RSS

Asio – żel do użytku zewnętrznego przeciw komarom

Posted on

A-Sio to żel do użytku zewnętrznego przeciw komarom. Zawiera substancję o nazwie kodowej DEET (dietylo-3-metylobenzoamid).  Skuteczny preparat zapewniający długotrwałą ochronę przed ukąszeniami komarów.

ASio kupisz w aptece internetowej. Sposób użycia: Pasek żelu rozsmarować równomiernie na powierzchni skóry narażonej na ukąszenia. Po 8 godzinach zabieg można powtórzyć. Działa natychmiast po zastosowaniu.


Jak wiadomo N,N-Dietylo-m-toluamid (DEET) – związek chemiczny, pośrednio środek owadobójczy i sprawdzony naukowo jako odstraszający owady. Działa skutecznie na stawonogi gryzące ludzi np. komary, meszki, muchy końskie, kleszcze, muchy tse-tse oraz inne. N,N-Dietylometatoluamid został opracowany przez chemików armii USA, po doświadczeniu zdobytym w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej.  DEET blokuje receptory komara, moskity lub kleszcza na ok. 4-8 godziny ( zależy od gatunku i rodzaju insekta ). Pierwsze wojskowe zastosowanie miało miejsce w 1946, a cywilne, w 1957. Pierwotnie DEET testowano jako środek owadobójczy w rolnictwie, w następstwie czego rząd USA zastosował go w warunkach wojennych, szczególnie w Wietnamie i okolicach.

Odstrasza owady, bez zabijania ich. Najnowsze badania (1997–2008) wskazują, że prezentuje silnie nieprzyjemny dla nich zapach zlokalizowany na powierzchni, którą nim pokryto, jednakowo dla samic, jak samców. Nie ingeruje w postrzeganie przez nie dwutlenku węgla, jak przypuszczano wcześnie. Za każdym razem mamy tego samego wroga – komara (w końcu poza malarią przenoszą też żółtą gorączkę oraz denga). Niestety bywa tak, że repelent skuteczny dla jednej osoby, wedle innej zupełnie się nie sprawdza. Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w to, co już sami na sobie sprawdziliśmy. Czas ochrony po naniesieniu DEET na skórę lub ubranie wynosi od 2 do 12 godzin, w zależności od stężenia związku w preparacie. DEET nie powinien być stosowany u noworodków do 2 miesiąca życia. Zestawienie niektórych produktów konsumenckich zawierających DEET. Amerykańska agencja rządowa ds. badania chorób i zapobiegania zarazom, CDC, zaleca stężenia DEET-u w przedziale 20-30% jako skutecznie zapobiegające przenoszeniu się rozmaitych patogenów rozprzestrzenianych przez gryzące owady. Wyższe stężenia nie polepszają skuteczności preparatu. Repelentem o podobnej skuteczności co DEET jest ikarydyna (2-(2-hydroksyetylo)piperydyno-1-karboksylan sec-butylu).. W naturze komary unikają następujących zapachów: goździki, lawenda, mięta, cytronela i cedr. Najskuteczniejszy syntetyczny repelent to DEET (diethyl toluamide lub N,N-diethyl-meta-toluamide), który blokuje receptory węchu komara. Równie skuteczny jest opatentowany przez firmę Bayer środek o nazwie Bayerpel. W Polsce można kupić co najmniej kilka preparatów zawierających te składniki, np. Mugga (DEET), Moustidose (DEET) lub Autan (Bayerpel). Czas działania repelentu zależy od stężenia DEET w preparacie. Dzieci mogą stosować repelenty z DEET powyżej 2 miesiąca życia. Kupując repelenty dla dzieci trzeba sprawdzić od jakiego wieku dziecka można je stosować. Pamiętając, iż komary przenoszące malarię kłują przed zachodem i wschodem słońca (ale np. te od dengi kłują w dzień) należy nieco wcześniej spryskać ubranko dzieci. W przypadku małych dzieci nie należy spryskiwać buzi oraz dłoni (ryzyko zlizania repelentu).

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

2 responses »

  1. nienawidzę tych wstętnych małych bzykaczy niech wszystkie zdechną jak najszybciej po co to w ogóle żyje

    Odpowiedz
  2. są komary wkurzające ale bywa że są gorsze osy kłujące a do tego jeszcze w lato kiedy wszystkie jesteśmy odkryte i obute te paskudy kłują nas boleśnie w dupę

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: