RSS

Loratan to lek do leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej

Posted on

Jeżeli masz alergię i dokucza ci katar możesz sięgnąć po Loratan. Loratan to lek z grupy terapeutycznej leków przeciwastmatycznych i przeciwhistaminowych. Przeciwwskazania dla tego leku to nadwrażliwość na substancję czynną (loratadynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować  Loratan pro w okresie ciąży.

Alergia na pyłki roślin wiąże się z problemami takimi jak ciągły katar. Alergia dróg oddechowych jest bardzo uciążliwa dla organizmu. Męczy nas nieustanny kaszel, cierpimy z powodu kataru, duszności, bolą nas uszy, gardło czy zatoki – każdy alergik zna te objawy. Czy przyczyny tych dolegliwości u dorosłych i dzieci są takie same? Większość alergii powstaje na wskutek zapalenia górnych dróg oddechowych, uszu, a także kaszlu, niedrożności nosa, kichania, zapalenia zatok.

Czynnikami środowiskowymi sprzyjającymi ujawnieniu się istniejących predyspozycji do alergii dróg oddechowych są:

 • zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego i w pomieszczeniach w których przebywamy
 • substancje uczulające czyli alergeny (np. pyłki roślin),
 • czynniki zakaźne, przede wszystkim wirusy

Obecnie choroby alergiczne górnych dróg oddechowych obejmują w niektórych krajach ponad 30% populacji (Anglia 37%, USA 34%). Podobnie też choroby alergiczne skóry występują u ponad 20% populacji. Dotyczy to szczególnie dzieci. Do chorób alergicznych zaliczamy rhinitis, sinusitis, astma, hypersensitivity pneumonitis, (zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych), zapalenie spojówek, pokrzywki, kontaktowe i atopowe zapalenie skóry, obrzęki naczynioruchowe (angioedema), alergiczne i migrenowe bóle głowy oraz niektóre choroby przewodu pokarmowego. W większości tych jednostek chorobowych mamy do czynienia ze wzrostem poziomu totalnych i swoistych IgE. Pojęcie chorób alergicznych jest znacznie szersze niż chorób atopowych. Te ostatnie są mediowane przez IgE. Natomiast wiele chorób alergicznych jest IgE-niezależnych. Katar alergiczny trwa zwykle bardzo krótko – kilka godzin (np. po kontakcie z kotem) lub bardzo długo – kilka albo kilkanaście tygodni w przypadku uczulenia na pyłki roślinne lub nawet cały rok np. przy uczuleniu na składniki kurzu domowego. Wydzielina z nosa jest zwykle wodnista i obfita, ale może być też skąpa, a nos jest częściowo lub całkowicie zatkany. Katarowi alergicznemu często towarzyszą napady kichania i swędzenie w nosie. Świąd i przytkanie nosa powodują, że chorzy często manipulują przy nosie starając się go udrożnić, pocierają ręką albo wykonują „udrażniające” grymasy twarzy. Jeśli trwa to długo może wytworzyć się poprzeczna bruzda na powierzchni nosa. Może też być tendencja do krwawień z nosa. Objawem przewlekającego się kataru są często podkrążone oczy. Jest to spowodowane zastojem krwi, która nie odpływa przez obrzękniętą śluzówkę nosa. Dziecko może mieć przewlekle otwarte usta, gdyż ma utrudnione oddychanie przez nos. Może to prowadzić do wad zgryzu. Z nosem połączone są jamy powietrzne wyścielone też śluzówką, zwane zatokami obocznymi nosa. Na granicy nosa i gardła uchodzą również przewody łączące gardło z uchem. Zatkanie tych połączeń prowadzi do zastoju wydzieliny w zatokach albo w uchu, co może spowodować jej zropienie. Objawia się to nawracającymi zapaleniami uszu lub upośledzeniem słuchu związanym z zaleganiem płynu w uchu albo też przewlekłym, ropnym katarem. Tak więc te pozornie „nie alergiczne” objawy zakażeń bakteryjnych mogą być w istocie spowodowane alergią. Katarowi alergicznemu często towarzyszy alergiczne zapalenie spojówek. Spojówki i białkówka są przekrwione, oczy swędzą i łzawią.
Działania niepożadane Loratan: Może wystąpić ból głowy, zmęczenie, senność, suchość błon śluzowych jamy ustnej. Rzadko obserwowano zwiększenie łaknienia, kaszel, zawroty głowy i nudności. Bardzo rzadko obserwowano przyspieszanie akcji serca, omdlenia, wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia rytmu serca. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. ból głowy, senność stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Poinformuj lekarza gdy masz nadwrażliwość na loratadynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Gdy przyjmujesz chinidynę, flukonazol, ketokonazol, fluoksetynę, cymetydynę, erytromycynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Sposób podania: Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Uwaga! Preparaty należy odstawić na 7 dni przed wykonaniem testów skórnych. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

4 responses »

 1. Mam od 10 lat alergie i nauczylam się już z nia zyc. Moim zdaniem sa znacznie gorsze problemy zdrowotne niż alergia i wszyscy dobrze wiemy o tym że moze nas spotkac prawdziwa straszna choroba i nie ma na to rady

  Odpowiedz
 2. miss America

  Co mogę wam powiedzieć o zdrowiu? Ważne są witaminy. Zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie przeczytaj informację zamieszczoną na opakowaniu lub na ulotce. Z niej dowiesz się, dla kogo przeznaczony może być preparat oraz jakie są przeciwwskazania. Skoro jesteś chory na cukrzyce, zrezygnuj z preparatów z cukrem, a kiedy masz nadciśnienie – z dodatkiem soli. Popularnym preparatem, szczególnie pośród młodych osób może być „Supradyn Intensia energy”. Nie może być odstraszająca także jego wysoka cena, bo koszt miesięcznej kuracji czyli 30 tabletek, to także w niektórych aptekach także 40 zł. Spoglądając na skład, w przypadku witamin z grupy B, producent podaje aż 300% zalecanej dziennej dawki, czyli sporo. Kwas foliowy może być jedną z witamin z grupy B – witaminą B9. Szczególnie jej przyjmowanie powinny rozpocząć osoby, ktore zażywają środki antydepresyjne (np. Prozac) ale skutek ich przyjmowania może być niezauważalny. Z przeprowadzanych badań wynika, że osoby z prawidłowym poziomem kwasu foliowego lepiej reagowały na leczenie, niż osoby z obniżonym poziomem tej witaminy.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: