RSS

Ból stawów – co warto o nim wiedzieć? – układ kostno-stawowy

Posted on

Lekarze alarmują, że bóle stawów dotyczą aż 30 procent populacji, są więc zjawiskiem powszechnym. Pamiętaj, że nie zawsze musisz sięgać po tabletkę przeciwbólową, bo jest wiele innych metod uśmierzania bólu. Najważniejszą jest ruch.

Jak wiadomo zazwyczaj pierwszą oznaką zmian w stawach jest ból. Jeśli na przykład po 30 minutach pracy przy komputerze, zaczyna boleć nas kark od ciągłego skręcania głowy w stronę monitora, to mamy powód, by zgłosić się do lekarza lub masażysty. Fakt powszechności chorób reumatoidalnych zwiększa wagę problemu. Bóle stawów i mięśni mogą mieć wiele przyczyn (np. nadwaga, praca w wymuszonej pozycji, choroby reumatyczne, urazy). Niezależnie od tego, co je spowodowało, dość często łagodzimy dolegliwości tabletkami przeciwbólowymi. I niejednokrotnie nadużywamy takich środków, czego skutkiem są np. zgaga i nudności. Dlatego lepiej sięgać po inne metody uśmierzania bólu. Trzeba być czujnym. Nieprzyjemne swędzenie w okolicach stawu lub lekki nawet ból jest sygnałem organizmu, że zachodzą w nim niepokojące zmiany. Kiedy jesteśmy młodzi, zazwyczaj lekceważymy takie sygnały. Ból nie jest wtedy szczególnie dotkliwy, bo organizm jest jeszcze silny a zmiany w stawach niezbyt zaawansowane. Kości tworzące szkielet połączone są w większości stawami, zapewniającymi im zachowanie odpowiedniej ruchomości. Ruch w stawie, w zależności od jego rodzaju, może odbywać się w jednej, dwu lub w wielu płaszczyznach. Różna jest też wielkość stawów: stawy kolanowe czy biodrowe dźwigają ciężar całego ciała, stawy łączące kosteczki słuchowe w uchu środkowym przenoszą jedynie drgania wywołane falą akustyczną.

Okazuje się, że w Polsce, gdzie na artrozę cierpi ok. dwóch milionów osób, schorzenie to jest najczęściej występującą chorobą stawów. Nie obserwuje się ogólnych różnic w częstotliwości zachorowań między mężczyznami a kobietami, choć występują różnice związane z poszczególnymi grupami wiekowymi. Poniżej 45. roku życia większą zachorowalność zauważa się u mężczyzn, natomiast w populacji po 55. roku życia – u kobiet. Często przyczyną choroby są niewyleczone w odpowiednim czasie wady wrodzone, na przykład zwichnięcie stawu biodrowego. Pojawia się wtedy dysplazja stawów biodrowych, prowadząca do choroby zwyrodnieniowej tych stawów. Chorobie towarzyszy ból, zaburzenia funkcji ruchowych, prawidłowego chodu. W poważnych zaniedbaniach konieczne jest operacyjne wstawienie sztucznego stawu lub skazuje się pacjenta na trwałą niepełnosprawność i cierpienie. Na szczęście od wielu lat obowiązują kontrolne badania wszystkich dzieci. Dzięki nim wykrywane są wady wrodzone stawów biodrowych, co pozwala na wczesne wdrożenie skutecznego leczenia. Artroza jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów. Należy do szerokiej grupy schorzeń, w których dochodzi do ich uszkodzenia. Jednak w przeciwieństwie do form zapalnych, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie kręgosłupa, w których proces zapalny wywiązuje się przez uszkodzenie stawu i jest przyczyną powstających w nim zmian, w artrozie zapalenie jest efektem procesów chorobowych zachodzących w stawie i ma charakter przejściowy.

Pamiętaj, że jeśli bóle są silne i nie mijają w ciągu kilku dni po zastosowaniu prostych środków przeciwbólowych, towarzyszy im poranne zesztywnienie i pojawiają się obrzęki, wtedy nie ma na co czekać. Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci rutynowe badania krwi i moczu. Te badania są konieczne, ponieważ objawy charakterystyczne dla chorób reumatycznych mogą wystąpić w chorobie nowotworowej lub w początkowej fazie żółtaczki zakaźnej, kiedy nie ma innych symptomów. Przy zapaleniach stawów te same mechanizmy chorobowe, które dotyczą tkanek stawów, występują w całym organizmie, przy artrozie natomiast choroba dotyka wyłącznie stawów. Artroza dotyczy głównie tkanki chrzęstnej, czyli delikatnej warstwy pokrywającej zakończenia kości wewnątrz stawów, umożliwiającej ich przesuwanie się względem siebie oraz amortyzującej wstrząsy związane z poruszaniem się. Wiąże się również z erozją kości, procesami tworzenia tkanki kostnej położonej bezpośrednio pod tkanką chrzęstną, a także ze zmianami zachodzącymi w błonie maziowej i torebce stawowej. Zmianom tym mogą towarzyszyć bóle, ograniczenia funkcjonalne oraz deformacje kostne, chociaż choroba może też przez dłuższy czas pozostać bezobjawowa. Zdarza się wówczas, że rozpoznanie następuje przypadkowo podczas badania radiograficznego wykonywanego z powodów niezwiązanych ze schorzeniem. Ewentualny ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów pochodzi z wielu źródeł (sztywność mięśni, ucisk na nerwy itp.), które powinny zostać odpowiednio wcześnie rozpoznane i leczone.

To ważne, że ból stawów może być również skutkiem doznanych kiedyś urazów: stłuczeń, złamań lub zwichnięć. Wtedy działanie masażu jest podobne jak w przypadku zmian wywołanych przeciążeniem mięśni i stawów. Tyle tylko, że potrzebnych jest więcej zabiegów. Do zlikwidowania skutków przeciążenia mięśni wystarczy czasami tylko kilka zabiegów. Jeśli jednak zmiany spowodowane dawnymi urazami i zdążyły się już utrwalić, możemy potrzebować 12-18-miesięcznej terapii. Gdy lekarz rodzinny rozpozna przyczynę dolegliwości, najczęściej kieruje pacjenta do reumatologa. Czasami potrzebna jest też konsultacja ortopedyczna.
Zdarza się, że choć wyniki wszystkich badań są dobre i nic nie wskazuje na reumatoidalne przyczyny dolegliwości, bóle nie ustępują, są bardzo silne i nie pomagają środki przeciwbólowe. Może to być przypadek schorzenia zwanego fibromialgią. Przyczyny tej choroby są neuropsychiczne, stosuje się leki działające na układ nerwowy pacjenta.

Należy zwrócić uwagę na to, że stawy stanowią najważniejszą składową część układu ruchu. Ze względu na pełnione przez nie funkcje oraz skomplikowaną budowę anatomiczną one najczęściej ulegają uszkodzeniom. O ile powód uszkodzeń mechanicznych bardzo rzadko budzi naszą wątpliwość – ma związek z urazem bądź przeciążeniem stawu, o tyle zapalenie stawu jest zjawiskiem występującym często bez uchwytnej przyczyny. Choroba zwyrodnieniowa stawów powszechnie dotyczy ludzi w starszym wieku. Po pięćdziesiątce cierpi na nią połowa populacji, a po sześćdziesiątce prawie 80 procent. Podstawową przyczyną jest starzenie się organizmu. Przez lata następuje stopniowe niszczenie chrząstek stawowych i tworzenie się zmian w nasadach kostnych. Prowadzi to do uszkodzenia stawów i upośledzenia ich czynności. Wpływ na stan naszych stawów mają też wcześniejsze urazy, otyłość, wadliwa postawa, przebyte choroby reumatyczne, ciężka praca fizyczna oraz złe warunki bytowe. Leczenie tego przewlekłego schorzenia jest długotrwałe i dlatego powinno się unikać leków, które wywoływałyby niepożądane skutki. Terapia najczęściej polega na podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach blokad sterydowych. Początkowo ból występuje ruchu, a maleje bądź ustępuje w spoczynku. W zaawansowanych stanach utrzymuje się cały czas. Zmianie może ulegać jego natężenie. Charakterystycznym objawem choroby jest także sztywność w stawach, szczególnie po okresie dłuższego bezruchu. Stawy mogą być bolesne w dotyku, a ich okolica nadmiernie ocieplona i obrzęknięta. Przy dużym zaawansowaniu zmian obserwuje się zniekształcenie stawów, kości skierowane są w stosunku do siebie pod nieprawidłowymi kątami. Może dojść także do ograniczenia ruchomości zajętych stawów.

Co robić aby ustrzec się chorób stawów? Bardzo ważny jest ruch. Ćwiczenia gimnastyczne, jazda na rowerze, pływanie i chodzenie. Szybkie chodzenie, energiczny marsz z prędkością około 6 km na godzinę, a nie powolne człapanie, które czasami skłonni jesteśmy traktować jako wystarczającą aktywność fizyczną. Ruch jest zdrowy na wszystko, zalecamy go w profilaktyce osteoporozy, która też jest przyczyną dolegliwości bólowych w kościach i stawach. Działaniem profilaktycznym jest unikanie jednostajnego przeciążania określonych partii mięśni i stawów. Dolegliwościom stawowym sprzyja stojąca praca, wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, wyczynowe uprawianie niektórych dyscyplin sportowych lub ciężka praca fizyczna, w której wykonuje się jednostajne i powtarzalne ruchy wymagające dużego wysiłku. Nie zawsze możemy się przed takimi sytuacjami obronić. Koniecznie należy wtedy wykonywać ćwiczenia „odwrotne”, specjalną gimnastykę, a w wolnym czasie wprowadzić jak najwięcej zdrowej i relaksującej aktywności fizycznej. Przede wszystkim, zapobiega zwyrodnieniom stawów. Odciąża je, wzmacniając mięśnie, i zwiększa wydzielanie mazi stawowej, która chroni chrząstki przed ścieraniem. Przeciwdziała napięciu i przykurczom mięśni. Ruch ma jednak nie tylko znaczenie profilaktyczne. Dla cierpiących na choroby reumatyczne jest lekiem. Zwiększa ruchomość stawów, uelastycznia i wzmacnia mięśnie, likwiduje przykurcze. Dlatego chociaż odruchowo bronisz się przed wysiłkiem fizycznym, bo sprawia ci ból, nie powinnaś stronić od ćwiczeń i uprawiania sportu, który nie obciąża stawów (np. pływanie, nordic walking). Jeśli terapeuta stwierdzi, że stawy bolą nas z powodu przeciążenia mięśni, to warto korzystać z masażu przynajmniej raz na kilka miesięcy. Dzięki ugniataniu i rozcieraniu masażysta jak z gąbki wyciska z przeciążonych mięśni zalegający w nich kwas mlekowy. Poprawia się wtedy ich ukrwienie. Mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

5 responses »

 1. Jesienia czesciej dopadaja nas bole miesni i stawow, trwajace kilka-kilkanascie dni, utrudniajace nam normalne funkcjonowanie, bedace jedna z najczestszych przyczyn wizyt u lekarza. Skarzy sie na nie ponad polowa Polakow – i nie sa wylacznie domena ludzi starszych. Ich przyczyny bywaja rozne, ale efekt ten sam – utrudniaja codzienne zycie.

  Odpowiedz
 2. Obecnie bola mnie stawy kolanowe ikostki biore movalis ale nie pomaga.Mialam robione badania: canty cetrulinowe -ujemny.odczyn walerego roza -dodatni, lateks dodatni. Co to moze byc prosze o porade. mam 35 lat i jestem zalamana.

  Odpowiedz
 3. stawy – co można jeszcze powiedzieć? Lepiej nie. Wspomaga i utrzymuje elastyczność chrząstki stawowej oraz działa ochronnie na stawy, zabezpieczając je przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników
  Układ nerwowy – można to z całą pewnością stwierdzić, to u organizmów wielokomórkowych zbiór wyspecjalizowanych komórek, pozostających ze sobą w złożonych relacjach funkcjonalnych i strukturalnych, odpowiadający za sterowanie aktywnością organizmu.
  Układ nerwowy człowieka anatomicznie dzielimy na:
  1) układ ośrodkowy, obejmujący:
  – mózgowie, zawarte w jamie czaszki
  – rdzeń kręgowy, biegnący przez kanał kręgowy
  2) układ obwodowy, należą do niego:
  – nerwy mózgowe (czaszkowe)
  – nerwy rdzeniowe.

  Część ośrodkowa

  Część obwodowa

  Części współczulnej

  ośrodki współczulne w rdzeniu kręgowym leżą w bocznych słupach istoty szarej.
  Od 8 segmentu szyjnego do 3 lub 2 lędźwiowego.
  złożona z pnia współczulnego i jego odgałęzień. (zbudowanego ze zwojów
  współczulnych znajdujących sie przy trzonach kręgów)
  Włókna współczulne dochodzą do narządów wewnętrznych,
  – naczyń krwionośnych
  – naczyń chłonnych
  – gruczołów

  Części przywspółczulnej

  – ośrodki defekacji
  – ośrodki wydzielania moczu
  – surcze mięśnia macicy
  – ośrodek erekcji
  to włókna przywspóczulne biegnące z nerwem okołoruchowym, językowo gardłowym
  twarzowym, oraz błędnym.

  Jak wiadomo układ nerwowy składa się z ośrodkowego (centralnego) i obwodowego układu nerwowego. Zapewnia on stały kontakt organizmu ze środowiskiem zewnętrznym oraz integrację narządów wewnętrznych. Och… bo tak ogólnie może już na tyle by było.

  Odpowiedz
 4. Dodajmy kilka słów o stawy albo dajmy sobie spokój Rozmieszczony jest w jamie czaszki i kanale kręgowym. Układ ten składa się z mózgowia oraz rdzenia kręgowego. Funkcje układu nerwowego:
  – odbieranie bodźców ze środowiska zew i wew i ich przewodzenie do narządów wykonawczych
  -regulacja i koordynacja czynności narządów wewnętrznych. Utrzymywanie stałych warunków w ustroju
  Tkanka Nerwowa- składa się z ok.100 miliardów neuronów.
  Neuron- podstawowa jednostka anatomiczna i funkcjonalna układu nerw.
  100 miliardów neuronów.
  Neuron- podstawowa jednostka anatomiczna i funkcjonalna układu nerw.
  Składa się z:
  -ciała komórki z jądrem
  – dendrytów- licznych, krótkich wypustek, które odbierają bodźce i przewodzą je do ciała
  – neurytu- długa wypustka przewodząca impulsy od ciała kom do innych neuronów lub gruczołów, mięśni
  – Przewodzenie impulsu odbywa się od dendrytów przez ciało komórki do neurytu (synapsa-miejsce styku)
  Komórka nerwowa – neuron – jest najważniejszym elementem składowym układu nerwowego. W obrębie komórki nerwowej wyróżnia się ciało komórki i dwa rodzaje wypustek: wypustkę długą (akson) i liczne wypustki krótkie (dendryty) (Ryc.6-2). stawy a tak po prostu i to tyle.

  Odpowiedz
 5. Bardzo ciekawy artykuł na temat tych stawów a mnie akurat stawy bardzo bolą. Polecam wizytę u lekarza specjalisty – czyli doktor Kowalewskiej.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: