RSS

Rak trzustki

Posted on

Rak trzustki to inaczej złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki. Nazywany także mianem „Gruczolakorak trzustki” jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów.

Jednocześnie obserwuje się tendencję wzrostową częstości i umieralności z powodu raka trzustki. Roczna zachorowalność wynosi 10:100 000. Rak trzustki częstszy jest u mężczyzn niż u kobiet i u rasy czarnej niż u rasy białej. Zajmuje 3 miejsce wśród nowotworów przewodu pokarmowego i stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Nie jest tak częsty jak rak płuca czy rak jelita grubego (w roku 2002 zachorowało na niego 1590 mężczyzn i 1495 kobiet), ale zajmuje 5 miejsce wśród płci męskiej w niechlubnym rankingu nowotworów najczęściej powodujących zgony. Nowotwory trzustki można dodatkowo podzielić na inne odmiany. Atakują one przede wszystkim ludzi w średnim i podeszłym wieku. Najczęściej występującym rodzajem jest odmiana pancreatic ductal adenocarcinoma. Rak trzustki jest bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium, rozwija się stosunkowo szybko i często jest zbyt późno na całkowite wyleczenie. Przyjmuje się, że ok. 10% przypadków ma podłoże genetyczne (płeć, „złe geny”), resztę wywołują czynniki związane ze środowiskiem lub stylem życia. Nowotwory złośliwe trzustki stanowią 3% wszystkich nowotworów złośliwych u człowieka. Najczęściej występującym rakiem trzustki jest: gruczolakorak przewodowy, torbielakogruczolakorak, rak zrazikowo-komórkowy. Rakowi trzustki można zapobiegać poprzez rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularny wysiłek fizyczny i zdrową dietę. Okazuje się, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacer przez 30 minut dziennie) zmniejsza to ryzyko. Z jadłospisu warto wyeliminować tłuszcz zwierzęcy, a wzbogacić go w warzywa i owoce.

Z powodu umiejscowienia organu wewnątrz jamy brzusznej, prawidłowe zdiagnozowanie nowotworu trzustki jest utrudnione. Objawy zależą przede wszystkim od miejsca wystąpienia guza oraz rodzaju zaatakowanych komórek. W początkowym stadium nie obserwuje się żadnych wyraźnych objawów. Do czasu pierwszych symptomów, guz może się więc znacznie rozrosnąć. Objawy raka trzustki mogą być bardzo mylące i podobne do objawów innych schorzeń. Obecnie medycyna nie dysponuje testami pozwalającymi na szybką diagnozę tego nowotworu. Wykrywanie guza odbywa się zazwyczaj poprzez wykluczanie innych, dających podobne objawy, schorzeń. Objawy najczęściej pojawiają się wówczas, gdy rak trzustki jest już zaawansowany i objął węzły chłonne, sąsiednie narządy lub nawet dał przerzuty. 75% chorych odczuwa zwykle ból w górnej części brzucha, który może „promieniować” aż do pleców. U prawie połowy na jakimś etapie choroby pojawi się żółtaczka. Jej przyczyną jest zablokowanie przez guz normalnego odpływu żółci z wątroby przez przewody żółciowe do dwunastnicy. Żółtaczce towarzyszy często ciemnienie moczu i odbarwienie stolca. Geograficznie rak trzustki częściej występuje w populacjach krajów uprzemysłowionych. W Europie znacznie częściej w krajach nordyckich niż śródziemnomorskich. W Polsce wskaźnik zapadalności na raka trzustki wynosi 8 przypadków na 100.000 u mężczyzn (10 miejsce) i 4,8 przypadków na 100.000 u kobiet (11 miejsce), a wskaźnik umieralności 4,0/100.000 u mężczyzn i 5,0/100.000 u kobiet (8 miejsce). Etiologia raka trzustki nie jest znana, natomiast jest znanych wiele czynników mających wpływ na powstanie tego schorzenia.

O leczeniu. Tylko w niewielkiej liczbie przypadków możliwy będzie zabieg operacyjny, dający nadzieję na całkowite wyleczenie. Najczęściej wykonuje się tzw. operację Whipple’a (lub jej modyfikację), polegającą na usunięciu głowy trzustki, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i części przewodu żółciowego wspólnego. Czasami konieczne może być usunięcie całej trzustki (pankreatektomia) razem z pęcherzykiem, przewodem żółciowym wspólnym, śledzioną, a często również z kawałkiem jelita i żołądka.

W leczeniu jako uzupełnienie operacji stosuje się radioterapię i chemioterapię. Metody te wykorzystuje się samodzielnie wówczas, gdy operacji nie można wykonać. Rak trzustki wywołuje dwa główne problemy. Utrudnia wchłanianie substancji odżywczych z jedzenia oraz powoduje cukrzycę(zaburzenia w produkcji insuliny). Siedmiu na dziesięciu pacjentów dowiaduje się o nowotworze dopiero kiedy ten wywoła żółtaczkę. Skóra chorego ulega zżółknieniu, to samo tyczy się białek oczu. Duże nadzieje wiązano z wprowadzeniem do chemioterapii nowego leku – gemcytabiny (dostępnego również w Polsce), u wielu chorych uzyskano poprawę, jednak średni czas przeżycia, mimo stosowania leku, nie przekroczył 8 miesięcy.

Bada się obecnie zastosowanie hormonoterapii, szczepionek (mających pobudzać organizm do walki z nowotworem) oraz tzw. inhibitorów transferazy farnezylowej.
Niestety wyniki leczenia tego nowotworu są bardzo złe – 5 lat nie przeżywa nawet 5% chorych. Stosunkowo częstym objawem jest też świąd. W zaawansowanym raku pojawiają się nudności i wymioty, a upośledzenie pracy trzustki powoduje problemy z trawieniem – szczególnie tłuszczów. Podobnie jak w innych nowotworach złośliwych częsty jest spadek masy ciała, utrata apetytu i depresja. Szczyt zachorowań przypada na 60–80 rok życia. U 80% chorych z rakiem trzustki występuje cukrzyca.

Wiadomo, że spożywanie alkoholu nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka trzustki, a nawet są doniesienia o ochronnym wpływie umiarkowanej konsumpcji napojów alkoholowych, zwłaszcza wina. Ze względu na niejednoznaczne opinie dotyczące wpływu picia kawy na występowanie raka trzustki uważa się, że jeśli istnieje taka zależność to udział tego czynnika w patogenezie jest niewielki. Potwierdzono jako czynnik ryzyka nadmierne spożywanie mięsa a także węglowodanów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Za elementy diety chroniące przed rakiem trzustki uznaje się pokarmy zawierające dużo błonnika, witaminę C i inne antyoksydanty, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zawarte w rybach i naturalnych olejach roślinnych). Obraz kliniczny raka trzustki zależy od jego lokalizacji, wielkości, inwazyjności oraz stopnia naciekania sąsiednich narządów. Typowymi objawami raka trzustki są: bóle brzucha, żółtaczka, i utrata masy ciała. Do innych należą: nudności i wymioty, biegunki lub/i zaparcia, gorączka, niedokrwistość, zapalenie trzustki, cukrzyca, zakrzepica (wędrujące zakrzepowe zapalenie żył), powiększenie pęcherzyka żółciowego, wodobrzusze, wyczuwalny guz w nadbrzuszu. Badania doświadczalne na zwierzętach wskazują na chemiczne czynniki karcynogenne w patogenezie raka trzustki. Również badania nad wpływem środowiska pracy pozwoliło na stwierdzenie związku wykonywanego zawodu z ryzykiem zachorowania na raka trzustki u pracowników przemysłu mięsnego oraz chemicznego narażonych na kontakt z pestycydami, chlorkami metylenu, etylu dwuchlorkiem etylu, chlorhydryny, etylenu i propylenu, beta naftylaminą, benzydyną a także DDT.

Czynniki ryzyka:

 • Wcześniejsza operacja żołądka w chorobie wrzodowej.
 • Dziedziczne zapalenie trzustki to rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, polega na nawracających zapaleniach tego narządu.
 • Wiek – nowotwór występuje głównie powyżej 60. r. ż.
 • Płeć – częściej dotyczy mężczyzn, choć różnice wcale nie są takie duże.
 • Palenie papierosów – palenie zwiększa ryzyko 2-3-krotnie.
 • Cukrzyca
 • Nadwaga i otyłość.
 • Siedzący styl życia.
 • Reklamy

  About tabletki

  Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

  One response »

  1. Dodajmy kilka słów o trzustka albo o czymkolwiekWitamina D występuje powszechnie w takich pokarmach, jak tłuste ryby, wątróbka i jajka, a także jest wytwarzana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych.
   Badacze z uniwersytetów Nortwestern i Harvard odkryli, że zalecana przez amerykańskich lekarzy dawka 10 mikrogramów dziennie, czyli dwukrotnie więcej, niż normy europejskie, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki o 43%.oI to może być ciekawe, choć nic nie zrozumiałam Zatem….

   Odpowiedz

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s

  %d blogerów lubi to: