RSS

Choroby uszu

Posted on

Choroby uszu to takie choroby jak Czyrak ucha, Nagła głuchota czy Niedosłuch – głuchota starcza a także zapalenie ucha środkowego.

Uszkodzenie błony bębenkowej

Błona bębenkowa zamyka przewód słuchowy, oddzielając w ten sposób ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Błona bębenkowa jest cienka i łatwo można ją uszkodzić. Najczęściej uraz jest efektem niewłaściwej higieny – np. wkładamy głęboko w przewód słuchowy waciki na patyczku, by usunąć nadmiar woskowiny, kurz, pył, a tymczasem waciki takie służą jedynie do mycia zakamarków małżowiny usznej. Bywa również, że chcemy się podrapać w uchu, np. ołówkiem, spinaczem biurowym i przebijamy błonę. Do urazu może także dojść wtedy, gdy do ucha dotrze silna fala akustyczna, np. po wybuchu petardy.

Objawy – w momencie pęknięcia błony bębenkowej natychmiast odczuwa się silny ból, który się utrzymuje.

Zapalenie ucha
Przestrzeń nosowa i gardłowa łączą się ze sobą. Uzupełnimy twoją wiedzę – za pośrednictwem tzw. trąbki Eustachiusza dołącza do nich ucho środkowe. Jeśli gardło i nos zostają zaatakowane przez wirusy, infekcja może objąć także ucho. Gdy dojdzie do stanu zapalnego, pojawi się obrzęk i wydzielina, która stanowi idealną pożywkę dla bakterii, najczęściej Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae lub MoraXella catarrhalis.
Zapalenie spowodowane przez bakterie przebiega z bolesnym obrzękiem. Równolegle z narastaniem obrzęku pojawiają się zaburzenia słuchu, ponieważ obrzęk przewodu słuchowego utrudnia przewodzenie fal głosowych. Wirus półpaśca jest przyczyną zaczerwienienia skóry przewodu słuchowego i często całego ucha zewnętrznego oraz występowania pęcherzyków wypełnionych krwistym płynem. Obraz kliniczny uzupełniają:
upośledzenie słuchu;
zawroty głowy;
niedowład lub porażenie nerwu twarzowego po stronie zapalenia.

Zapalenie ucha zewnętrznego (łac. otitis externa) – schorzenie o charakterze infekcyjnym (spowodowane przez bakterie lub wirusy). Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest wirus opryszczki, powodujący zmiany o charakterze półpaśca. Zapalenie zlokalizowane jest w obrębie przewodu słuchowego (łac. zoster oticus). Zapalenie ucha dotyczy najczęściej niemowląt i małych dzieci, u których układ odpornościowy dopiero się kształtuje, a budowa anatomiczna sprzyja rozwojowi zakażenia (trąbka Eustachiusza jest szeroka i krótka). Po 6. roku życia częstość zachorowań znacznie spada, u dorosłych choroba występuje sporadycznie, ale także potrafi bardzo uprzykrzyć życie. W przypadku nieleczonego zapalenia ucha sytuacja może przybrać obrót naprawdę dramatyczny. Stan zapalny rozwija się w uchu wewnętrznym. Trzeba pamiętać, że od zewnętrznego oddziela je cieniutka i przezroczysta błona bębenkowa. Choroba sprawia, że błona puchnie i wydyma się pod naporem wydzieliny z ucha wewnętrznego. To boli, uwiera i przeszkadza; pogarsza się słuch, pojawiają się szumy uszne. Do tych objawów dochodzi gorączka (u małych dzieci bardzo wysoka), uczucie ogólnego rozbicia, a niekiedy nawet wymioty, biegunka. Małe dziecko może sygnalizować ból ucha, targając je, pocierając nim o poduszkę. Czasem wydzieliny jest tak dużo, że błona bębenkowa pęka i pozwala jej wypłynąć do ucha zewnętrznego. Perforacja przynosi natychmiastową ulgę i – uwaga – nie grozi poważnym uszkodzeniem słuchu, jak można by się obawiać. Jeśli uchem zajmie się lekarz, a pacjent zastosuje się do wszystkich wskazówek, błona bębenkowa zarośnie w ciągu kilku-kilkunastu dni bez powikłań. Lekarz może zdecydować także o przecięciu błony, jeśli ta sama nie pękła.

Ostre zapalenie ucha środkowego
Największe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występuje podczas sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy wiatrówka (ospa wietrzna). Sprzyjają mu również inne choroby laryngologiczne, takie jak zapalenie zatok, krwiak jamy bębenkowej i jej uraz, urazy kości skroniowej oraz stan po wycięciu migdałków podniebiennych. Najczęstszą przyczyną schorzenia są bakterie. Stąd dużą rolę w leczeniu odgrywają antybiotyki (więcej o antybiotykach). Drobnoustroje powodują powstanie obrzęku błony bębenkowej (głównej części ucha środkowego). Zbierający się tam płyn uwypukla błonę bębenkową oddzielającą ucho środkowe od zewnętrznego i w ostateczności może spowodować jej przerwanie – laryngolodzy mówią wtedy o perforacji. Wówczas z ucha zaczyna sączyć się wydzielina, ale za to ustępują przykre dolegliwości bólowe.

Oczywiście nie zawsze musi dojść do perforacji błony bębenkowej, która zresztą po pewnym czasie regeneruje się (odrasta). Oprócz antybiotyków stosuje się też leki przeciwbólowe i kropelki do nosa, obkurczające błonę śluzową. W okresie uwypuklenia błony bębenkowej niezbędne może stać się jej nacięcie, zwane paracentezą. Musi być ono wykonane przez laryngologa doświadczonego w przeprowadzaniu takich zabiegów. Jest to właściwie zabieg bezbolesny, który przynosi dużą ulgę cierpiącemu. Kiedy pojawi się już wyciek, bardzo ważna jest odpowiednia higiena przewodu słuchowego polegająca na systematycznej zmianie opatrunków. Można również stosować krople do uszu, choć nie kamforę, jak kiedyś zalecano w domowych poradnikach, ale leki zapisane przez lekarza. Za pierwotne zakażenia ucha w przeważającej części odpowiedzialne są wirusy. Powodują one jednak powstawanie wysięku, który nadkażają bakterie – zagęszczony wysięk jest pożywką dla bakterii. Stąd dużą rolę w leczeniu odgrywają antybiotyki. Ich zastosowanie pozwala uniknąć powikłań. Dzięki antybiotykoterapii przebieg ostrego zapalenia uchu środkowego wygląda odmiennie od spotykanego dawniej zapalenia przebiegającego w postaci ropnego wysięku gromadzącego się w jamie bębenkowej. Obecnie większość zapaleń to zapalenia z wysiękiem surowiczym lub bez wysięku. Dodatkowo stosowane jest leczenie objawowe: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz obkurczające błonę śluzową nosa.

Czyrak ucha

Czyrak ucha powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego mieszków włosowych i gruczołów łojowych w rezultacie uszkodzenia skóry przez drapanie, zbyt energiczne czyszczenie ucha.

Objawy: Silny, pulsujący ból ucha promieniujący do oka lub zębów.

Nagła głuchota

Nagła głuchota o niejasnym pochodzeniu to określenie odnoszące się do gwałtownie występującej częściowej lub całkowitej utraty słuchu w jednym uchu bez wyraźnej przyczyny.

Niedosłuch – głuchota starcza

Głuchota starcza jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się cześci nerwowej, odbiorczej narządu słuchu.

Ucisk korka woskowinowego

Woskowina z przewodu słuchowego kruszy się i wydobywa na zewnątrz. Wystarczy codziennie umyć uszy ciepłą wodą i mydłem czy płynem do kąpieli. Niestety, niektóre osoby (zwykle w starszym wieku) cierpią na nadprodukcję woskowiny. Jeśli nie jest ona systematycznie usuwana w czasie mycia, tworzy się z niej twardy czop. Gdy do ucha dostanie się woda (np. w czasie pływania czy pod prysznicem) – woskowinowy korek pęcznieje.

Objawy

Czasem ból ucha, a zawsze wrażenie zatkania ucha i niedosłuch.

Postępowanie

Lekarz płucze ucho (najczęściej specjalną strzykawką) i delikatnie usuwa czop woskowinowy. By nie doszło znowu do zaczopowania ucha, zleca krople do uszu ułatwiające wydobywanie woskowiny.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

12 responses »

 1. Dodajmy jeszcze kilka słów o choroby albo o czymkolwiek Homeopatia to tymczasem wielka ściema do której dorobioną przerośniętą magiczną ideologię.
  Jak wiadomo zwolennicy tej metody stosują wysoce rozcieńczone substancje, które domniemanie mają leczyć choroby o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji. W 1998 roku rozpoczęto w Szwajcarii zakrojone na ogromną skalę badania, które miały ocenić skuteczność medycyny komplementarnej, m.in. antropozofii, homeopatii i medycyny chińskiej. Oczywiście jest do tego zręczna teoria, że to wszystko zostało pewnie wymoczone w roztworze wody, który zapamiętał informację o kontakcie z wątrobą dzikiej kaczki. antropozofii, homeopatii i medycyny chińskiej. Oczywiście jest do tego zręczna teoria, że to wszystko zostało pewnie wymoczone w roztworze wody, który zapamiętał informację o kontakcie z wątrobą dzikiej kaczki. To jest największa ściema jaką widziałem. Po pierwsze nie wiadomo dlaczego niby wątroba dzikiej kaczki miałaby pomagać na przeziębienie. Po drugie, nawet jeśli by pomagała, to rozcieńczenie jej jest takie, że jakby napluć do oceanu z samolotu, to na drugim końcu świata większe byłoby prawdopodobieństwo, że znajdziemy cząstkę własnej śliny kąpiąc się, niż to, że w leku homeopatycznym znajdziemy choćby atom z wątroby dzikiej kaczki. Trwające ponad sześć lat badanie kosztowało blisko 4,5 mln euro, a po przeanalizowaniu jego wyników w 2005 roku rząd Szwajcarii zdecydował o zaprzestaniu finansowania wszystkich form terapii alternatywnych z systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jako nieprzydatnych w lecznictwie.HDlatego to się kupy nie trzyma .

  Odpowiedz
 2. choroby – nie warto o tym pisać. Stają się warstwą rogową naskórka, czyli poziomem martwych komórek, i stopniowo się złuszczają (dziennie zrzucamy 0,5–1,5 dag naskórka). W warstwie podstawnej są też komórki barwnikowe (melanocyty) decydujące o karnacji i zapewniające ochronę przed słońcem. W naskórku występują komórki Langerhansa odpowiedzialne za obronę immunologiczną i komórki Merkela – przekształcone keratynocyty.
  Skóra właściwa utworzona jest z tkanki łącznej, znajdują się w niej poziome włókna kolagenu i pionowe elastyny – tworzą siateczkę zawieszoną w bezpostaciowej masie utworzonej przez mukopolisacharydy, zapewniając w efekcie skórze sprężystość i jędrność. Występują w niej liczne gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe, naczynia limfatyczne, krwionośne, receptory i włókna układu nerwowego. Ta warstwa, szczególnie zawarty w niej kwas hialuronowy, silnie wiąże wodę (u młodej osoby jest jej 70 proc.)) i utrudnia jej przemieszczanie się w stronę naskórka.
  Tkanka podskórna zbudowana jest z włókien białkowych (kolagenowych) tworzących nieregularną strukturę. Między nimi są komórki tłuszczowe zorganizowane w zraziki – odpowiadają za magazynowanie tłuszczu i metabolizm niektórych hormonów. Tkanka podskórna jest unerwiona i bardzo unaczyniona. W okolicach naturalnych otworów ciała (usta, nos, narządy płciowe) skóra przechodzi w błonę śluzową odpowiednich układów (pokarmowego, oddechowego, moczowego, rozrodczego). I to także jest taczej bez sensu Tak sądzę.

  Odpowiedz
 3. Dodajmy jeszcze kilka słów o choroby albo i o czym innym Dzięki postępowi w medycynie, większość pań, także bardzo puszystych, ma szansę na szczęśliwe donoszenie ciąży i urodzenie dziecka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń i wiedzieć, na co zwracać uwagę. Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Powinnaś odwiedzić dentystę. Dowiedziono bowiem, że kobiety, które zaszły w ciążę, nie wyleczywszy wcześniej zapalenia przyzębia, są bardziej narażone na rozwój tzw. cukrzycy ciężarnych. cukrzycy ciężarnych. Badania, poprowadzone przez dr Anandę Dasanayake, specjalistkę epidemiologii Uniwersytetu Nowojorskiego, objęły 256 ciężarnych kobiet, znajdujących się pod opieką jednego z nowojorskich szpitali w czasie pierwszych sześciu miesięcy ciąży. U dwudziestu dwóch spośród nich rozwinęła się cukrzyca ciężarnych. Analiza flory bakteryjnej wykazała, że pacjentki te miały wyraźnie wyższy poziom mikroorganizmów żyjących na przyzębiu w porównaniu do pozostałych pań, co powodowało rozwój stanu zapalnego. choroby a tak po prostu to by było tak i hak wam w smak.

  Odpowiedz
 4. To się kupy nie trzyma Chyba…. Ale prawda była zupełnie inna.
  Aktor zdobył sławę dzięki rolom w mrocznych kryminałach, takich jak "Wilcze prawo: 1980". W tegorocznym, kultowym już obrazie "Moja łódź podwodna" wcielił się w Grahama, adepta mistyki New Age. Wystąpił także w filmach "Buty nieboszczyka" i "A Room for Romeo Brass" awangardowego reżysera Shane’a Meadowsa. Tym razem jednak mieliśmy porozmawiać o jego kreacji w wysokobudżetowej telewizyjnej produkcji – głównej roli w adaptacji bestsellera Kate Summerscale "The Suspicions of Mr Whicher".
  Dyskusja o perypetiach wiktoriańskiego detektywa, który musi zmierzyć się z olbrzymią presją opinii publicznej i wyjaśnić brutalne morderstwo małego chłopca, niespodziewanie zamieniła się w rozmowę o trudnościach, z jakimi na co dzień boryka się w życiu sam aktor.

  Rok temu u 36-letniego Considine’a zdiagnozowano zespół Aspergera, zaburzenie komunikacji i umiejętności interpersonalnych, mieszczące się w spektrum, którego najskrajniejszą postacią jest autyzm.
  – Przez kilka tygodni po usłyszeniu diagnozy zastanawiałem się: kim do cholery jestem? Ale zidentyfikowanie mojego problemu bardzo mi pomogło. Pozwoliło mi pojąć wiele rzeczy, których wcześniej nie rozumiałem – i wreszcie ruszyć z miejsca – opowiada.
  Considine jest tak dobrym aktorem, że gdyby nie powiedział mi o swojej chorobie, nigdy nie zgadłabym, że może na nią cierpieć. Kiedy siedzi się naprzeciwko tego szczupłego, żylastego mężczyzny, faktycznie sprawia on wrażenie spiętego i bardzo zdenerwowanego. Jest jednak przy tym tak dowcipny, otwarty i ciepły, że trudno dopatrzeć się u niego upośledzenia komunikacji, które często towarzyszy jego chorobie.
  Może właśnie to pozbawione sensu jest Zatem….

  Odpowiedz
 5. Słyszałem że to prawda. choroby i dajmy sobie trochę czasu Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgers przeprowadzili doświadczenia na myszach. Do swojego eksperymentu użyli odmiany myszy pozbawionej włosów. Opalanie to proces, który każdy z nas zna od dziecka. Nikt nie dziwi się temu, że nasza skóra podczas ekspozycji na słońce (nazywanej po prostu „opalaniem się”), staje się automatycznie brązowa. Nikt nie dziwi się temu, że nasza skóra podczas ekspozycji na słońce (nazywanej po prostu „opalaniem się”), staje się automatycznie brązowa. Aby poprawić swój wygląd opalamy się na plaży, w solarium, nad rzeką oraz wszędzie tam gdzie możemy oczekiwać słońca. Opalanie stało się z biegiem czasu nawet modne, obecnie to coś powszechnego, normalnego. Nikogo nie dziwi już opalanie dzieci hasających nago po plaży. choroby a tak ogólnie – nie ma to dla mnie znaczenia w tym kontekście.

  Odpowiedz
 6. Dodajmy kilka słów o choroby albo dajmy sobie spokój
  Jak wiadomo koncentracja uwagi może nastąpić pod wpływem świadomego działania człowieka, który w konkretnej chwili chcąc rozwiązać problem, wykonać dokładnie powierzoną pracę, zrozumieć określone zagadnienie itp., świadomie kieruje i intensyfikuje swoją uwagę na wybrany przez siebie z otoczenia zakres lub na określone myśli. Wraz ze wzrostem koncentracji na określonym bodźcu lub myślach, następuje zjawisko oddzielenia percepcji od pozostałych zjawisk i ich ignorowaniu. Po pierwsze – odpowiednia fizjologia ciała. Po trzecie – środowisko, w którym się znajdujesz. Po czwarte – ćwiczenia, które zwiększają poziom koncentracji. Koncentracja jest stanem, który możesz poprawiać poprzez ćwiczenia. Poniżej opisałem pokrótce najważniejsze z wymienionych wyżej elementów. Wielu z nas miewa problemy dotyczące zmęczenia i braku koncentracji. Jeśli te zjawiska występują wieczorem, albo po dużym wysiłku fizycznym i psychicznym to można powiedzieć, że jest to coś normalnego. Co chyba może jest pozbawione sensu .

  Odpowiedz
 7. Myślę, że to jest bez sensu Chyba……Nie Będę klikał jak małpa na slajdy…NNie Będę klikał jak małpa na slajdy…Nie Będę klikał jak małpa na »

  putBan(85);

  putBan(62);

  Dziwacy, odmieńcy – budzą zaciekawienie, ale też agresję, pogardę, strach. choroby a tak po prostu to tyle krokodyle.

  Odpowiedz
 8. choroby – co można jeszcze powiedzieć? Lepiej nie. Chłopiec zaczął wymiotować i kaszleć, omal się przy tym nie dusząc. W końcu trafił na izbę przyjęć pogotowia, skąd skierowano go na pięć dni do szpitala. – Widok cierpiącego dziecka naprawdę boli – mówi matka chłopca, 27-letnia Katrina Lewis. – Nie może jeść, nie sypia, ogólnie fatalnie się czuje, a ja nie mogę mu pomóc.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);

  Co latem bywa niezdrowe?
  (zdjęcia: 6)

  Landon to tylko jeden z co najmniej 152 przypadków odry zdiagnozowanych w tym roku w USA – to dwa razy więcej, niż zazwyczaj w ciągu roku. Z danych Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) wynika, że to największa epidemia odry od 15 lat. Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Wśród lekarzy i pielęgniarek opiekujących się pacjentami takimi jak Landon, powrót chorób, których z łatwością można uniknąć dzięki szczepieniom – np. odry, niegdyś zabijającej od 3 tys. I to może być ciekawe, choć nic nie zrozumiałam Tak sądzę.

  Odpowiedz
 9. Słyszałem że to prawda. choroby i dajmy sobie trochę czasu Okazało się, że Landon ma odrę.
  Wysypka błyskawicznie zajęła usta i gardło, przełykanie stało się torturą. Chłopiec zaczął wymiotować i kaszleć, omal się przy tym nie dusząc. W końcu trafił na izbę przyjęć pogotowia, skąd skierowano go na pięć dni do szpitala. – Widok cierpiącego dziecka naprawdę boli – mówi matka chłopca, 27-letnia Katrina Lewis. – Nie może jeść, nie sypia, ogólnie fatalnie się czuje, a ja nie mogę mu pomóc.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);

  Co latem bywa niezdrowe?
  (zdjęcia: 6)

  Landon to tylko jeden z co najmniej 152 przypadków odry zdiagnozowanych w tym roku w USA – to dwa razy więcej, niż zazwyczaj w ciągu roku. Z danych Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) wynika, że to największa epidemia odry od 15 lat. Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Och… bajde łej jak mówią angole może już wystarczy.

  Odpowiedz
 10. choroby – i co tu jeszcze komentować? Lepiej nie. Okazało się, że Landon ma odrę.
  Wysypka błyskawicznie zajęła usta i gardło, przełykanie stało się torturą. Chłopiec zaczął wymiotować i kaszleć, omal się przy tym nie dusząc. W końcu trafił na izbę przyjęć pogotowia, skąd skierowano go na pięć dni do szpitala. – Widok cierpiącego dziecka naprawdę boli – mówi matka chłopca, 27-letnia Katrina Lewis. – Nie może jeść, nie sypia, ogólnie fatalnie się czuje, a ja nie mogę mu pomóc.oonet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);

  Co latem bywa niezdrowe?
  (zdjęcia: 6)

  Landon to tylko jeden z co najmniej 152 przypadków odry zdiagnozowanych w tym roku w USA – to dwa razy więcej, niż zazwyczaj w ciągu roku. Z danych Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) wynika, że to największa epidemia odry od 15 lat. Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Wśród lekarzy i pielęgniarek opiekujących się pacjentami takimi jak Landon, powrót chorób, których z łatwością można uniknąć dzięki szczepieniom – np. odry, niegdyś zabijającej od 3 tys. do 5 tys. I to jest interesujące… Tak uważam.

  Odpowiedz
 11. To chyba jest pozbawione sensu . Chłopiec zaczął wymiotować i kaszleć, omal się przy tym nie dusząc. W końcu trafił na izbę przyjęć pogotowia, skąd skierowano go na pięć dni do szpitala. – Widok cierpiącego dziecka naprawdę boli – mówi matka chłopca, 27-letnia Katrina Lewis. – Nie może jeść, nie sypia, ogólnie fatalnie się czuje, a ja nie mogę mu pomóc.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);

  Co latem bywa niezdrowe?
  (zdjęcia: 6)

  Landon to tylko jeden z co najmniej 152 przypadków odry zdiagnozowanych w tym roku w USA – to dwa razy więcej, niż zazwyczaj w ciągu roku. Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Wśród lekarzy i pielęgniarek opiekujących się pacjentami takimi jak Landon, powrót chorób, których z łatwością można uniknąć dzięki szczepieniom – np. odry, niegdyś zabijającej od 3 tys. do 5 tys. choroby a tak ogólnie to tyle badyle.

  Odpowiedz
 12. Dodajmy jeszcze kilka słów o choroby albo i o czym innym W końcu trafił na izbę przyjęć pogotowia, skąd skierowano go na pięć dni do szpitala. – Widok cierpiącego dziecka naprawdę boli – mówi matka chłopca, 27-letnia Katrina Lewis. – Nie może jeść, nie sypia, ogólnie fatalnie się czuje, a ja nie mogę mu pomóc.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);

  Co latem bywa niezdrowe?
  (zdjęcia: 6)

  Landon to tylko jeden z co najmniej 152 przypadków odry zdiagnozowanych w tym roku w USA – to dwa razy więcej, niż zazwyczaj w ciągu roku. Z danych Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) wynika, że to największa epidemia odry od 15 lat. Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Połowa pacjentów trafia do szpitala.
  Wśród lekarzy i pielęgniarek opiekujących się pacjentami takimi jak Landon, powrót chorób, których z łatwością można uniknąć dzięki szczepieniom – np. odry, niegdyś zabijającej od 3 tys. do 5 tys. Amerykanów rocznie – budzi przerażenie. Ze zgrozą przewidują jej triumfalny marsz już nie tylko po kontynencie. choroby a tak po prostu – nie warto o tym dłużej gadać.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: