RSS

Alax na zaparcie zatwardzenie obstrukcję

Posted on

Zaparcie zwane potocznie  zatwardzeniem, obstrukcją to utrudniona lub nieczęsta defekacja czyli wydalanie kału. Osoby zdrowe oddają zazwyczaj 1-2 dobrze uformowane stolce dziennie, czasem stolec co drugi dzień. Zaparcie jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Występuje czasem u osób zdrowych spożywających pokarmy z małą zawartością płynów i błonnika, prowadzących siedzący tryb życia, u osób w podeszłym wieku i noworodków oraz u kobiet w zaawansowanej ciąży. W problemie tym pomaga preparat Alax produkcji Herbapol – Poznań.

Zawarte w preparacie ALAX związki wykazują działanie przeczyszczające. Mechanizm działania przeczyszczającego tłumaczy się stymulacją ruchów perystaltycznych jelita grubego (drażnienie zakończeń nerwowych) oraz zahamowaniem resorpcji zwrotnej wody z jelita. W efekcie następuje przyspieszenie pasażu jelitowego oraz rozluźnienie stolca. Preparat wykazuje również działanie rozkurczające na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego. Efekt przeczyszczający może wystąpić po upływie 6 do 10 godzin po podaniu leku.

Działanie: Zaparcia, zarówno atoniczne spowodowane osłabieniem lub zanikiem ruchów perystaltycznych jelit, jak i spastyczne, wywołane stanem skurczowym mięśni gładkich jelit.

Dawkowanie: 1-2 drażetki ALAX przed snem lub w ciągu dnia w mniejszych dawkach, popić szklanką płynu.

Skład:
1 tabletka drażowana zawiera: wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe pulv.) o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 18% – 35mg, wyciąg suchy z kory kruszyny (Frangulae cortex extractum siccum) o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 15% – 42mg.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (E460 (i)) z krzemionką koloidalną (E551), laktoza, sól sodowa karboksymetylocelulozy (E466), cukier kryształ, talk (E553b), stearynian magnezu (E470b), poliwinylopirolidon (E1201), guma arabska (E414), czerwień koszenilowa (E124), CapolR 1295 (mieszanina wosku pszczelego białego E901 i wosku Carnauba E903).
1 tabletka drażowana zawiera 12,5mg antrazwiązków.
Dostępne opakowania: 20 szt. tabletek drażowanych w blistrach w kartoniku.

Co to jest lek Alax® i w jakim celu się go stosuje:
Alax® w formie tabletek drażowanych zawiera jako substancję czynną wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu oraz wyciąg z kory kruszyny, które wykazują działanie przeczyszczające. Mechanizm działania przeczyszczającego tłumaczy się stymulacją ruchów perystaltycznych jelita grubego (drażnienie zakończeń nerwowych) oraz zahamowaniem resorpcji zwrotnej wody z jelita. W efekcie następuje przyspieszenie pasażu jelitowego oraz rozluźnienie stolca. Efekt przeczyszczający może wystąpić po upływie 6 do 10 godzin po podaniu leku.

Wskazania do stosowania:
Lek Alax® jest stosowany w terapii zaparć. Grupa farmakoterapeutyczna (kod ATC): wg działania A 06 AB (leki przeczyszczające, kontaktowe)

Zanim zastosuje się lek Alax®:
Nie należy stosować leku Alax®, jeśli występują: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, niedrożność jelit, ostre zapalne schorzenia jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle brzucha o niejasnej etiologii, okres ciąży i karmienia piersią.
Zachowanie szczególnej ostrożności u niektórych szczególnych grup stosujących lek: nie stosować dłużej niż 7-10 dni. Szczególną ostrożność przy stosowaniu leku należy zachować u osób młodych oraz w podeszłym wieku.
Nie podawać w okresie ciąży i karmienia oraz dzieciom do 12-go roku życia.

Stosowanie leku Alaxu® dzieci:
Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci do 12-go roku życia.

Stosowanie leku Alaxu® pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby:
Przed zastosowaniem należy zasięgnąć porady lekarza.

Inne:
Należy unikać dłuższego niż zalecane stosowania produktu leczniczego Alax®, gdyż może ono powodować dalsze osłabienie perystaltyki jelit.

Stosowanie leku Alaxu® pacjentów w podeszłym wieku:
Należy zachować ostrożność stosując preparat Alax®R u pacjentów w podeszłym wieku z uwagi na możliwości zaburzenia poziomu elektrolitów.

Ciąża:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie należy stosować preparatu w okresie ciąży.

Karmienie piersią:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Stosowanie preparatu nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Stosowanie innych leków:
Dłuższe stosowanie (nadużywanie) środków przeczyszczających nasila działanie glikozydów nasercowych i wpływa na działanie leków antyarytmicznych. Z uwagi na możliwość nasilenia utraty jonów potasu, nie należy podawać leku z tiazydowymi środkami moczopędnymi i steroidami kory nadnerczy oraz przetworami korzenia lukrecji.

Jak stosować lek Alax®:
Zazwyczaj stosuje się 1 – 2 tabletki przed snem lub w ciągu dnia w mniejszych dawkach 2 razy 1 tabletkę, popić szklanką wody. Efekt przeczyszczający może wystąpić po upływie 6 do 10 godzin po podaniu leku. O ile lekarz nie zaleci inaczej, nie stosować dłużej niż 7 – 10 dni. W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Główne objawy przedawkowania to kurczowe bóle brzucha i ciężka biegunka z następczą utratą płynów i elektrolitów, które należy uzupełnić. Leczenie powinno mieć charakter objawowy. Zaleca się monitorowanie poziomu elektrolitów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku i u osób młodych.

Możliwe działania niepożądane:
Jak każdy lek, Alax® może powodować działania niepożądane. Istnieje możliwość pojawienia się kurczowego bólu żołądkowo-jelitowego.

Przechowywanie leku Alax®:
Przechowywać w temperaturze do 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
MZ Świad. Rej. Nr 0063

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

5 responses »

 1. właśnie jak mam zatwardzenie to alax działa bardzo szybko, może czasem za szybko, ale za to skutecznie

  Odpowiedz
 2. na obstrukcję to polecam sok ze śliwek – działa natychmiast i skutecznie, a jak to nie pomoże to zjeść śledzie i popić mlekiem – wtedy na pewno ruszy

  Odpowiedz
 3. Jak chcesz nie mieć obstrukcji wybieraj produkty z grupy, ktore zawieraja naturalnie wyzsza zawartosc blonnika pokarmowego: grube kasze (gryczana, jeczmienna) zamiast drobnych (mazurska, manna), pieczywo ciemne (razowe, pelnoziarniste) zamiast pieczywa jasnego (z bialej maki). ryz brazowy zamiast bialego, makaron razowy zamiast bialego. W diecie bogatoresztkowej zastosowanie maja takze suszone owoce, zwlaszcza suszone sliwki, morele, rodzynki.

  Odpowiedz
 4. Jedz także duzo owocow, warzyw i roslin straczkowych, ktore sa bogatym zrodlem blonnika. Zaleca sie spozywanie przynajmniej 1 kg owocow i warzyw z przewaga tych drugich.

  Odpowiedz
 5. Nadużywania Alaxów, Xenn, Figur, Senesów, Altr itp jeszcze bardziej pogłębia problem bo preparaty na bazie senesu, kruszyny czy alony rozleniwiają jelita – jelita po pewnym czasie stymulowania ich scian przez senes, kruszyne lub alone zapominają jak pracować. I po odstawieniu jednego z preparatów drażniących jelito zaparcie uderza z potrojoną siłą.
  Na zaparcia polecam błonnik – zwiększa objętość mas kałowych, wchłania też płyny, więc pozwala na przesuwanie sie mas kałowych do ujśćia.
  Ewentualnie Laktuloza – powoduje że do jelita napływa woda, przez co rozmiękcza kał, który wędruje dzięki temu powoli do ujścia.
  Gdy te metody nie pomogą dobrze jest wybrać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaparć – mogą to być jakieś zapchania się jelita albo nowotwór jelita. Poza tym niektóre leki powodują zaparcia.
  I przede wszystkim dużo pić conajmniej 2-3 litry w ciągu dnia. Jak organizm jest odwodniony to czerpię wodę z kału, czyniąc stolec twardym, zbitym i bolesnym w oddawaniu

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: