RSS

Wątroba służy do detoksykacji organizmu i jest rezerwuarem glikogenu

Posted on

Wątroba (Hepar gr.;. Jecur lat) jest w gruczołem kręgowców, w tym ludzi. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie i powinna być umieszczona w układzie pokarmowym. Służy do detoksykacji organizmu, jako rezerwuar glikogenu, produkcji białek osocza i tworzenie żółci.

Ludzka wątroba jest największym gruczołem ciała. Waży 1,5 kg średnio w związku z tym jest największym organem jamy brzusznej. Znajduje się w górnej części brzucha w prawo, tuż pod kopułą przepony.

Wątroba ma brązowo-czerwony kolor, konsystencja jest miękka i elastyczna. Gruczoł jest krucha, tak często podczas wypadków pęknięcia (lek. pęknięcia) z zagrażające życiu masywne krwawienie.

Kształt wątroby jest bardzo specyficzny, można zauważyć, z przodu w stosunku do trójkąta prostokątnego. Przeciwprostokątna skierowana w lewo w dół, w prawo koordynacji krótsze i dłuższe rzędnych się. Powierzchni wątroby dzieli się na przylegającą część przepony (przepony lat. Pars) oraz przylegającą część innych instytucji jamy brzusznej (trzewnej lat. Pars). Z przodu są dwa obszary podzielone ostrych krawędzi dolnej (łac. margo inferior).

wątroby pojemnik otrzewnej (łac. tunica kosmówki), obejmuje prawie wszystko vbieha do bruzd i fałd na powierzchni i przechodzi w zawias więzadła wątroby: więzadło teres hepatis, hepatis więzadło i coronarium falciforme więzadło. W ramach tej powłoki jest cienka warstwa tkanki łącznej (łac. tunica subserosa) i poniżej rzeczywistych wątroby tkanki okładka (łac. tunica fibrosa). Jest to szczególnie trudne na gołej powierzchni (łac. nuda obszarze), które nie jest objęte kosmówki białawej.

Wątroba składa się z czterech płatów. Right (łac. lobus dexter) to największy, w lewo (łac. lobus sinister) nieco mniejsze. Kolejne dwa są najmniejsze płata ogona (lobus lat caudatus.) I prostokątną klapką (łac. lobus quadratus). Z funkcjonalnego punktu widzenia, ze względu na chirurgii wątroby, praktyczny podział na segmenty, zgodnie z naczyń krwionośnych i dróg żółciowych drenaż dróg żółciowych.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

One response »

  1. Największym zagrożeniem dla mojej wątroby jest niesportowy tryb życia i nadmiar alkoholu.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: