostaciowy (erythema multiforme, EM) – zespół nadwrażliwości na różnorodne czynniki (infekcyjne, chemiczne, leki) o różnym nasileniu. W zależności od przebiegu rozróżnia się trzy formy:
erythema multiforme minor – rumieniowo-obrzękowe zmiany, zazwyczaj w kształcie pierścieni znajdujące się zwykle na dystalnych częściach kończyn, choć mogą również zajmować skórę innych okolic oraz błony śluzowe. Zmiany mogą się ze sobą zlewać. W obrębie zmian mogą pojawiać się pęcherze, które pękając tworzą nadżerki.
Zespół Stevensa-Johnsona (erythema multiforme major, ang. SJS – Stevens-Johnson Syndrome) – zmianami pierwotnymi są nietrwałe pęcherze pojawiające się na błonach śluzowych, głównie jamy ustnej i narządów płciowych. Pęcherze pękając tworzą bolesne nadżerki, które utrudniają odżywianie się. Chorobie towarzyszą niespecyficzne objawy ogólne takie jak gorączka, bóle stawowe.

Rumień guzowaty (Erythema nodosum) – choroba zapalna skóry, objawiająca się powstaniem dużych, bolesnych, czerwonych guzów, lokalizujących się najczęściej po stronie wyprostnej podudzi, ale pojedyncze guzy mogą występować również na udach i przedramionach. Nie podlegają rozpadowi, ustępują bez pozostawiania blizn. Zmiany rumieniowe (wyraźnie ograniczone zaczerwienienia o podwyższonej ciepłocie) i opuchlizna najczęściej dotyczą stawów skokowych, kolanowych i nadgarstków, choć każdy inny staw może być zajęty.

Rumień zakaźny (choroba piąta, łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease) – zakaźna choroba wirusowa, przebiegająca ostro, występuje najczęściej u niemowląt i dzieci. Spowodowana zakażeniem parwowirusem B19. Okres wylęgania choroby wynosi około dwóch tygodni. Głównym objawem chorobowym jest wysypka, która początkowo ma charakter ostro odgraniczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach (kształt motyla), często przybierającego kolor sinoczerwony („spoliczkowane dziecko”).

Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta, łac. exanthema subitum) – choroba zakaźna dzieci, głównie w wieku do 2 lat, wywołana przez wirus HHV-6 (występujący w odmianie A i B) oraz HHV-7. Gorączkę trzydniową po raz pierwszy opisano w 1910 roku, jej przyczynę znaleziono w 1988 roku. Chorują na nią dzieci między 6 a 24 miesiącem życia. Okres wylęgania wynosi od 7 do 17 dni.

Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) – zmiana skórna występującą w miejscu lub w pobliżu ukąszenia, wkłucia kleszcza. Rumień jest pierwszą oznaką, że nastąpił kontakt z zarażonym kleszczem. Może mieć postać obrączkowatą, wolno rozchodzącą się obwodowo. Rumień może też przybierać inne postacie tworzące pęcherze i wybroczyny o nieregularnych kształtach, których cechą wspólną zawsze będzie rozrastanie się i długi czas zanikania.

Pelagra (rumień lombardzki) – choroba wywołana niedoborem niacyny, inaczej witaminy B3 lub witaminy PP. Nazwa pelagra pochodzi od łac. pella agra, co znaczy: szorstka skóra.

Rumień nekrotyczny wędrujący (zespół glukagonoma, ang. necrolytic migratory erythema, glucagonoma syndrome) w ponad 80% przypadków towarzyszy nowotworowi trzustki wywodzącemu się z komórek alfa, wytwarzających glukagon – glukagonoma.

Czy to jest stosowane przez pacjentów i lekarzy, wysypka słowo nie ma dokładnego znaczenia lub odnosić się do konkretnej choroby lub rodzaj zaburzenia. Jest to ogólny termin, który oznacza ognisko guzki na ciało, które zmienia sposób skóra wygląda i czuje. Wysypka może być zlokalizowana w jednym miejscu, albo być powszechne. Sposób korzystania z tego terminu, wysypka może odnosić się do wielu różnych chorób skóry. Często są wysypka kategorii
łuszczących się plam na skórze nie w wyniku zakażenia,

łuszczących się plam na skórze produkowane przez zakażenie grzybicze lub bakteryjne,

czerwone, swędzące guzki lub plamy na ciele, takie jak na klatce piersiowej i plecach.

Chociaż wysypki rzadko są niebezpieczni, samodiagnostyka zwykle nie jest dobrym pomysłem. Właściwa ocena wysypka na skórze wymaga wizyty lekarza lub innego pracownika służby zdrowia. Poniższe wskazówki mogą pomóc w wyborze kategorii należy do firmy wysypka.

Łuszczących się plam na skórze, nie spowodowane infekcją

Scaly, swędzenie skóry patche są często jednym z warunków, o których mowa w wyprysku.

W celu minimalizacji wystąpienia problemów skórnych warto dbać o higienę i zaopatrzyć się we właściwe kosmetyki na przykład w aptece.

Atopowe zapalenie skóry: atopowe zapalenie skóry jest być może najbardziej popularną formą egzemy. To jest dziedziczne problem skóry, które często rozpoczyna się w dzieciństwie, jak popękane policzki i łuszczących się plam na skórze głowy, ramion, nóg i tułowia. Później w dzieciństwie, atopowe zapalenie skóry mogą mieć wpływ na wewnętrzne aspekty łokciach i kolanach. Dorośli atopowe zapalenie skóry na rękach, w okolicach powiek, na narządach płciowych, jak również całego ciała.

Zapalenie skóry słowo oznacza stan zapalny skóry. Atopowe zapalenie odnosi się do chorób, które mogą być związane z alergią i na ogół w rodzinach. Choroby atopowe należą astma, katar sienny i atopowe zapalenie skóry. W rzeczywistości, ludzie mogą odnosić się do tego, co lekarze nazywają wyprysk jako „alergiczne skóry.” W rzeczywistości jednak, u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry może alergie, ale większości przypadków atopowego zapalenia skóry same nie są alergiczne.

Wyprysk pojawia się i znika na własnym harmonogramem i nie jest związane z alergią Podejrzani – żywność, mydeł, detergentów i – co może być przyczyną nawrotów. W większości przypadków zmiana diety i detergentów pomaga wyprysk bardzo mało.

Atopowe zapalenie skóry jest często gorsza w miesiącach zimowych, gdy powietrze jest zimne i suche, tak że częste mycie może podrażnić skórę i pogorszyć stan. Mimo, że skóra jest „suchy”, to naprawdę nie jest, jest to stan zapalny, a więc nie tylko nawilżające wiele pomóc. Wysypka u niektórych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, jednak staje się gorzej w lecie, podczas gdy inne doświadczenia nie znaczący sezonowy. W czasach, wyprysk może być szczególnie uciążliwe dla jednego lub kilku lat, tylko w znacznym stopniu ustępują przez dłuższy czas potem i wymagają niewielkiej obróbki i uwagi.

Skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry staje się bardzo swędząca i zaczerwieniona. To może wyglądać zaczerwienienie, obrzęk i pęknięty. W niektórych przypadkach skóra może płakać i skorupy. Jest to szczególnie ważne u niemowląt i dzieci. Liquid, który emanuje z takich skorup często nie jest zakażone; co wyjdzie to ciało normalnej płynach tkankowych. konkretne leczenie egzemy jest pomocne, a nie antybiotykami.

Naszywki z atopowym zapaleniem skóry może występować na różnych częściach ciała, ale ten warunek nie jest zaraźliwa. Może okazać się, włącza się i wyłącza przez całe życie, ale może być długie przerwy między ognisk. Ponadto, warunek ten nie gorzej się stopniowo wraz z wiekiem, a jeśli już, to jest najszerszą w okresie dzieciństwa.

Leczenie polega na minimalizacji podrażnienia wyprysk, jeżeli przyczynia się do problemu i przy użyciu siły receptę sterydy (kortyzon kremy). Łagodniejsze te są najlepsze dla dzieci i wrażliwe części ciała (twarz, pachwiny); obejmują one hydrokortyzonu w over-the-counter mocne 0,5% i 1%, jak również wyższe stężenia, które wymagają recepty. U osób dorosłych i na grubszym ocieplane obszarach (tułowia, ramion, nóg), silniejsze kortyzon (steryd) preparaty są bezpieczne i pożyteczne. Niektóre z nich triamcinolone 0,1% (Triamcinolon), fluocinonide 0,05% (LIDEX) i klobetazolu 0,05% (Temovate).

Niesteroidowe kremy jak takrolimus (Protopic) i pimekrolimus (Elidel) stały się mniej popularne zarówno ze względu na względny brak skuteczności i obawy o bezpieczeństwo. Dotknij wchłania wody z roztworu Burów’s (dostępne bez recepty) może pomóc w suche się atopowego zapalenia skóry w wilgotny etapach.

Kontaktowe zapalenie skóry: kontaktowe zapalenie skóry jest wysypka, która jest wniesiona w dniu poprzez kontakt z konkretnym materiałem, który powoduje alergię na skórze lub z czymś, co podrażnia skórę, podobnie jak zbyt częste mycie rąk.

Typowe przykłady kontaktowe zapalenie skóry spowodowane alergią jest trujący bluszcz lub dąb trucizna (tej samej substancji chemicznej, różnych roślin) oraz reakcje na biżuterii zawierających nikiel. Ze sporadycznymi wyjątkami, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry dotyczy tylko tych części skóry dotknąć dowolnego materiału powoduje alergii, w przeciwieństwie do atopowego zapalenia skóry, które mogą być powszechne, ponieważ, jak wspomniano powyżej, nie jest to alergia na danej substancji.

Leczenie polega na kontaktowe zapalenie skóry unikanie alergenu, który spowodował to, jeśli istnieje, lub zmniejszenia ekspozycji bez podrażnienia skóry (wody na ręce, rozpuszczalników w pracy, wokół ust ślina od lizanie wargi). Skuteczne leczenie obejmuje miejscowe steroidy, w tym ponad-the-counter 1% hydrokortyzonu i wiele recepty wytrzymałości kremów. Tutaj także niesteroidowe kremy jak takrolimus i pimekrolimus stosowane są mniej niż kiedyś. Dotknij wchłania wody z roztworu Burów’s może pomóc wysychają wilgotny kontaktowe zapalenie skóry, jak również.

Istnieje oczywiście wiele innych wysypka łuszcząca. Dwa warto wymienić łuszczycy, dziedziczną chorobę, na łokciach, kolanach, i gdzie indziej, a pityriasis rosea, która dotyka głównie nastolatków i młodych dorosłych, produkując łuszczących się plam na klatce piersiowej i plecach i na ogół znikają w ciągu około miesiąca. Suchość skóry, bardzo suchą skórę, może także pojawić się jako wysypka w zimnych, suchych miesięcy w roku.
Łuszczących się plam na skórze produkowane przez zakażenie grzybicze lub bakteryjne

Podczas infekcji pojawiają się wysypki, w większości przypadków przyczyną są grzyby lub zakażeń bakteryjnych.

Zakażenia grzybicze: Zakażenia grzybicze są dość powszechne, ale nie pojawiają się prawie tak często, jak wysypka w kategorii wypryski. Być może najczęściej diagnostycznych błędem popełnianym przez pacjentów i lekarzy innych niż dermatologia jest niemal automatycznie połączenie łuszcząca się wysypka „grzyb”. Na przykład osoba, z kilkoma łuszczące plamy na ręce, nogi, tułów i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że postaci wyprysku lub grzybicy skóry niż rzeczywiste (laika pojęcie na grzyby). Podobnie, drożdże są podobne do botanicznie grzybów i mogą powodować wysypki. Zazwyczaj mają wpływ na fałdy skóry (jak skóra pod biustem lub w pachwinie). Wyglądają ognistej czerwieni i krosty na brzegach. Podobnie jak w przypadku grzybicy z wielu wysypek, które mają nie więcej niż wyprysk lub podrażnienie się jako „zakażeń drożdży.”

Grzyb i drożdżycy niewiele mają wspólnego z higieną – czyste ludzie nich też. Pomimo swojej reputacji, grzybicze wysypki nie są powszechnie złowionych z psów lub innych zwierząt, nie są łatwo przenoszone na siłowniach, prysznice, baseny, czy szatnie. W większości przypadków nie są one wysoce zakaźną albo między ludźmi.

Leczenie jest zwykle proste. Wielu skutecznych kremów przeciwgrzybiczych można kupić w drogerii bez recepty, w tym 1% klotrimazol (Lotrimin, Mycelex) i 1% terbinafiny (Lamisil). Gdy te zawodzą, recepty kremy jak ekonazol 1% (ekonazol) i ketokonazolem 2% (Nizoral) może pomóc. W obszernych przypadkach, lub gdy paznokcie są zaangażowane, jamy ustnej terbinafiny (Lamisil) może być przydatne.

Jeśli grzyb wielokrotnie leczonych bez powodzenia, warto rozważyć możliwość, że nigdy nie był grzyb na początku, ale raczej formą wyprysku które powinny być traktowane zupełnie inaczej.

Zakażenia bakteryjne: Najczęściej zakażenie bakteryjne skóry jest liszajec. Liszajec jest spowodowane przez gronkowca lub paciorkowca zarazków i jest o wiele częściej u dzieci niż u dorosłych. Ponownie, zła higiena odgrywa niewielką lub żadną rolę. Bez recepty kremy antybakteryjne jak bacytracyny (Neosporin) nie są bardzo skuteczne. antybiotyku lub recepty wytrzymałości kremy jak mupirocyna (Bactroban) są zazwyczaj potrzebne.
Czerwone, swędzące guzki lub poprawek w każdym miejscu

Przypadki tego rodzaju są zazwyczaj albo wirusowe lub alergiczne.

Wirusowe wysypka: Podczas infekcji wirusowych skóry się, jak opryszczka lub półpasiec (kuzyn wietrznej), są najczęściej zlokalizowane w jednej części ciała, wysypki wirusowej są często symetryczne i wszędzie. Pacjenci z takimi wysypki może lub nie może mieć inne objawy wirusa jak kaszel, kichanie, lub zaburzenia żołądkowe (nudności). Wirusowe wysypki zazwyczaj kilka dni do tygodnia i przejść na własny sposób. Leczenie jest ukierunkowane na złagodzenie swędzenia, jeśli istnieje.

wysypka narkotyków alergiczne: Większość alergiczne wysypki start narkotyków w ciągu dwóch lub trzech tygodniach przyjmowania nowego leku, zwłaszcza jeśli osoba podjęła przed narkotykami. Jest bardzo prawdopodobne, że lek został przepisany przez miesiące lub lata spowodować reakcję alergiczną. Ponieważ zwykle nie ma konkretnego badania, aby udowodnić, czy wysypka alergiczna, lekarze mogą polecić zatrzymanie podejrzanego leku, aby zobaczyć co się dzieje. Jeżeli wysypka nie znika w ciągu tygodnia nie bierze leków, alergia jest mało prawdopodobne.

Chociaż żywności, mydła, detergenty i często są obwiniani za powszechne wysypka, rzadko są sprawcami.

Inne wysypki

Pokrzywka (pokrzywka) są swędzące, czerwone pręgi, które przychodzą i odchodzą na różnych częściach ciała. Większość uli nie są alergiczne, prowadzenia kursu, i znika w tajemniczych okolicznościach, jak przyszli. wysypka ciepła jest podrażnienie skóry spowodowane przez nadmierne pocenie się podczas gorącej, pogoda wilgotne. Może on wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej u dzieci. potówki wygląda jak czerwona gromada krosty lub pęcherze małe. Jest bardziej prawdopodobne, na piersi i górnej części szyi, w pachwinach, pod biustem, w zagniecenia łokcia.

Co to jest leczenie wysypka?

Większość wysypki nie są niebezpieczne dla osoby lub osób w pobliżu (chyba, że ​​są one częścią choroby zakaźne, takie jak ospa wietrzna). Wiele wysypki ostatnio chwilę i lepiej na własną rękę. Nie jest zatem nieuzasadnione w leczeniu objawów jak świąd i / lub suchą skórę na kilka dni, aby sprawdzić, czy stan zostanie łagodniejszy i odchodzi.

Bez recepty (over-the-counter) środki zaradcze obejmują
anty-swędzenie kremów zawierających kamfora, mentol, pramoxine (Itch-X, Sarna Sensitive), lub difenhydramina (Benadryl);

leki przeciwhistaminowe, jak difenhydramina (Benadryl), chlorfeniramina (chloro-Trimeton) lub loratadyna (Claritin, Claritin RediTabs, Alavert) i cetyryzyny (Zyrtec);

nawilżających balsamów.

Jeżeli środki te nie pomogą, lub jeżeli wysypka nie ustąpi lub stanie się bardziej powszechne, wizytę u lekarza lub dermatologa, jest wskazane.

Istnieje wiele, wiele innych rodzajów wysypki, że nie zawarte w tym artykule. Tak, to jest podwójnie ważne, jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat przyczyn i leczenia wysypki, aby skontaktować się z lekarzem. Ten artykuł jest naprawdę tak, jak wskazuje tytuł: „Rash 101:. Wprowadzenie do wspólnego wysypki skórne”

Słowo na temat szczepienia ospy wysypki u pacjentów z

Ludzie z atopowym zapaleniem skóry lub wyprysk, nie powinny być szczepione przeciwko ospie, czy warunek jest aktywne. Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na o rozprzestrzenianie się wirusa na skórze, co może prowadzić do poważnych, nawet zagrażających życiu choroby zwanej vaccinatum wypryski. W przypadku innych wysypki, ryzyko powikłań jest znacznie mniejsza. Skonsultuj się z lekarzem na temat szczepionki na ospę.
Wysypka w skrócie: wysypka nie konkretnej diagnozy. Jest to raczej ogólny termin, który oznacza ognisko guzki na ciele, które zmieniają sposób skóra wygląda i czuje.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

20 responses »

 1. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since
  I bookmarked it. Money and freedom is the best wayy
  to change, may you bee rioch and continue to help other people.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Najpopularniejsze wpisy w ubiegłym roku | Leki na wszystkie choroby

 3. nużeniec , niedouczeni lekarze pytaja a co to jest?Sama zdiagnozowalam zrobilam badania a na rozne cuda mnie leczyli.Lekarze u nas sa beznadziejni

  Odpowiedz
 4. Najgorsza jest wysypka grudkowa – zmiany w postaci małych, czerwonych grudek, sprawiająca, że skóra staje się niestety szorstka w dotyku. Pojawia się ona w przebiegu szkarlatyny – takiej choroby. Początkowo pojawia się w okolicach naszych pach, pachwin i szyi, a potem już na całym ciele. Policzki stają się mocno rumiane.

  Odpowiedz
 5. Ja bym się chciała dopytać o leczenie rumienia. Jaką maść trzeba używać i w jakiej ilości?

  Odpowiedz
 6. Witamina B6 (pirydoksyna) – potrzebna do prawidłowego wykorzystania składników odżywczych z pożywienia, do uwalniania węglowodanów magazynowanych w wątrobie oraz mięśniach na potrzeby produkcji energii oraz do wytwarzania niacyny. Odgrywa rolę w powstawaniu czerwonych krwinek oraz przeciwcial, posiada wpływ na zdrową skóre oraz prawidłowe trawienie. Może być także niezbędna dla prawidlowego działania układu nerwowego oraz różnorodnych hormonów. Niektóre witaminy (B, kwas foliowy, B6, PP, B12, K) są w niewielkich ilościach syntetyzowane w przewodzie pokarmowym zwykłego czlowieka poprzez bakterie jelitowe. Współczesna moda promuje szczupła sylwetkę. I dlatego również ogromna sekcja mlodych kobiet decyduje się na drastyczne diety (na przykład głodówki, diety bazujące jedynie na jednym składniku). Bey konsultacji z dietetykiem, na własna rękę starają sie odchudzać, czesto doprowadzając swój organizm do witaminowej ruiny. Unikając spożywania tłuszczów, narażają się na niedobory witamin, glównie owych rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, E, D i K.

  Odpowiedz
 7. na koncu tekstuy powinien sie znalezc odnosnik z jakiego oryginalnego tekstu zostalo to przetlumaczone na jezyk polski (translate.google.com?). Skladnia zdan jak i bezsensownosc niektorych zdan jawnie wskazuja na uzycie translatora a osoba tlumaczaca nawet nie zadala sobie trudu by skorygowac tekst.
  Bardziej mi to plagiat przypomina niz „blog”.

  Odpowiedz
 8. A jak zaradzić swędzącej wysypce na brzuchu i pod pachami i mam wrązenie że powoli między palcami u rąk tez zaczyna mnie swędzieć. to może byc jakaś alergia? ale nie mama pojęcia z czego! nic nie zmieniałąm w swoim otoczeniu ani w jedzeniu…

  Odpowiedz
 9. ojej, i czym sie leczysz?

  Odpowiedz
 10. leki przeciwalergiczne i może być ocet na zmianę do smarowania, ale nie każdy się na to pisze 😉

  Odpowiedz
 11. czy taka wysypka ktora mega swedzi po kapieli to swierzb czy jeszcze sa inne opcje?

  Odpowiedz
  • moze byc alergia, moze byc azs, rozne moga byc powody. najlepiej idz do lekarza. swierzb ma charakterystyczna wysypke wiec sprawdz sobie w necie tez jak wyglada

   Odpowiedz
 12. i taki bez recepty daje rade? coś pomocniczo stosowałaś?

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: