RSS

Alerzina na alergię z cetyryzyną

Posted on

Alerzina to lek przeciwhistaminowy, silny i selektywny antagonista obwodowego receptora histaminowego H1. Hamuje zależną od histaminy wczesną fazę reakcji alergicznej. W leczeniu alergii jest bardzo pomocny.

Bazuje na cetyrozynie. Cetyryzyna (cetirizine) – antagonista receptora H1, pochodna hydroksyzyny. Lek przeciwhistaminowy II generacji. Blokuje receptory H1 i hamuje chemotaksję eozynofili. Cetyryzyna jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku. Wiąże się w około 93% z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w 70% z moczem (w tym około 50% w postaci niezmienionej) oraz w 10% z kałem. T0,5 we krwi wynosi 8,3 h. Pochodna piperazyny, karboksylowany metabolit hydroksyzyny. Silny i wybiórczy antagonista obwodowych receptorów histaminowych H1, lek przeciwhistaminowy II generacji. W niewielkim stopniu przenika przez barierę krew-mózg, nie wywiera działania sedatywnego. Nie wpływa na receptory cholinergiczne, 5HT2, D2, a1, muskarynowe ani na kanały wapniowe. Cetyryzyna we wczesnej fazie reakcji alergicznej zmniejsza ilość endo- i egzogennej histaminy w bezpośrednim sąsiedztwie rec. H1 i hamuje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie hamuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym, szczególnie eozynofilów w skórze i spojówkach oraz zmniejsza ilość uwalnianych przez nie mediatorów odczynu zapalnego, które mogą powodować uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych i przyczyniać się do rozwoju astmy oskrzelowej. Cetyryzyna zmniejsza ekspresję cząsteczek adhezyjnych (ICAM-1, VCAM-1).

Wskazania Alerzina: Leczenie objawowe przewlekłego oraz sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Leczenie alergii. Wzrost świadomości społeczeństwa oraz trudności w dostępie do lekarza powodują, że pacjenci próbują leczyć się sami. Około 52% Polaków przed wizytą u lekarza próbuje najpierw leczyć się samodzielnie. Należy pamiętać, że reakcje alergiczne występują często po innych lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwgrypowych, należących do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są to preparaty kwasu acetylosalicylowego, salicylamidu, naproksenu, ibuprofenu, metamizolu np. Aspiryna, Polopiryna, Alka-Seltzer, Alka-Prim, Etopiryna, Acard, Acesan, ASA, Bespiryn, Aleve, Ibuprom, Ibufen, Ibum, Nurofen, Naproxen, Saridon, Scorbolamid, Upsarin C, Pyralgin, Gardan P, Scopolan Compositum i wiele innych).

Przeciwwskazania Alerzina: Nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią: Dopuszcza się stosowanie w ciąży wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Lek Alerzina kupisz m.in. w aptece internetowej.

Dawkowanie Alerzina: Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. Pacjentom z niewydolnością wątroby lub nerek podaje się połowę dawki. Dzieci 4-6 lat (o mc. 30 kg): 10 mg raz na dobę lub 5 mg 2 razy na dobę. Uwagi: Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych. Podczas leczenia należy unikać picia alkoholu i przyjmowania leków hamujących czynność o.u.n.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: