RSS

Jama ustna i zęby


Jak wiadomo jama ustna jest pierwszym odcinkiem układu pokarmowego. Jama ustna i zęby jest ograniczona z przodu przez wargi (górna i dolna), bocznie przez policzki, od góry przez górny przedsionek jamy ustnej i podniebienie twarde, od dołu przez przedsionek dolny i dno jamy ustnej. Z tyłu ograniczona jest przez migdałki podniebienne. Do kości części twarzowej głowy, w tym do narządu żucia, należą dwie największe kości: parzysta – szczęka i nieparzysta – żuchwa. Żuchwa jest jedyną kością w ustroju ludzkim, której ruchy odbywają się dzięki równocześnie działającym symetrycznym stawom.

Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.
Dla podniesienia skuteczności zabiegów należy stosować szczoteczki i nici dentystyczne oraz pasty blend-a-med. Niezwykle pomocne są szczoteczki elektryczne. Dowiedziono bowiem, że te z nich, które wykorzystują technologię oscylacyjno-rotacyjną, usuwają więcej płytki, niż zwykłe szczoteczki manualne. Zapytaj zatem swojego dentystę, który z modeli szczoteczek najlepiej spełni Twoje wymagania w zakresie higieny jamy ustnej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy regularnie zmieniać szczoteczkę na nową. Dentyści zalecają zmianę szczoteczki co trzy miesiące, dlatego, że nowa szczoteczka usuwa więcej płytki, niż szczoteczka już zużyta.Przyzębie jest to aparat utrzymujący ząb. Utworzony jest z tkanek stykających się w obrębie jego szyjki: dziąsła, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego i cementu korzeniowego (mimo że jest on właściwie tkanką zęba). Przyzębie w wieku starczym charakteryzuje się poziomym i regularnym zanikiem wyrostków zębodołowych i rozchwianiem obnażonych zębów.
Choroby przyzębia należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób u ludzi i powodują znaczną utratę zębów. Najczęstsza choroba przyzębia to zapalenie przyzębia. Czynnikami wywołującymi zapalenie przyzębia są:
Płytka bakteryjna na zębach, dziąsłach i protezach zębowych;
Nieprawidłowe, nawisające wypełnienie;
Kamień nazębny;
Nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.

Wiadomo, że gdy bakterie zadomowią się w zębie, wydzielane przez nie enzymy i toksyny mogą naczyniami krwionośnymi wędrować po organizmie. Docierają nimi m.in. do stawów. Gdy je zaatakują, wywołują bolesne stany zapalne. Ich efektem mogą być nawet trwałe uszkodzenia stawów. By sprawnie chodzić, nie funduj sobie dziur w zębach. Jest kilka past i płynów do płukania, które rozwiązują te problemy.
Lacalut Aktiv to pasta, która zapobiega krwawieniu dziąseł oraz paradontozie, dodatkowo skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Pasta cechuje się tak wysoką skutecznością działania dzięki zawartym w swoim składzie specjalnym kombinacjom mleczanu glinu, alantoiny, fluoru, dwuglukonianu chlorheksydyny, bisabololu. Fluor zwiększa odporność uzębienia na próchnicę a dodatek olejków eterycznych zapewnia uczucie głębokiej i długotrwałej świeżości.

Listerine Total Care jest płynem służącym do płukania jamy ustnej, jest to jeden z najbardziej zaawansowanych i kompletnych produktów listerine. Stosowany systematycznie dwa razy dziennie ochronny płyn do płukania jamy ustnej listerine total care zapewnia ochronę oraz czyści zęby zachowując przy tym 6 korzyści dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Tuż nad kością szczęki znajdują się tzw. zatoki szczękowe. Borując ząb, zwłaszcza przy leczeniu kanałowym, dentysta musi bardzo uważać, by się do nich nie przebić. Na szczęście niezwykle rzadko zdarzają się takie wypadki przy pracy, ale już nie tak rzadko dochodzi do stanu zapalnego zatok szczękowych w efekcie głębokiej próchnicy w którymś z górnych zębów. Bakterie, które namnażają się w zaniedbanej próchnicy, łatwo docierają bowiem do sąsiadujących zatok. Kto chce tego uniknąć, musi co pół roku odwiedzać stomatologa, by nie przeoczyć zmian próchniczych.

Zalety płynu listerine total care:
usuwa prawie 100% bakterii znajdujących się w jamie ustnej,
pomaga utrzymać zdrowe dziąsła,
pomaga w utrzymaniu naturalnej bieli zębów poprzez zapobieganie odkładania się kamienia nazębnego,
redukuje płytkę nazębną,
skutecznie pomaga w walce z próchnicą,
zapewnia długotrwałą świeżość oddechu, nawet przez 24 godziny.

a także popularna Oral-B.

W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem. Według podziału klinicznego jest to ta część korony, która znajduje się ponad dziąsłem. Z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem, podczas gdy według podziału klinicznego jest to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny. W tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba. Jeśli mamy duże braki w uzębieniu albo chore zęby bolą podczas jedzenia, popełniamy straszny grzech: jemy jak kaczka, czyli połykając duże kęsy. Gdy zaś dobrze przeżuwamy każdy ugryziony kawałek jedzenia, wtedy proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej i żołądek ma lżejszą pracę. Kiedy trafiają do niego duże kęsy – jedzenie dłużej zalega i musi być trawione przez większą ilość soku żołądkowego. W skład soku wchodzi m.in. kwas solny, który – gdy jest w nadmiarze – sprzyja powstaniu wrzodów żołądka. Jeśli więc chcesz uniknąć bolesnych ataków choroby wrzodowej, zachowaj komplet zębów.
Kluczem do zapobiegania nadwrażliwości jest zapobieganie recesji dziąseł. Aby jej uniknąć, należy pamiętać o tym, żeby nie używać nadmiernej siły podczas szczotkowana. Właściwą kontrolę siły szczotkowania pomagają ułatwiają szczoteczki elektryczne , które wstrzymują ruchy szorujące, gdy następuje zbyt duży nacisk włókien na zęby i dziąsła. Jednocześnie, szczoteczki , będąc delikatne dla zębów i dziąseł, są niezwykle skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Dowiedziono, że szczoteczki elektryczne , wykorzystujące technologię rotacyjno-oscylacyjną, usuwają więcej płytki bakteryjnej, niż zwykłe szczoteczki manualne. Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając w kieszonkę dziąsłową i nie drażniąc brodawki zęba. Zdrowe zęby to nie tylko świeży oddech i lepsze samopoczucie. Jeśli rozwija się w nich próchnica, to gromadzące się w niej bakterie i ich toksyny z łatwością mogą się dostać maleńkimi naczyniami krwionośnymi do większych, a nimi do dowolnego miejsca w organizmie. Chcąc nie chcąc, muszą przepłynąć także przez naszą życiodajną pompę, czyli serce. I tutaj sieją spore spustoszenie. Badania naukowe bezdyskusyjnie potwierdzają, że mogą one spowodować zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a nawet… zawał. Jeśli więc chcesz dbać o serce – zacznij od przeglądu zębów.

W przypadku chorób przyzębia korzeń kliniczny może być bardzo skrócony w wyniku recesji dziąseł. Wewnątrz korzeni znajdują się kanały (canalis radicis dentis), zakończone otworem szczytowym (apicis dentis), doprowadzające do komory zęba naczynia krwionośne i nerwy. Przeważnie w każdym korzeniu znajduje się jeden kanał. Jeśli nie myjemy zębów co najmniej 2 razy dziennie, zaczyna się na nich tworzyć płytka nazębna, a w niej mnożą się bakterie. Uszkadzają nie tylko zęby i dziąsła, ale też szaleją w resztkach jedzenia zostawionego między zębami. Rozkładają owe resztki, a efekt tej pracy jest… cuchnący. Jeśli nie chcesz, by inni odwracali głowę w czasie rozmowy z tobą, pucuj zęby i systematycznie usuwaj z nich kamień u dentysty.

Próg kanału korzeniowego (limen canalis radicis dentis) jest to wystająca w obrębie kanału korzeniowego, blisko komory, część zębiny. Na środkowym górnym siekaczu wystaje na ścianie dystalnej i mezalnej. Może stanowić przeszkodę przy zgłębnikowaniu i oczyszczaniu kanału. Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze i kły górne i dolne mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce mają 2 korzenie, pozostałe przedtrzonowce górne i dolne po 1 korzeniu, zęby trzonowe żuchwy mają po 2 korzenie, szczęki po 3 korzenie
W zapobieganiu nadwrażliwości niezbędna jest regularna, codzienna higiena jamy ustnej. Szczotkuj zatem zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, używając dobrej jakości szczoteczki z miękkimi włóknami, np. jednej ze szczoteczek i używaj pasty z fluorem, np. jednej z past blend-a-med, lub specjalnej pasty do nadwrażliwych zębów z oferty . Poproś też dentystę, aby pokazał Ci jak szczotkować zęby, aby nie uszkadzać dziąseł i nie dopuścić do ich recesji. Powszechnym skutkiem recesji dziąseł jest ich zapalenie, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem. Pamiętaj o tym, że jeśli doprowadzisz do recesji dziąseł, będziesz się z nią zmagać już do końca życia.

Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby:
niebieskawobiałe – spotykane u osób astenicznych, skłonnych do gruźlicy płuc. Zęby mleczne mają barwę białą lub niebieskawobiałą.
żółtawobiałe – zdarzają się w odcieniach aż do brązowobiałych

Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie antybiotyków przez dzieci wywołuje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron. By utrzymać własne zęby na długie lata nie wystarczy dbać tylko o tkanki twarde zęba ale również o to, co je otacza czyli przyzębie, w tym dziąsła. Pierwszym niepokojącym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających zęby jest krwawienie z dziąseł podczas mycia lub przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego. Stan zapalny dziąseł związany jest w 95% z odpowiedzią zapalną organizmu na miejscowy czynnik zapalny w postaci płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Jeśli ten stan dotyczy tylko dziąseł jest w 100% odwracalny po wdrożeniu odpowiedniej higieny przez pacjenta jak i wykonania zabiegu usunięcia kamienia nazębnego przez lekarza stomatologa.

Nieświeży oddech o charakterze chwilowym jest powszechną przypadłością powodowaną przez kilka czynników. Jedną z nich jest zaleganie resztek pokarmowych na zębach i wokół nich. Czosnek i cebula to wystarczająco wymowne przykłady. Inne przyczyny to stosowanie produktów zawierających tytoń, a także odchudzanie się. Palenie papierosów wysusza jamę ustną i powoduje znany wszystkim nieprzyjemny zapach, a niewłaściwa dieta wpływa na pojawienie się specyficznego „owocowego” zapachu, będącego wynikiem rozkładania się związków chemicznych. Jeśli nie szczotkujesz zębów codziennie i nie używasz nici dentystycznej, w ustach pozostają resztki pokarmowe i gromadzą się bakterie wydzielające charakterystyczny zapach. Niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby dziąseł także mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Aby go uniknąć, szczotkuj zęby szczoteczką dobrej jakości () i regularnie używaj dobrej nici dentystycznej (również ), która pomoże Ci pozbyć się resztek jedzenia spomiędzy zębów. Używaj też past blend-a-med zawierających aktywne składniki, takie jak triklosan, które kontrolują pracę bakterii. Pomagają one nie tylko dbać o zdrowie zębów i dziąseł, ale również zapewniają świeży, przyjemny zapach. Dowiedziono bowiem, że triklosan skutecznie redukuje nieświeży oddech. Nie zapominaj też o tym, żeby wymieniać zużytą szczoteczkę na nową co trzy miesiące, gdyż takie są właśnie zalecenia dentystów w tej kwestii. Jeśli stan zapalny dziąseł będzie lekceważony może przenieść się na tkanki utrzymujące zęby czyli na włókna kolagenowe, łączące zęby z kością, jak i na kość go otaczającą.
Gdy dojdzie do tego stanu mówimy wtedy o chorobie przyzębia, która jest stanem poważnym. Nie leczona choroba przyzębia doprowadza do zniszczenia tkanek otaczających ząb i do utrat go. Wcześnie także pojawia się ruchomość chorych zębów.
Choroba przyzębia ma wpływ na wiele powikłań ogólnoustrojowych. Może:
przyspieszyć rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu
pogarszyć przebieg cukrzycy
mieć wpływ na przedwczesne urodzenie dziecka
doprowadzić do poronienia kobiet w ciąży
stymulować rozwój chorób układu oddechowego
mówi się nawet o pewnym wpływie onkogennym

Powiązania te związane są głównie z istnieniem kieszonek przyzębnych czyli otwartych źródeł infekcji, a także z produkcją cytokin zapalnych przez organizm w odpowiedzi na bakterie, które są w płytce nazębnej jak i kamieniu nad- i poddziąsłowym.

» Czy choroba przyzębia dotyczy wyłącznie osób starszych?
Choroba przyzębia dotyka nie tylko ludzi starszych, u których mają wolny przebieg ale również osób młodych, nawet przed 30 rokiem życia. Wtedy mówimy o postaci agresywnej, w której destrukcja tkanki kostnej może w przeciągu 3 miesięcy sięgnąć 2 mm, co związane jest często z defektem układu immunologicznego pacjenta. Jak można się usoby przyzębia należy regularnie odwiedzać lekarza stomatologa, a w razie objawów niepokojących wybrać się do periodontologa – lekarza zajmującego się chorobami przyzębia. Oczywiście, ważna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej polegająca na zachowaniu dobrej techniki mycia zębów, używaniu nitek dentystycznych, szczoteczek międzyzębowy i odpowiednich płukanek.

Przyczyny nieświeżego oddechu są różne, ale większość z nich spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej. Oto one: • Niewłaściwa higiena jamy ustnej (niewłaściwe szczotkowanie i posługiwanie się nicią dentystyczną) • Choroby dziąseł • Spożywanie specyficznych warzyw, takich jak czosnek i cebula • Palenie tytoniu i picie alkoholu • Niektóre leki, zaburzenia chorobowe i zmniejszone wydzielanie śliny • Choroby takie jak rak, cukrzyca oraz zaburzenia pracy wątroby i nerek Czasem trudno jest stwierdzić u siebie występowanie nieświeżego oddechu, ale bardzo częstym i łatwo rozpoznawalnym objawem jest specyficzny smak w ustach (metaliczny, kwaśny, a nawet fekalny). Nieświeży oddech powodują substancje lotne – zwłaszcza lotne związki siarki – produkowane przez określony rodzaj bakterii. Uwalnianie się owych lotnych związków zależne jest od kilku czynników:
• od ilości bakterii nagromadzonych w jamie ustnej
• od substancji, którymi żywią się bakterie (zaleganie resztek pokarmowych)
• od ilości śliny

W ramach codziennej higieny jamy ustnej może skutecznie walczyć z nieświeżym oddechem. Poniżej znajdziesz klika podstawowych porad, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust.

1. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, zawsze rano i przed snem, przez co najmniej dwie minuty. Nie zapominaj też o oczyszczeniu języka. Poproś swojego dentystę o radę, a on powie Ci jak prawidłowo szczotkować zęby i oczyszczać język.
2. Używaj szczoteczek . Twój dentysta doradzi Ci, jaki model szczoteczki najlepiej spełni Twoje indywidualne wymagania w zakresie higieny jamy ustnej. Stosuj tez nici dentystyczne , dzięki którym usuniesz płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych
3. Używaj past blend-a-med, bo zawierają one składniki antybakteryjne (np. triklosan), które pomagają bronić się przed nieświeżym oddechem.
4. Regularnie kontroluj stan zdrowia swoich zębów podczas wizyt w gabinecie dentystycznym – tylko Twój dentysta może przeprowadzić profesjonalny zabieg oczyszczania zębów, zabieg dzięki któremu pozbędziesz się z jamy ustnej tych bakterii, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie. Fluoroza jest rzadko występującą przypadłością i – wbrew potocznym wyobrażeniom – nie powodują jej pasty do zębów, albo płyny do ust zawierające fluor. Przyczyną wystąpienia fluorozy jest przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru w okresie dzieciństwa, na przykład w postaci fluoryzowanej wody i soli oraz tabletek zawierających fluor. Fluorozę powodować może także połykanie pasty do zębów, dlatego też zwróć uwagę, czy Twoje dziecko zna zasady właściwej higieny jamy ustnej i czy nie połyka pasty. Twoja czujność może pomóc Twoim dzieciom ustrzec się przed fluorozą. Dwoma głównymi objawami fluorozy są żółknienie zębów i plamy na szkliwie. Choć przypadłość ta sprawia, że zęby stają się mocniejsze, efekt estetyczny nie jest zachwycający. Jeśli masz jakieś szczegółowe pytania dotyczące fluorozy, poproś swojego dentystę o fachową poradę. Utrata szkliwa prowadzi do powstania nadwrażliwości. Profilaktyka tego schorzenia polega przede wszystkim na stosowania odpowiedniej pasty oraz szczoteczki. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy właściwie je dobrali. W przypadku pasty do zębów, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na poziom jej ścieralności. Jeżeli będzie zbyt duży, narazi nas na zmniejszenie grubości szkliwa, co może skończyć się odsłonięciem zębiny. Równie ważna jest wysoka zawartość fluoru, który wzmacnia zęby. Specjalistyczną pastą, która kompleksowo chroni szkliwo zębów, jednocześnie pomagając je odbudować, jest na przykład Blend-a-med Pro-Expert Sensitive. Ogromne znaczenie we właściwej pielęgnacji zębów ma również dobór szczoteczki. Jej włosie nie może być zbyt twarde, gdyż prowadzi to do podnoszenia się linii dziąseł i odsłaniania niechronionej przez szkliwo powierzchni zębiny. Musimy też pamiętać, że należy zmieniać szczoteczkę na nową w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 miesiące. Dokładną pielęgnację zębów ułatwiają miedzy innymi szczoteczki z serii Pro-Expert. Dla osób mających skłonności do używania nadmiernej siły podczas szczotkowania, doskonałym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna. Dzięki niej znacznie łatwiej kontrolować siłę nacisku. Dodatkowo dowiedziono, że szczoteczki elektryczne wykorzystujące technologię rotacyjno-oscylacyjną (jak np. szczoteczki elektryczne ), usuwają więcej płytki bakteryjnej, niż zwykłe szczoteczki manualne.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

59 responses »

 1. Jama – i co tu jeszcze komentować? Lepiej nie. Diagnostyka Badanie mikologiczne na obecność grzybów. Leczenie Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Profilaktyka Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii. Co powinno nas zaalarmować – pieczenie – uczucie obcego ciała – brak czucia pod protezą – obecność krwi w ślinie. Podejrzenie raka nasuwa każdy guzkowaty lub wrzodziejący twór bądź stwardnienie na powierzchni języka, jego podstawie czy w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Ryzyko zachorowania Wzrasta wraz z ilością wypalanych codziennie papierosów. Ech.. a tak po przy okazji może już na tyle by było.

  Odpowiedz
 2. Powiedzmy kilka słów o tym Jama albo o czym innym Leczenie Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Niekiedy istnieje konieczność leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi. Niekiedy istnieje konieczność leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi. Profilaktyka Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii. Co powinno nas zaalarmować – pieczenie – uczucie obcego ciała – brak czucia pod protezą – obecność krwi w ślinie. Podejrzenie raka nasuwa każdy guzkowaty lub wrzodziejący twór bądź stwardnienie na powierzchni języka, jego podstawie czy w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Ryzyko zachorowania Wzrasta wraz z ilością wypalanych codziennie papierosów. Och… bajde łej jak mówią angole może już na tyle by było.

  Odpowiedz
 3. Jama – nie mam zdania na ten temat. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów."Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.N Jama a tak ogólnie – nie ma to dla mnie znaczenia w tym kontekście.

  Odpowiedz
 4. To chyba jest pozbawione sensu Tak sądzę. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu (defekacja). Odżywianie ma na celu zaopatrzenie organizmu w materiał budulcowy potrzebny do wzrostu i odtwarzania zużytych elementów komórkowych lub tkankowych oraz dostarczenie organizmowi materiału energetycznego, koniecznego do różnorodnych procesów życiowych. Energia uzyskana ze spalania tego materiału jest konieczna do podtrzymywania pracy narządów wewnętrznych i utrzymywania stałej temperatury ciała, a przede wszystkim do wykonywania pracy fizycznej. Warto wiedzieć, że budowa układu pokarmowego jest silnie zależna od rodzaju pokarmu trawionego przez zwierzę – na przykład u roślinożernych przewód pokarmowy jest dłuższy niż u drapieżników mięsożernych z powodu konieczności trawienia większej ilości trudno przyswajalnego pokarmu.
  Układ trawienny – składa się z przewodu pokarmowego, do którego doprowadzają swe wydzieliny dwa wielkie gruczoły – wątroba i trzustka
  Droga pokarmu:
  1. jama ustna,
  2. gardło,
  3. przełyk,
  4. żołądek,
  5. Ech.. bo tak ogólnie i już.

  Odpowiedz
 5. Jama – nie warto o tym pisać. Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bez przerwy krąży od narządów odżywiających (układ oddechowy, pokarmowy) do tkanek ustroju i narządów wydalniczych (nerki, skóra).

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Jama a tak ogólnie -nie warto o tym więcej pisać.

  Odpowiedz
 6. Jama – nie warto o tym pisać.
  Jak wiadomo diabetolog zajmuje się leczeniem cukrzycy, a także jej powikłań. Dlatego pierwsza wizyta u tego specjalisty to przede wszystkim szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta cię o: objawy, wyniki badań poziomu glukozy, nawyki żywieniowe, problemy z wagą i, dotychczasowe leczenie, uprawianie sportu , zasłabnięcia i utraty przytomności, kłopoty ze skórą i stopami, stan zębów, infekcje układu moczowo-płciowego, kłopoty ze wzrokiem, choroby nerek, serca i układu nerwowego, problemy z naczyniami w kończynach, przyjmowane leki, nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę w rodzinie. Panów zapyta o zaburzenia potencji, panie o miesiączkowanie, a matki o podwyższony poziom cukru we krwi w czasie ciąży, czy urodziły dziecko ważące powyżej 4,2 kg, o poronienia i powikłania ciąży. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.
  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Gdy nerki sprawnie działają, wyłapują z krwi niekorzystne produkty przemiany materii, które potem wydalamy wraz z moczem. Gdy kłębuszki zostają uszkodzone (to nefropatia cukrzycowa), nerki nie filtrują dobrze krwi; może dojść do ich skrajnej niewydolności. W organizmie pozostają więc toksyczne produkty przemiany materii – mocznik, kreatynina, sole sodu i potasu. I to jest interesujące… Tak uważam.

  Odpowiedz
 7. Myślę, że to jest bez sensu . Dlatego pierwsza wizyta u tego specjalisty to przede wszystkim szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta cię o: objawy, wyniki badań poziomu glukozy, nawyki żywieniowe, problemy z wagą i, dotychczasowe leczenie, uprawianie sportu , zasłabnięcia i utraty przytomności, kłopoty ze skórą i stopami, stan zębów, infekcje układu moczowo-płciowego, kłopoty ze wzrokiem, choroby nerek, serca i układu nerwowego, problemy z naczyniami w kończynach, przyjmowane leki, nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę w rodzinie. Panów zapyta o zaburzenia potencji, panie o miesiączkowanie, a matki o podwyższony poziom cukru we krwi w czasie ciąży, czy urodziły dziecko ważące powyżej 4,2 kg, o poronienia i powikłania ciąży. Sprawdzi twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbada serce, tętno i tętnice w kończynach. Oceni wielkość tarczycy, obejrzy skórę, błony śluzowe i stopy – tzw. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.
  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Gdy nerki sprawnie działają, wyłapują z krwi niekorzystne produkty przemiany materii, które potem wydalamy wraz z moczem. Gdy kłębuszki zostają uszkodzone (to nefropatia cukrzycowa), nerki nie filtrują dobrze krwi; może dojść do ich skrajnej niewydolności. W organizmie pozostają więc toksyczne produkty przemiany materii – mocznik, kreatynina, sole sodu i potasu. Dlatego to się kupy nie trzyma Tak uważam.

  Odpowiedz
 8. Jama warto coś powiedzieć. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bez przerwy krąży od narządów odżywiających (układ oddechowy, pokarmowy) do tkanek ustroju i narządów wydalniczych (nerki, skóra).

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.

  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory. Układ składa się z żyły wrotnej (łac. Jama a tak po prostu i to było na tyle.

  Odpowiedz
 9. Jama – nie mam zdania na ten temat. Jeśli jednak wyeliminujemy te wszystkie przyczyny i nadal mamy wrażenie suchości w ustach, pamiętajmy o zespole Sjogrena. Jak mówi doktor Nghiem, "jest to choroba autoimmunologiczna, która uszkadza komórki ślinianek i gruczołów łzowych. To z kolei powoduje suchość oczu i jamy ustnej".
  Biały językMoże być objawem raka. – Jedną z wczesnych oznak nowotworu jamy ustnej jest biały, delikatny wzór na języku i wewnętrznej stronie policzków. Mogą temu towarzyszyć białe i czerwone plamy lub wrzody – twierdzi doktor Nghiem. – W większości przypadków nie jest to nic poważnego, lecz te zmiany mogą ulec zrakowaceniu, toteż należy bacznie je obserwować.
  Żółty spód językaKiedy miękkie tkanki podniebienia lub spodniej strony języka przybierają żółtawą barwę, może to świadczyć o schorzeniu wątroby. Doktor Nghiem wyjaśnia: – Ten żółtawy odcień często pojawia się w pierwszej kolejności właśnie na tych miękkich tkankach. W miarę rozwoju choroby żółte zmiany stają się widoczne również w innych miejscach w jamie ustnej.
  – Żółta barwa może się wiązać z infekcją grzybiczą w jamie ustnej, która bywa także pierwszym objawem zakażenia wirusem HIV – zauważa doktor Nghiem. – Nie wpadajcie jednak w panikę. No i po za tym może już wystarczy.

  Odpowiedz
 10. Pogadajmy o tym. Jama i wymyślmy coś Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew.

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory. Układ składa się z żyły wrotnej (łac. O! bo tak ogólnie – nie warto o tym poważnie coś pisać.

  Odpowiedz
 11. Słyszałem że to prawda. Jama i dajmy sobie trochę czasu
  Jak wiadomo diabetolog zajmuje się leczeniem cukrzycy, a także jej powikłań. Dlatego pierwsza wizyta u tego specjalisty to przede wszystkim szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta cię o: objawy, wyniki badań poziomu glukozy, nawyki żywieniowe, problemy z wagą i, dotychczasowe leczenie, uprawianie sportu , zasłabnięcia i utraty przytomności, kłopoty ze skórą i stopami, stan zębów, infekcje układu moczowo-płciowego, kłopoty ze wzrokiem, choroby nerek, serca i układu nerwowego, problemy z naczyniami w kończynach, przyjmowane leki, nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę w rodzinie. Panów zapyta o zaburzenia potencji, panie o miesiączkowanie, a matki o podwyższony poziom cukru we krwi w czasie ciąży, czy urodziły dziecko ważące powyżej 4,2 kg, o poronienia i powikłania ciąży. Sprawdzi twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbada serce, tętno i tętnice w kończynach. Sprawdzi twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbada serce, tętno i tętnice w kończynach. Oceni wielkość tarczycy, obejrzy skórę, błony śluzowe i stopy – tzw. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.
  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Gdy nerki sprawnie działają, wyłapują z krwi niekorzystne produkty przemiany materii, które potem wydalamy wraz z moczem. O! bo tak ogólnie może już wystarczy.

  Odpowiedz
 12. Słyszałem że to prawda. Jama i wymyślmy coś Do kości części twarzowej głowy, w tym do narządu żucia, należą dwie największe kości: parzysta – szczęka i nieparzysta – żuchwa. Żuchwa jest jedyną kością w ustroju ludzkim, której ruchy odbywają się dzięki równocześnie działającym symetrycznym stawom.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. I to właśnie jest ciekawe Zatem….

  Odpowiedz
 13. Pogadajmy o tym. Jama i dajmy sobie trochę czasu Żuchwa jest jedyną kością w ustroju ludzkim, której ruchy odbywają się dzięki równocześnie działającym symetrycznym stawom.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.
  Dla podniesienia skuteczności zabiegów należy stosować szczoteczki i nici dentystyczne oraz pasty blend-a-med. Niezwykle pomocne są szczoteczki elektryczne. Jama a tak ogólnie to tyle misiaczki.

  Odpowiedz
 14. A to się trzyma tzw. kupy i w ogóle jest gites Zatem więc. Na szczęście większość z nich nie jest szkodliwa, ale są też te groźne dla zębów. Gdy zjemy cokolwiek, a zwłaszcza coś słodkiego, bakterie dostają porcję pysznej pożywki. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. Poza tym sądzę, że to jest bez sensu Tak sądzę.

  Odpowiedz
 15. Wymiękam… . Gdy zjemy cokolwiek, a zwłaszcza coś słodkiego, bakterie dostają porcję pysznej pożywki. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. Jama a tak w ogóle to tyle krokodyle.

  Odpowiedz
 16. Jama – co by tu jeszcze dodać… Lepiej nie. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów."Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. W przypadku badań, które rozpoczęły się wcześniej, firmy będę musiały dopełnić obowiązków związanych z rejestracją do września 2005 roku.& Jama a tak po prostu to tyle misiaczki.

  Odpowiedz
 17. Jama – i co tu jeszcze komentować? Chyba lepiej nie. Lekarz zapyta cię o: objawy, wyniki badań poziomu glukozy, nawyki żywieniowe, problemy z wagą i, dotychczasowe leczenie, uprawianie sportu , zasłabnięcia i utraty przytomności, kłopoty ze skórą i stopami, stan zębów, infekcje układu moczowo-płciowego, kłopoty ze wzrokiem, choroby nerek, serca i układu nerwowego, problemy z naczyniami w kończynach, przyjmowane leki, nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę w rodzinie. Panów zapyta o zaburzenia potencji, panie o miesiączkowanie, a matki o podwyższony poziom cukru we krwi w czasie ciąży, czy urodziły dziecko ważące powyżej 4,2 kg, o poronienia i powikłania ciąży. Sprawdzi twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbada serce, tętno i tętnice w kończynach. Oceni wielkość tarczycy, obejrzy skórę, błony śluzowe i stopy – tzw. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.

  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Gdy nerki sprawnie działają, wyłapują z krwi niekorzystne produkty przemiany materii, które potem wydalamy wraz z moczem. Gdy kłębuszki zostają uszkodzone (to nefropatia cukrzycowa), nerki nie filtrują dobrze krwi; może dojść do ich skrajnej niewydolności. W organizmie pozostają więc toksyczne produkty przemiany materii – mocznik, kreatynina, sole sodu i potasu. Nefropatii cukrzycowej sprzyja dodatkowo nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom „złego” cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz częste zakażenia układu moczowego. By nie dopuścić do tego powikłania: trzeba brać leki, które utrzymują prawidłowe stężenie cukru we krwi i ciśnienie tętnicze, przestrzegać niskotłuszczowej diety, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, więcej się ruszać i nie dopuszczać do zakażeń układu moczowego. I to właśnie jest ciekawe Tak uważam.

  Odpowiedz
 18. Słyszałem że to prawda. Jama i wymyślmy coś Klatka piersiowa stanowi górną połowę tułowia. Jej ściany tworzy zrąb kostno-chrzęstny (szkielet), mięśnie, błony i skóra. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Szkielet jest tak skonstruowany i połączony, że jego ruchy powodują zwiększenie (wdech) lub zmniejszenie (wydech) pojemności jamy klatki piersiowej. Żebra ułożone równolegle są połączone od przodu z mostkiem chrząstkami. Poza tym sądzę, że to jest bez sensu Tak uważam.

  Odpowiedz
 19. To się kupy nie trzyma Zatem więc.
  Jak wiadomo powietrze przechodząc przez drogi oddechowe zostaje oczyszczone, nawilżone oraz ogrzane. Klatka piersiowa stanowi górną połowę tułowia. Jej ściany tworzy zrąb kostno-chrzęstny (szkielet), mięśnie, błony i skóra. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Szkielet jest tak skonstruowany i połączony, że jego ruchy powodują zwiększenie (wdech) lub zmniejszenie (wydech) pojemności jamy klatki piersiowej. Żebra ułożone równolegle są połączone od przodu z mostkiem chrząstkami. Przedzielone są przestrzeniami międzyżebrowymi, w każdej znajdują się mięśnie międzyżebrowe, tętnica, żyła i nerw międzyżebrowy. Och… i po za tym to tyle.

  Odpowiedz
 20. Jama – co by tu jeszcze dodać… Lepiej nie. Jak mówi doktor Nghiem, "jest to choroba autoimmunologiczna, która uszkadza komórki ślinianek i gruczołów łzowych. To z kolei powoduje suchość oczu i jamy ustnej".
  Biały językMoże być objawem raka. – Jedną z wczesnych oznak nowotworu jamy ustnej jest biały, delikatny wzór na języku i wewnętrznej stronie policzków. – Jedną z wczesnych oznak nowotworu jamy ustnej jest biały, delikatny wzór na języku i wewnętrznej stronie policzków. Mogą temu towarzyszyć białe i czerwone plamy lub wrzody – twierdzi doktor Nghiem. – W większości przypadków nie jest to nic poważnego, lecz te zmiany mogą ulec zrakowaceniu, toteż należy bacznie je obserwować.
  Żółty spód językaKiedy miękkie tkanki podniebienia lub spodniej strony języka przybierają żółtawą barwę, może to świadczyć o schorzeniu wątroby. Doktor Nghiem wyjaśnia: – Ten żółtawy odcień często pojawia się w pierwszej kolejności właśnie na tych miękkich tkankach. No i po za tym może już na tyle by było.

  Odpowiedz
 21. Powiedzmy kilka słów o tym Jama albo dajmy sobie spokój Pofałdowania powierzchni mózgu tworzy zakręty, porozdzielane bruzdami – największa z nich to bruzda Rolanda. Pozwalają one na podział półkul mózgowych na płaty: czołowy, ciemieniowy , skroniowy i potyliczny. .W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .Półkule mózgowe stanowią ok. 80 % wagi całego mózgowia. A własnie to chyba nie ma sensu… Zatem….

  Odpowiedz
 22. Słyszałem że to prawda. Jama i dodajmy kilka słów Panów zapyta o zaburzenia potencji, panie o miesiączkowanie, a matki o podwyższony poziom cukru we krwi w czasie ciąży, czy urodziły dziecko ważące powyżej 4,2 kg, o poronienia i powikłania ciąży. Sprawdzi twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbada serce, tętno i tętnice w kończynach. Oceni wielkość tarczycy, obejrzy skórę, błony śluzowe i stopy – tzw. stopa cukrzycowa to charakterystyczne powikłanie cukrzycy. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.
  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Zleci badanie dna oka, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.
  Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – drobne naczynia krwionośne, dzięki którym nerki odgrywają rolę biologicznego filtra organizmu. Gdy nerki sprawnie działają, wyłapują z krwi niekorzystne produkty przemiany materii, które potem wydalamy wraz z moczem. Gdy kłębuszki zostają uszkodzone (to nefropatia cukrzycowa), nerki nie filtrują dobrze krwi; może dojść do ich skrajnej niewydolności. W organizmie pozostają więc toksyczne produkty przemiany materii – mocznik, kreatynina, sole sodu i potasu. Nefropatii cukrzycowej sprzyja dodatkowo nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom „złego” cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz częste zakażenia układu moczowego. A własnie to chyba nie ma sensu… Zatem….

  Odpowiedz
 23. Jama – co by tu jeszcze dodać… Chyba lepiej nie. Pozwalają one na podział półkul mózgowych na płaty: czołowy, ciemieniowy , skroniowy i potyliczny. .W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Półkule mózgowe stanowią ok. 80 % wagi całego mózgowia. Powierzchnię półkul mózgowych tworzy warstwa istoty szarej – kora mózgowa stanowiąca część obwodową a pod nią leży warstwa istoty białej. Istota szara mózgu zbudowana jest z komórek nerwowych, istota biała z włókien nerwowych. Kora mózgowa spełnia nadrzędną rolę w stosunku do całego układu nerwowego. Jama a tak ogólnie i to było na tyle.

  Odpowiedz
 24. Pogadajmy o tym. Jama i dodajmy kilka słów Żuchwa jest jedyną kością w ustroju ludzkim, której ruchy odbywają się dzięki równocześnie działającym symetrycznym stawom.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Jama a tak ogólnie to tyle badyle.

  Odpowiedz
 25. Jama – co by tu jeszcze dodać… Lepiej nie. Pofałdowania powierzchni mózgu tworzy zakręty, porozdzielane bruzdami – największa z nich to bruzda Rolanda. Pozwalają one na podział półkul mózgowych na płaty: czołowy, ciemieniowy , skroniowy i potyliczny. .W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .Półkule mózgowe stanowią ok. Jama a tak ogólnie to by było tak i hak wam w smak.

  Odpowiedz
 26. Ale to chyba pozbawione sensu jest Tak sądzę.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.
  Dla podniesienia skuteczności zabiegów należy stosować szczoteczki i nici dentystyczne oraz pasty blend-a-med. Niezwykle pomocne są szczoteczki elektryczne. Jama a tak po prostu – nie warto o tym dłużej gadać.

  Odpowiedz
 27. Jama – co by tu jeszcze dodać… Chyba lepiej nie. Na szczęście większość z nich nie jest szkodliwa, ale są też te groźne dla zębów. Gdy zjemy cokolwiek, a zwłaszcza coś słodkiego, bakterie dostają porcję pysznej pożywki. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Jama a tak w ogóle i to tyle.

  Odpowiedz
 28. Powiedzmy kilka słów o tym Jama albo o czymkolwiek Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. Lepiej nie zwlekać Jeżeli w porę nie odwiedzimy dentysty, bakterie przemieszczą się w głąb zęba i zbliżą się do miazgi. Poza tym sądzę, że to jest bez sensu .

  Odpowiedz
 29. Dodajmy kilka słów o Jama albo o czym innym Klatka piersiowa stanowi górną połowę tułowia. Jej ściany tworzy zrąb kostno-chrzęstny (szkielet), mięśnie, błony i skóra. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. Żebra ułożone równolegle są połączone od przodu z mostkiem chrząstkami. Przedzielone są przestrzeniami międzyżebrowymi, w każdej znajdują się mięśnie międzyżebrowe, tętnica, żyła i nerw międzyżebrowy. Otwór górny klatki piersiowej, ograniczony mostkiem, pierwszymi żebrami i trzonem I kręgu piersiowego łączy ją z szyją. Otwór dolny klatki piersiowej, znacznie większy, ogranicza: od tyłu XII kręg piersiowy, z boków – XII, XI żebro, łuki żebrowe (łączące się ze sobą chrząstki żeber od X do VII), z przodu – wyrostek mieczykowaty mostka. Do wyżej wymienionego ograniczenia przyczepia się przepona i zamykając otwór oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Zimą często występują infekcyjne choroby dróg oddechowych. Jama a tak w ogóle -nie warto o tym więcej pisać.

  Odpowiedz
 30. To bardzo interesujące… ."Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. W przypadku badań, które rozpoczęły się wcześniej, firmy będę musiały dopełnić obowiązków związanych z rejestracją do września 2005 roku."Ta decyzja dotyczy tylko naszych wydawnictw, ale zachęcamy edytorów innych pism medycznych, by podjęły podobną politykę" – przyznaje Catherine DeAngelis redaktor naczelna tygodnika "JAMA".Jak podkreślają pomysłodawcy, chodzi im również o to, by każdy rejestr badań był otwarty, dostępny dla całego społeczeństwa, bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat. Powinien być prowadzony przez organizacje non-profit i regularnie kontrolowany.D Och… a tak po przy okazji i już.

  Odpowiedz
 31. To jest taczej bez sensu Zatem więc. Klatka piersiowa stanowi górną połowę tułowia. Jej ściany tworzy zrąb kostno-chrzęstny (szkielet), mięśnie, błony i skóra. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Szkielet jest tak skonstruowany i połączony, że jego ruchy powodują zwiększenie (wdech) lub zmniejszenie (wydech) pojemności jamy klatki piersiowej. Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Szkielet jest tak skonstruowany i połączony, że jego ruchy powodują zwiększenie (wdech) lub zmniejszenie (wydech) pojemności jamy klatki piersiowej. Żebra ułożone równolegle są połączone od przodu z mostkiem chrząstkami. Przedzielone są przestrzeniami międzyżebrowymi, w każdej znajdują się mięśnie międzyżebrowe, tętnica, żyła i nerw międzyżebrowy. No bajde łej jak mówią angole może już wystarczy.

  Odpowiedz
 32. Dodajmy jeszcze kilka słów o Jama albo dajmy sobie spokój cor) jest pompą wymuszającą nieustanny obieg krwi. Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bez przerwy krąży od narządów odżywiających (układ oddechowy, pokarmowy) do tkanek ustroju i narządów wydalniczych (nerki, skóra).

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. I to jest interesujące… Tak sądzę.

  Odpowiedz
 33. Dodajmy jeszcze kilka słów o Jama albo i o czym innym sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bez przerwy krąży od narządów odżywiających (układ oddechowy, pokarmowy) do tkanek ustroju i narządów wydalniczych (nerki, skóra).

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory. Ech.. bajde łej jak mówią angole -nie piszmy już o tym.

  Odpowiedz
 34. Jama – nie mam zdania na ten temat. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów."Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. W przypadku badań, które rozpoczęły się wcześniej, firmy będę musiały dopełnić obowiązków związanych z rejestracją do września 2005 roku.& Ech.. i po za tym to tyle.

  Odpowiedz
 35. Jama – co można jeszcze powiedzieć? Lepiej nie. Jej ściany tworzy zrąb kostno-chrzęstny (szkielet), mięśnie, błony i skóra. Szkielet klatki piersiowej tworzą: z tyłu – kręgosłup piersiowy (12 kręgów), z przodu – mostek, z obu boków – żebra (12 par). Ściany obejmują przestrzeń zwaną jamą klatki piersiowej, zawierającą narządy: serce, wielkie naczynia (np. aorta), tchawicę, płuca, przełyk i inne. Szkielet jest tak skonstruowany i połączony, że jego ruchy powodują zwiększenie (wdech) lub zmniejszenie (wydech) pojemności jamy klatki piersiowej. Przedzielone są przestrzeniami międzyżebrowymi, w każdej znajdują się mięśnie międzyżebrowe, tętnica, żyła i nerw międzyżebrowy. Otwór górny klatki piersiowej, ograniczony mostkiem, pierwszymi żebrami i trzonem I kręgu piersiowego łączy ją z szyją. Otwór dolny klatki piersiowej, znacznie większy, ogranicza: od tyłu XII kręg piersiowy, z boków – XII, XI żebro, łuki żebrowe (łączące się ze sobą chrząstki żeber od X do VII), z przodu – wyrostek mieczykowaty mostka. Do wyżej wymienionego ograniczenia przyczepia się przepona i zamykając otwór oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Zimą często występują infekcyjne choroby dróg oddechowych. Układ oddechowy jest „otwarty” na świat zewnętrzny – wdychane powietrze dostaje się przez nos, gardło, krtań i tchawicę do oskrzeli i dalej aż do pęcherzyków płucnych. Jama a tak po prostu to tyle krokodyle.

  Odpowiedz
 36. Słyszałem że to prawda. Jama i także dodajmy
  Jak wiadomo mózgiem nazywamy dwie półkule mózgowe z częścią wzrokową podwzgórza. Pofałdowania powierzchni mózgu tworzy zakręty, porozdzielane bruzdami – największa z nich to bruzda Rolanda. Pozwalają one na podział półkul mózgowych na płaty: czołowy, ciemieniowy , skroniowy i potyliczny. .WW mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .Półkule mózgowe stanowią ok. Och… i po za tym może już wystarczy.

  Odpowiedz
 37. Jama – co można jeszcze powiedzieć? Chyba lepiej nie. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów."Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Och… bo tak ogólnie -nie piszmy już o tym.

  Odpowiedz
 38. Jama – nie mam zdania na ten temat.
  Według lekarzy z Kliniki Mayo, "podagra jest złożoną odmianą artretyzmu charakteryzującą się nagłym, silnym bólem, zaczerwienieniami, a także nadwrażliwością w okolicy stawów, szczególnie u nasady palucha. (…)) Ostry atak podagry może cię obudzić w środku nocy. Będziesz się czuł tak, jakby twój paluch płonął. Zaatakowany staw jest gorący, napuchnięty i wrażliwy na bodźce. Wtedy nawet leżące na nim prześcieradło rodzi ból nie do zniesienia". To nie wygląda zabawnie…
  Jak czytamy w artykule JAMA, naukowcy zaczęli podejrzewać, że zapadanie na podagrę może mieć związek z zespołem metabolicznym. Może właśnie to pozbawione sensu jest Zatem….

  Odpowiedz
 39. Pomówmy teraz o… Jama i wymyślmy coś Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);"Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. Ech.. i po za tym -nie piszmy już o tym.

  Odpowiedz
 40. To chyba nie ma sensu… Tak sądzę. Do kości części twarzowej głowy, w tym do narządu żucia, należą dwie największe kości: parzysta – szczęka i nieparzysta – żuchwa. Żuchwa jest jedyną kością w ustroju ludzkim, której ruchy odbywają się dzięki równocześnie działającym symetrycznym stawom.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. No bo tak ogólnie dajmy sobie spokój z tym.

  Odpowiedz
 41. Jama – nie warto o tym gadać. Diagnostyka Badanie mikologiczne na obecność grzybów. Leczenie Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Niekiedy istnieje konieczność leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi. Profilaktyka Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii. Zdrowe Z dentystami z pewnością chcielibyśmy się spotykać jak najrzadziej. Ale do tego trzeba mieć zdrowe zęby. Ech.. a tak po przy okazji – nie da się o tym poważnie myśleć.

  Odpowiedz
 42. Jama – co można jeszcze powiedzieć? Lepiej nie. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);"Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. Jama a tak ogólnie – nie ma to dla mnie znaczenia w tym kontekście.

  Odpowiedz
 43. Może to i ciekawe ale nic nie zrozumiałam Tak sądzę. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. I to jest interesujące… Tak sądzę.

  Odpowiedz
 44. Jama – nie mam zdania na ten temat.
  Ograniczenie nadbudowywania się płytki nazębnej możliwe jest dzięki właściwej higienie jamy ustnej, która pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.
  Dla podniesienia skuteczności zabiegów należy stosować szczoteczki i nici dentystyczne oraz pasty blend-a-med. Niezwykle pomocne są szczoteczki elektryczne. Dowiedziono bowiem, że te z nich, które wykorzystują technologię oscylacyjno-rotacyjną, usuwają więcej płytki, niż zwykłe szczoteczki manualne. Jama a tak po prostu i to tyle.

  Odpowiedz
 45. Pomówmy teraz o… Jama i także dodajmy .W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .Półkule mózgowe stanowią ok. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .Półkule mózgowe stanowią ok. 80 % wagi całego mózgowia. Powierzchnię półkul mózgowych tworzy warstwa istoty szarej – kora mózgowa stanowiąca część obwodową a pod nią leży warstwa istoty białej. Istota szara mózgu zbudowana jest z komórek nerwowych, istota biała z włókien nerwowych. Kora mózgowa spełnia nadrzędną rolę w stosunku do całego układu nerwowego. Jama a tak ogólnie i to tyle.

  Odpowiedz
 46. Pogadajmy o tym. Jama i wymyślmy coś Diagnostyka Badanie mikologiczne na obecność grzybów. Leczenie Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Profilaktyka Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii. Zdrowe Z dentystami z pewnością chcielibyśmy się spotykać jak najrzadziej. Ale do tego trzeba mieć zdrowe zęby. Jeśli więc kontakty ze stomatologiem chcemy ograniczyć do kontrolnych wizyt i towarzyskiej wymiany zdań – musimy o zęby zadbać zawczasu. W jamie ustnej żyje blisko 300 gatunków bakterii. Na szczęście większość z nich nie jest szkodliwa, ale są też te groźne dla zębów. No a tak po przy okazji może już wystarczy.

  Odpowiedz
 47. Jama – nie warto o tym gadać. Istnieje też ryzyko przedostania się grzybów do krwi i wywołania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie wsierdzia. Diagnostyka Badanie mikologiczne na obecność grzybów. Leczenie Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Niekiedy istnieje konieczność leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi. Profilaktyka Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii. Zdrowe Z dentystami z pewnością chcielibyśmy się spotykać jak najrzadziej. Jama a tak w ogóle i to było na tyle.

  Odpowiedz
 48. Dodajmy jeszcze kilka słów o Jama albo i o czym innym Ważne jest zachowywanie pewnej rutyny – zęby należy szczotkować przez co najmniej dwie minuty, co najmniej dwa razy dziennie, a każdy kwadrant linii zębów powinien być oczyszczany z taką samą starannością przez około 30 sekund. Prawie 80 proc. wad zgryzu powstaje w pierwszych latach naszego życia. Niefrasobliwi rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, jak często sami przyczyniają się do tego. Niepotrzebnie wpychają dzieciom smoczki do ust, traktując je jako uspokajającą zatyczkę, zbyt długo karmią maluchy butelką zamiast łyżeczką, dają niemowlętom jeść w pozycji leżącej lub półleżącej, co powoduje, że żuchwa ciąży ku tyłowi, a tego nie wytrzymują stawy skroniowo-żuchwowe i więzadła mięśniowe. Z wiekiem wada zgryzu pogłębia się i jako dorośli cierpimy na bóle głowy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęki w stosunku do żuchwy i przeciążeniem stawu skroniowo-żuchwowego. By tego uniknąć, trzeba dbać o dobry zgryz.
  Dla podniesienia skuteczności zabiegów należy stosować szczoteczki i nici dentystyczne oraz pasty blend-a-med. Jama a tak w ogóle to by było tak i hak wam w smak.

  Odpowiedz
 49. Myślę, że to jest bez sensu Tak myślę.
  Zastanówmy się zatem: jakie świadectwo o kondycji naszego organizmu wystawia nam jama ustna? Oto kilka sygnałów, które powinny nas zaniepokoić.
  Suchość w ustachJest wiele powodów, dla których możemy odczuwać suchość w jamie ustnej, między innymi odwodnienie, alergia czy palenie. Jeśli jednak wyeliminujemy te wszystkie przyczyny i nadal mamy wrażenie suchości w ustach, pamiętajmy o zespole Sjogrena. Jak mówi doktor Nghiem, "jest to choroba autoimmunologiczna, która uszkadza komórki ślinianek i gruczołów łzowych. To z kolei powoduje suchość oczu i jamy ustnej".
  Biały językMoże być objawem raka. – Jedną z wczesnych oznak nowotworu jamy ustnej jest biały, delikatny wzór na języku i wewnętrznej stronie policzków. Mogą temu towarzyszyć białe i czerwone plamy lub wrzody – twierdzi doktor Nghiem. – W większości przypadków nie jest to nic poważnego, lecz te zmiany mogą ulec zrakowaceniu, toteż należy bacznie je obserwować.
  I to także jest taczej bez sensu Tak uważam.

  Odpowiedz
 50. Dodajmy jeszcze kilka słów o Jama albo dajmy sobie spokój sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium). Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Krew jest nośnikiem substancji odżywczych, niezbędnych do podtrzymywania czynności życiowych, oraz spełnia funkcję oczyszczającą organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

  Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
  Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na mniejsze tętnice, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Jama a tak po prostu -nie warto o tym więcej pisać.

  Odpowiedz
 51. Jama – i co tu jeszcze komentować? Chyba lepiej nie. Układ ten składa się z mózgowia oraz rdzenia kręgowego. Funkcje układu nerwowego:
  – odbieranie bodźców ze środowiska zew i wew i ich przewodzenie do narządów wykonawczych
  -regulacja i koordynacja czynności narządów wewnętrznych. Utrzymywanie stałych warunków w ustroju
  Tkanka Nerwowa- składa się z ok.100 miliardów neuronów.
  Neuron- podstawowa jednostka anatomiczna i funkcjonalna układu nerw.

  Neuron- podstawowa jednostka anatomiczna i funkcjonalna układu nerw.
  Składa się z:
  -ciała komórki z jądrem
  – dendrytów- licznych, krótkich wypustek, które odbierają bodźce i przewodzą je do ciała
  – neurytu- długa wypustka przewodząca impulsy od ciała kom do innych neuronów lub gruczołów, mięśni
  – Przewodzenie impulsu odbywa się od dendrytów przez ciało komórki do neurytu (synapsa-miejsce styku)
  Komórka nerwowa – neuron – jest najważniejszym elementem składowym układu nerwowego. W obrębie komórki nerwowej wyróżnia się ciało komórki i dwa rodzaje wypustek: wypustkę długą (akson) i liczne wypustki krótkie (dendryty) (Ryc.6-2). Aksony przenoszą informacje z ciała komórki do innych komórek nerwowych lub narządów wykonawczych (efektorów), dendryty natomiast przekazują pobudzenia do ciała komórki nerwowej. Poszczególne komórki nerwowe łączą się ze sobą poprzez złącza (synapsy), które pośredniczą w przekazywaniu informacji. Jama a tak ogólnie to tyle krokodyle.

  Odpowiedz
 52. To bardzo interesujące… Zatem więc. edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);"Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.Nowe wymogi przyjmowania artykułów do publikacji będą dotyczyć wszystkich badań, które rozpoczną się po 1 lipca 2005 roku. Jama a tak ogólnie i to było na tyle.

  Odpowiedz
 53. Jama – nie warto o tym gadać. (…) Ostry atak podagry może cię obudzić w środku nocy. Będziesz się czuł tak, jakby twój paluch płonął. Zaatakowany staw jest gorący, napuchnięty i wrażliwy na bodźce. Będziesz się czuł tak, jakby twój paluch płonął. Zaatakowany staw jest gorący, napuchnięty i wrażliwy na bodźce. Wtedy nawet leżące na nim prześcieradło rodzi ból nie do zniesienia". To nie wygląda zabawnie…
  Jak czytamy w artykule JAMA, naukowcy zaczęli podejrzewać, że zapadanie na podagrę może mieć związek z zespołem metabolicznym. I podobnie jak otyłość, staje się coraz bardziej powszechną przypadłością. W 1977 roku na podagrę cierpiało 16 na 100 tys. Jama a tak ogólnie -nie warto o tym więcej pisać.

  Odpowiedz
 54. To ciekawe . Na szczęście większość z nich nie jest szkodliwa, ale są też te groźne dla zębów. Gdy zjemy cokolwiek, a zwłaszcza coś słodkiego, bakterie dostają porcję pysznej pożywki. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. Och… i po za tym – nie da się o tym poważnie myśleć.

  Odpowiedz
 55. Pomówmy teraz o… Jama i dajmy sobie trochę czasu Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Po dokładnym oczyszczeniu na chore miejsce dentysta nakłada związek fluoru w postaci żelu albo lakieru. Preparat powoduje, że jony wapniowe (fosforanowe albo fluorkowe) wbudowują się w uszkodzone miejsce. Zabieg taki trzeba kilka razy powtórzyć. Lepiej nie zwlekać Jeżeli w porę nie odwiedzimy dentysty, bakterie przemieszczą się w głąb zęba i zbliżą się do miazgi. Ząb zacznie boleć i będzie wrażliwy na zmiany temperatury. O! i po za tym i już.

  Odpowiedz
 56. Powiedzmy kilka słów o tym Jama albo dajmy sobie spokój
  Według opinii lekarzy i dentystów, choroba dziąseł to nie żadna błaha sprawa. Prowadzone przez ostatnie pięć lat badania, wskazują, że choroby dziąseł, zwłaszcza, gdy schorzenie trwa długo i nie jest leczone, mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, udarów mózgu, powikłań w trakcie ciąży, a być może także choroby Alzheimera, osteoporozy i niektórych typów raka.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);
  Infekcje jamy ustnej mogą także zwiększać ryzyko u osób poddających się różnym operacjom, w tym przeszczepom i wymianie zastawek serca.
  – Przez lata jama ustna nie była postrzegana jako część naszego ciała – wyjaśnia dr Salomon Amar, periodontolog z Boston University. – Choroby dziąseł nie były uważane za coś, co miałoby jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie.

  Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine nie dalej, niż w ubiegłym miesiącu, wykazało jednak, że leczenie ciężkich postaci chorób dziąseł może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, przez co może poprawiać zdrowie naszego serca. W bieżącym wydaniu Journal of Periodontology, dwa badania donoszą, że bakterie przyzębia (drobnoustroje w zmienionych zapalnie dziąsłach) można znaleźć w tętnicach ludzi chorujących na serce i łożyskach kobiet, u których w ciąży wystąpiło nadciśnienie.
  Problemy z dziąsłami zaczynają się, gdy bakterie z płytki nazębnej, lepkiej warstwy, która pokrywa zęby, znajdują się tam na tyle długo, by zapoczątkować stan zapalny dziąseł. Zwykle zapalenie jest uznawane za dobry znak – dowód na to, że organizm broni się przed bakteriami. Jednak gdy zapalenie szaleje bez kontroli, zaczyna robić więcej złego, niż dobrego.
  Jama a tak po prostu -nie warto o tym więcej pisać.

  Odpowiedz
 57. Dodajmy kilka słów o Jama albo o czymkolwiek W jamie ustnej żyje blisko 300 gatunków bakterii. Na szczęście większość z nich nie jest szkodliwa, ale są też te groźne dla zębów. Gdy zjemy cokolwiek, a zwłaszcza coś słodkiego, bakterie dostają porcję pysznej pożywki. Kiedy ją rozkładają, powstają kwasy, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa (czyli zewnętrznej, twardej powłoki zęba). Z czasem sta- je się ono coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy – biała, matowa plamka. Jeśli np. palimy papierosy, pijemy dużo herbaty, kawy, plamka ta może ciemnieć. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Musimy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Jama a tak po prostu to tyle misiaczki.

  Odpowiedz
 58. Pogadajmy o tym. Jama i także dodajmy edytorzy "Lancet", "New England Journal of Medicine" oraz "JAMA"). Liczą, że dzięki temu uda się ograniczyć wprowadzanie na rynek leków niepewnej jakości lub takich, które mogłyby szkodzić zdrowiu pacjentów.onet(‚adsGet1′,’main3-box’)onet(‚adsGet2’);onet(‚slotTest’,’3′);"Uczciwa publikacja na temat danego leku powinna obejmować wszystkie wyniki badań klinicznych, również te negatywne" – podkreślają w swoich oświadczeniach. Niestety, nie da się ukryć, że firmy powszechnie praktykują selekcję korzystnych dla siebie rezultatów badań."Jedną z konsekwencji jest wypaczenie danych udostępnianych komisjom odpowiedzialnym za rejestrację leków, co prowadzi do faworyzowania nowszych, coraz droższych terapii. Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Drugą jest fakt, że negatywne wyniki badań znikają bez śladu" – uważa dr Drummond Rennie, redaktor "JAMA". Może to szkodzić nie tylko pacjentom, ale też naukowcom. Brak dostępu do pełnych danych na temat działania leku sprzyja bowiem niepotrzebnemu powielaniu badań i zwiększa ich koszty.Zdaniem Renniego, oficjalna rejestracja i opis badań jeszcze przed lub ostatecznie w trakcie rekrutacji pacjentów, uniemożliwią wybiórcze traktowanie wyników.N Jama a tak w ogóle to tyle misiaczki.

  Odpowiedz
 59. Jama – nie mam zdania na ten temat. Pozwalają one na podział półkul mózgowych na płaty: czołowy, ciemieniowy , skroniowy i potyliczny. .W mózgu jest 100 miliardów neuronów. Mózg z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym tworzą centralny układ nerwowy. Z kolei nerwy kręgowe i czaszkowe , dochodzące do mięśni i receptorów , a kończące się w rdzeniu , to obwodowy układ nerwowy. Wyróżniamy też autonomiczny układ nerwowy , który kontroluje te części organizmu , nad którymi nie panujemy .PPółkule mózgowe stanowią ok. 80 % wagi całego mózgowia. Powierzchnię półkul mózgowych tworzy warstwa istoty szarej – kora mózgowa stanowiąca część obwodową a pod nią leży warstwa istoty białej. Istota szara mózgu zbudowana jest z komórek nerwowych, istota biała z włókien nerwowych. Kora mózgowa spełnia nadrzędną rolę w stosunku do całego układu nerwowego. O! bo tak ogólnie i już.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: