RSS

Apteka Internetowa w świetle prawa

Posted on

Obecnie przez internet można sprzedawać wyłącznie leki bez recepty i suplementy diety. Apteki internetowe, które się do tego nie stosują – łamią polskie prawo.

Ministerstwo Zdrowia uznało, że sprzedaż leków na receptę jest zbyt niebezpieczna.  Każdy ma prawo otworzyć firmę, która będzie prowadziła sprzedaż leków w sieci. A przecież mamy do czynienia z systemem bardzo reglamentowanym i specyfikami, których niewłaściwe użycie może doprowadzić do zagrożenia życia ludzkiego. „Takiej możliwości nie ma i nie przewidujemy, by to zmienić” – twierdzi wysoko postawiony przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

O statusie apteki internetowej pisze znany prawnik zajmujący się informatyka Piotr VaGla Waglowski:

„Czymże jest apteka? Otóż „apteka” to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne. Ta nazwa jest zastrzeżona przez polskie prawo (podobnie jak nazwa „bank” dla banku) wyłącznie dla miejsc świadczenia określonych w ustawie usług farmaceutycznych. No i wynika z tego najogólniej, że nie można nazwać apteką serwisu internetowego, który chciałby zacząć oferować leki online….

Ze zdrowiem nie ma żartów, dlatego ustawa szczegółowo precyzuje, jakie warunki spełniać musi lek, by został dopuszczony do obrotu. Co do zasady: wydanie pozwolenia, odmowa jego wydania, zmiana danych stanowiących podstawę wydania pozwolenia, przedłużenie terminu ważności pozwolenia, i jeszcze parę innych rzeczy, następuje w drodze decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia. Sam wniosek obwarowany jest licznymi obowiązkami. Od dnia wstąpienia do struktur Unii Europejskiej do takiego wniosku dołącza się np. listę państw członkowskich, w których wniosek o pozwolenie jest rozpatrywany, ewentualnie szczegółowe informacje dotyczące odmowy udzielenia pozwolenia w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej… Zastanawiając się nad internetowymi dylematami obrotu lekami pominę wszelkie wycieczki personalne, dotyczące poszczególnych ministrów zdrowia. Tu aktualne informacje dostępne są w ogólnopolskiej prasie i innych mediach. Nie chciałbym również zajmować się niuansami związanymi z dopuszczeniem leku do obrotu. Moją wiedzę praktyczną na ten temat kształtuje jeden z popularnych seriali emitowanych w polskiej telewizji… Generalnie leki to poważna sprawa.

Na tyle poważna, że na całym świecie odpowiednie organy szczególnie przyglądają się ich sprzedaży. Internet jest równie bacznie obserwowany. I tak: w 2001 roku holenderski inspektorat zdrowia publicznego zażądał zamknięcia online’owej apteki http://www.drogisterij.net. Powodem zawieszenia strony było to, iż serwis nielegalnie sprzedawał pigułki antykoncepcyjne, testy ciążowe i środki przeciwbólowe. Wcześniej w USA Departament Sprawiedliwości wystąpił przeciwko osobom, trudniącym się internetową sprzedażą leków. Chodzi o leki dostępne jedynie po przepisaniu przez lekarza (takie jak np. viagra). Prawie w tym samym czasie japońska policja aresztowała trzy osoby podejrzane o naruszenie obowiązujących tam przepisów farmakologicznych, a to przez sprzedaż nieautoryzowanych farmaceutyków za pomocą Internetu.”

Historia polskiego biznesu e-aptecznego nie była prosta. Gdy w lutym 2007 roku Sejm odrzucił poprawkę do nowelizacji prawa farmaceutycznego, która dopuszczała wysyłkowej sprzedaży leków bez recepty, wydawało się, że los aptek internetowych jest przesądzony. – Polska nie jest jeszcze gotowa na taki rodzaj sprzedaży leków – mówiła wówczas przewodnicząca sejmowej komisji zdrowia, Małgorzata Stryjewska z PIS.

Rozwój e-aptek wspierała natomiast Platforma Obywatelska. – Ceny leków w e-aptekach są nawet o 30 proc. tańsze. To zwiększa dostępność leków – przekonywali posłowie PO. Biorąc pod uwagę niechęć PiS do e-aptek oraz posiadaną wówczas większość w Senacie i piastowany przez Lecha Kaczyńskiego urząd Prezydenta, wydawało się, że decyzja Sejmu będzie decyzją ostateczną.

Nieoczekiwanie, miesiąc później Senat wprowadził, a Sejm zatwierdził, poprawkę do prawa farmaceutycznego, która dopuszczała sprzedaż wysyłkową leków bez recepty przez apteki i punkty apteczne. Warunki sprzedaży miał określić minister zdrowia w oddzielnym rozporządzeniu.

Nie dla wszystkim aptekom internetowym prawo zabraniające handlu środkami na receptę bardzo doskwiera:

” W naszym przypadku zakaz handlu środkami na receptę nie jest aż tak bardzo dokuczliwy, bo całkiem dobrze sprzedają się środki bez recepty” – mówi właściciel apteki internetowej- „Ale oczywiście będziemy się bacznie przyglądać zmianom w prawie i śledzić na bieżąco zmiany jakie planuje ustawodawca” – dodaje.

W maju 2008 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, określające warunki sprzedaży. – Wszystkie e-apteki muszą udostępnić na swojej stronie PDF-a z pozwoleniem na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Dokument określa również obowiązek e-aptek co do przechowywania leków, organizowania wysyłek, stosowania odpowiednich warunków transportu, które odpowiednio zabezpieczą preparaty.

Tymczasem w innych krajach, także europejskich możliwa jest sprzedaż leków na receptę przez apteki internetowe np w Czechach. Po zamówieniu leku na czeskich serwisach, które zresztą oferują opcje w języku polskim, czeska apteka wysyła go do Cieszyna, stamtąd odbiera go już polski kurier. W Czechach, Niemczech czy Holandii nadzór farmaceutyczny nie może kontrolować innych aptek niż te, które podlegają jego ustawodawstwu. Dlatego apteki z tych krajów wysyłają leki do Polski. Oczywiście zagraniczne apteki sprzedają nam leki po cenach rynkowych, bo refundacja nie wchodzi tu w grę. O ile zakup leków refundowanych w zagranicznych aptekach nie opłaca się, to pozostałe specyfiki mogą być tańsze niż w Polsce. Dodatkowo za granicą można kupić leki, które nie są dostępne w Polsce, bo nie zostały one, z różnych względów zarejestrowane. Dziś polskie apteki mogą wysyłać klientom tylko leki dostępne bez recepty. Pozostałe można wprawdzie zamówić przez internet, ale żeby je odebrać, trzeba się zgłosić osobiście – z receptą. Wiele firm farmaceutycznych chciałoby, by wprowadzić w Polsce bezpieczny system wysyłkowej sprzedaży także leków na receptę, ale są to marzenia ściętej głowy.

Tymczasem wyniki  sondażu Europe Health pokazują, że 65% populacji europejskiej największym zaufaniem obdarza apteki. Jednocześnie ponad połowa badanych Europejczyków twierdzi, że informacje zawarte w reklamach produktów leczniczych są użyteczne – tak wynika z najnowszego sondażu Reader’s Digest Europe Health. Ponad 15 tysięcy Europejczyków spośród wielu różnych instytucji funkcjonujących w państwie (linie lotnicze, firmy ubezpieczeniowe, banki, media) obdarzyło zaufaniem właśnie apteki. Europejczycy jako jedno z najlepszych źródeł informacji o zdrowiu wskazali farmaceutów – najczęściej byli to Belgowie, aż 90% badanych

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

71 responses »

 1. W swietle prawa w Polsce nie można sprzedawać leków na receptą przez internet a w czeskich aptekach można. Czescy pacjenci są mądrzejsi czy mają mają mądrzejszych polityków?

  Odpowiedz
  • I to mi się właśnie nie podoba, że tam można sprzedawać, a u nas jest to nielegalne

   Odpowiedz
   • jabys miał dzieciaki, które ci mogą iść do apteki i w kazdej chwili kupić jakieś swiństwo to byś inaczej gadał

   • wlasnie, z autentycznoscia recept moze byc roznie, latwo o podrobke.dla mnie osobiscie zamawianie lekow na recepte prze Internet to troche niezbyt dobra praktyka.

   • # maciej to pilnuj gnojków a normalnym ludziom daj żyć.

 2. Sama wiele kupuję w aptece internetowej głównie suplementów diety i jestem zadowolona zwłaszcza z cen

  Odpowiedz
 3. Nie mam nic przeciwko temu żeby kupić leki w aptece internetowej nawet te na receptę, niech mi ktoś jednak zagwarantuje, że dojdą w dobrym stanie do mnie i otrzymam pełnowartościowy produkt.

  Odpowiedz
 4. uważam, że apteki interentowe są potrzebne, ale osobiście z nich nie korzystam, bo się boję, że przyjdą do mnie leki nie takie jak zamawiałam albo w ogóle nie przyjdą, dlatego nie zamawiam leków przez internet

  Odpowiedz
  • ja też z tego nie korzystam, ale chętnie korzystałbym, gdyby można było kupić w nich leki na receptę.

   Odpowiedz
  • a ja korzystam, bo oszczędzam czas w ten sposób, co do ceny to moim zdaniem różnica jest niewielka, ale jak zyskuję na czasie to mi wystarczy

   Odpowiedz
 5. Zagadnienia prawne mnie nic nie obchodzą. Chcę dostać do domu dobrze zapakowaną paczkę i jak najmniej zapłacić za leki i dostawę.

  Odpowiedz
  • na ja mam dokładnie tak samo. ma być tanio i szybko dostarczone

   Odpowiedz
  • To skandal, że w Polsce farmaceuci maja obowiazek sprzedazy i srodkow antykoncepcyjnych i tabletek „po”. Nie dotyczy to jednak np. prezerwatyw, ktore nie sa zarejestrowane jako produkt leczniczy. Tutaj tak naprawde jest dowolnosc, przynajmniej z prawnego punktu widzenia.

   Odpowiedz
 6. Czy jest jakaś apteka internetowa, którą możecie polecic? Ja kiedys korzystalem z jednej, ale strasznie ceny podniesli w gore i teraz juz tam nie kupuję

  Odpowiedz
 7. Nie korzystam z apteki internetowej, bo mnie stać na kupowanie leków w tradycyjnej aptece, za to zależy mi bardzo na czasie. Chodzę do aptek, gdzie nie ma tanich leków i nie muszę stać w kolejce.

  Odpowiedz
  • tylko pogratulować takiego bogactwa, ale w tradycyjnych aptekach też się zdarzają promocję i można faktycznie kupić coś w pięknej cenie

   Odpowiedz
 8. W moim przypadku dobór apteki, w której kupuję jest wyłącznie wyborem ktory zależy od miejsca w jakim akurat się znajduję – tak jest zazwyczaji. Kupowanie leków zdarza się u mnie niezmiernie żadko bo raczej kupuje je dla rodziny niż dla siebie. Nie korzystam z lekow przeciwbólowych ani tym bardziej doraźnych środków na grypę bo ostatni raz bylem chory chyba w wieku 16 lat.

  Odpowiedz
  • Ale w aptece internetowej można na pradę kupić niektóre rzeczy taniej. Mój znajomy mówi, że kupił w ten sposób taniej o kilkadziesiąt procent kosmetyki do pielętgnacji ciała.

   Odpowiedz
 9. U mnie w okolicy na osiedlu nabudowli tyle aptek, że się można prawie o nie przewrócić. W każdej w środku wiatr hula, bo przecież ludzie tyle nie kupują, ale nie widzę za bardzo, że kturąś mieli zamykać.

  Odpowiedz
 10. Badania Readers Digest? to chyba jakiś żart. To kolesie, którzy moją teściową rabali co miesiąc na kilka stów w żekomej loterii która miała wygrać a kobiecina się na to miesiąc w miesiąc nabierała, Readres zamknęli już chyba, bo już nie dostają na skrzynkę pocztową ich spamu, ale kobiecina cały czas wierzy, że wygrała i ujrzy wreszcie ten milion, co jej w każdym liści obiecywali „wygrała pani, tylko proszę u nas kupić”.

  Odpowiedz
 11. mam już dość kupowania różnych leków w aptece na moim osiedlu, bo tam zawsze jak przychodzę są kolejki. Może i jest taniej niż gdzie indziej, ale to czekanie na swoją kolej jest naprawdę denerwujące.

  Odpowiedz
 12. Jest taka apteka nazywała się kiedyś „takie leki” czy jakoś tak – jak raz zrobiem u nich zamówienie to przyszło dopiero po miesiącu, tak że nie dziękuję.

  Odpowiedz
 13. Brakuje mi tu jeszcze informacji dlaczego nasz rząd tak bardzo boi się, żeby leki były sprzedawane na recpete przez internet, dlaczego nie może być u nas tak samo wygodnie jak w innych krajach, gdzie dotarł interenet?

  Odpowiedz
  • nasz rząd w ogóle wszystkiego się boi i za co się weźmie to spiepszy, nie tylko zresztą ten rząd, ale poprzednie także

   Odpowiedz
  • no to się z tobą zgadzam, że to raczej tchórzliwe podejście, bo niby dlaczego nie można wydawać leków na receptę – przecież dokładnie tak samo wszystkie dokumenty są wymianiane – recepta za leki plus opłata – i wszystko. W internecie nawet potem łatwiej zidentyfikować kto co kupił, chyba że właśnie o to chodzi, żeby nie było łatwo tego sprawdzić

   Odpowiedz
   • może dla ciebie to takie oczywiste, ale jakbyś miał dzieciaki w wieku szkolnym, co szukają po aptekach sudafedu, to byś zmienił zdanie

  • nasz rząd postępuje słusznie, bo ograniczenia na sprzedaż leków są we wszystkich cywilizowanych krajach

   Odpowiedz
 14. kołe mnie na osiedlu jest bardzo dużo dobrze zaopatrzonych aptek, tak i apteki internetowej nie potrzebuję

  Odpowiedz
 15. zawsze w aptece internetowej musi być taniej, bo nikt by u nich nic nie kupował

  Odpowiedz
 16. Kodeks aptekarza mówi, że aptekarza obowiązują zasady etyki ogólnoludzkiej, wypracowanej przez pokolenia. Zasady te zobowiązują Aptekarza do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu, którego członkiem staje się on w chwili otrzymania prawa jego wykonywania. Każde postępowanie Aptekarza podważające zaufanie do zawodu jest naruszeniem godności tego zawodu.

  Odpowiedz
 17. Pracuję jako magister w aptece od ok. 7 lat. Teraz skończyłam specjalizację i podchodzę do egzaminu. Za jakiś czas będę szukać pracy jako kierownik apteki. Pytanie, co farmaceuta może robić zamiast kierowania apteką, żeby mieć pensję wyższą od kierownika? Czy może praca w hurtowni? Firmy farmaceutyczne? Tylko jako kto?

  Odpowiedz
 18. U nas mamy aptekę a raczej to już nie apteka lecz supermarket zdrowia i urody. Na powierzchni prawie 300 metrów kwadratowych można znaleźć około 5000 produktów farmaceutycznych i kosmetycznych. Jest to pierwsza w Kostrzynie apteka samoobsługowa. Oczywiście klient nie jest zdany tylko na siebie, do naszej dyspozycji jest zawsze uprzejmy farmaceuta służący dobrą radą. A załoga jest profesjonalna i międzynarodowa. Jednak co najważniejsze dzięki temu, że jest to duża apteka należąca do ogólnopolskiej sieci, ceny są tu bardzo atrakcyjne, najniższe w naszym mieście.

  Odpowiedz
  • Z tego co wiem to tak robi wiele aptek internetowych, ale tutaj zapewne chodzilo o to, ze nie mozna ich kupic tak jak w przypadku pozostalych bez recepty. Sytuacja w ktorej mozemy wyslac scan, czy obojetnie jaka inna forma potwierdzenia droga elektroniczna moglaby wiecej namieszac niz pomoc i ulatwic. To jest ogromny problem weryfikowania autentycznosci takiej recepty.

   Odpowiedz
 19. Ja tez raczej nie skorzystalabym z apteki internetowej. Nie zrobilabym tam zakupow lekow.Mam zaufana apteke u siebie w miejscowosci. Teraz nawet sa w aptekach mozliwosci zdobycia punktow.Moja mama skorzystala, a czy jest zadowolona, mysle,ze tak, poniewaz ladnie i zawsze mlodo wyglada nawet bez uzycia kosmetykow.

  Odpowiedz
 20. A ja kiedys skusilam sie na zakupy w aptece internetowej.Nie chcialo mi sie biegac po normalnych aptekach,a dodam,ze mieszkam na wsi,wiec zrobilam zakupy w aptece internetowej. Ale byly to tylko specjalistyczne kremy dostepne tylko w aptekach.Apteka byla jak najbardziej w porzadku, zawierala wszystkie dane.Jednak nie zdecydowalabym sie na zakup lekow na odleglosc i to jeszcze po okazyjnej cenie,bez recepty. Choc takich „okazji” w internecie nie brakuje i ludzie lapia sie na nie.

  Odpowiedz
 21. Jeżeli już o tym rozmawiamy. Kto moze pracowac w aptece? Czy tylko mgr i technicy farmacji czy osoby bez wyksztalcenia farmaceutycznego tez? Jakie obowiazki ma pomoc apteczna? Czy mgr biologii moze pracowac w aptece, na jakim stanowisku? I ile wtedy mozna zarobic? Bede wdzieczna za odpowiedzi.

  Odpowiedz
 22. Za granicą nadzor farmaceutyczny nie moze kontrolowac innych aptek niz te, ktore podlegaja jego ustawodawstwu. Dlatego apteki z tych krajow wysylaja leki do Polski. Oczywiscie zagraniczne apteki sprzedaja nam leki po cenach rynkowych, bo refundacja nie wchodzi tu w gre. O ile zakup lekow refundowanych w zagranicznych aptekach nie oplaca sie, to pozostale specyfiki moga byc tansze niz w Polsce. Dodatkowo za granica mozna kupic leki, ktore nie sa dostepne w Polsce, bo nie zostaly one, z roznych wzgledow zarejestrowane.

  Odpowiedz
 23. Przeczytałem niedawno, ze ustawa refundacyjna, sposrod pakietu ustaw zdrowotnych, wzbudza najwiecej kontrowersji; wprowadza urzedowe ceny i marze lekow finansowanych przez NFZ. Stala cene leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia bedzie negocjowalo z producentem. Od jej wartosci bedzie ustalana urzedowa marza – w wysokosci 5 procent (obecnie 8,91 procent). Oznacza to, ze ceny lekow refundowanych nie beda mogly byc ani nizsze, ani wyzsze od ustalonych. Obecnie apteki stosuja czesto promocje na leki finansowane przez NFZ, niektore z nich mozna kupic nawet za kilka groszy lub zlotowke. W ustawie okreslono limit na refundacje ze srodkow NFZ na poziomie 17 procent

  Odpowiedz
 24. Po analizie zakupow dokonywanych codziennie w mojej aptece twierdze, ze wiekszosc klientow stanowia stali pacjenci, przywiazani od dawna do apteki, kupujacy glownie leki na recepte oraz OTC. Pozostali to pacjenci, ktorzy przy okazji zakupow w markecie zaopatruja sie w aptece, oraz osoby, ktore przychodza, aby uzyskac fachowa porade, sprawdzic ceny lekow, dowiedziec sie szczegolow o dzialaniu danego leku, parafarmaceutyku lub kosmetyku

  Odpowiedz
 25. Karmię piersią jak na razie jest ok, nie musze odciagac mleka, bo sie nie przepelnily mi piersi, tylko sutki bola jak je nacisne, albo iza jak mnie w nie uderzy. Pije szalwie a dzisiaj w aptece polecily mi ricinus communis 9 – na zahamowanie laktacji, homeopatyczne – brala ktora z was cos takiego?

  Odpowiedz
 26. Chyba powinnismy przestac sie oszukiwac. Przeciez apteka po czesci jest takze sklepem. Z jedna tylko, ale bardzo zasadnicza roznica – obowiazuja tu zasady etyczne inne niz w sklepie. Pacjent-klient ma dostac to, czego oczekuje i co mu pomoze, a nie zaszkodzi, niezaleznie od tego, czy bedzie to lek czy krem. Przy takim zalozeniu mozemy chyba powiedziec, ze kazdy odwiedzajacy apteke to jednak pacjent

  Odpowiedz
  • ja tam nie widzę dużych różnych etycznych między sklepem a apteką. Różnicę widzę w wiedzy personelu. Jak ktoś pracuje w aptece to powinien wiedzieć dużo więcej na temat tego co sprzedaje bo aptekarze powinni to wiedzieć i to jest zawód zaufania publicznego. Natomiast etycznie i w aptece i w zwykłym sklepie nie pownno się oszukiwać klienta.

   Odpowiedz
 27. Ostatni raz kupuję w aptece internetowej, nie dość że tydzień od zamówienia przysłali to jeszcze jednej pozycji z zamówienia mi nie dostarczyli

  Odpowiedz
 28. jak ktoś poszukuje skutecznego leku na odchudzanie to polecam asystor slim

  Odpowiedz
 29. Nie ma to jak tania apteka internetowa. Można się zawsze tańszym sumptem zaopatrzyć w leki i suplementy diety. Ja tak zawsze robię.

  Odpowiedz
 30. a po co kupować jakieś podejrzane medykamnety w aptekach internetowych jak w zwykłej aptece ta sama cena?

  Odpowiedz
 31. jAK SZUKacie apteki to zapraszam do mojej w Konstnacinie 😉

  Odpowiedz
 32. szukam w aptece internetowej leków na nadciśnienie, czy ktoś mi może coś polecić?

  Odpowiedz
 33. CZY KTOS MA NAMIARY NA CZESKA APTEKE KTORA WYSYLA LEKI NA RECEPTE DO POLSKI

  Odpowiedz
 34. Ja nawet nie rozumiem jak można widzieć problem w kupowaniu leków przez internet. Przecież to są normalne apteki… Eh… I jeszcze cena niższa. Nie kombinujcie!

  Odpowiedz
 35. buy cialis price

  mam nadzieję że to wszystko nie jest poważnie he heh he

  Odpowiedz
 36. Masz absolutną rację. bardzo dobrze piszesz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 37. Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że tę informację warto powielać na innych blogach.

  Odpowiedz
 38. Very interesting sites.Super artykuł i myślę, że trafnie wszystko postrzegasz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 39. Super artykuł i myślę, że trafnie wszystko postrzegasz. Pozdrawiam. Buy knock off coach purses

  Odpowiedz
 40. really great sites, thank you,Super artykuł i myślę, że trafnie wszystko postrzegasz. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 41. Super artykuł i myślę, że trafnie wszystko postrzegasz. Pozdrawiam. Cheapest.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: