RSS

Ból oczu – co można zrobić i jak zapobiegać bólowi oczu?

Posted on

Masz problemy ze wzrokiem? Musisz co jakiś czas przy pracy z komputerem odrywać od niego wzrok i nawet się pogapić ot tak sobie. To często pomaga, ale przy przewlekłych i nieustępujących dolegliwościach – udaj się do okulisty.

Pamiętaj, ze kiedy pracujesz przy komputerze Twoja częstotliwość mrugania spada o 25%, prowadzi to do wysychania oczu. Żeby nawilżyć oczy, zamykaj je na 5 sekund. Długa praca przy komputerze powoduje również napięcie akomodacyjne. Żeby je zmniejszyć, skupiaj wzrok na odległych przedmiotach, co 5-10 minut. Co godzinę rób 5-10 minutową przerwę, w trakcie której najlepiej spacerować.
Co ci może być? Zapalenie spojówek – łatwo jest rozpoznać. Oczy, co prawda, nie bolą intensywnie, ale silnie pieką, są zaczerwienione i mogą być opuchnięte. Zapaleniu spojówek towarzyszy drażliwość na światło i łzawienie. Z kącików oczu może się wydobywać ropna wydzielina. Czasem może towarzyszyć swędzenie oczu i kichanie. Zapalenie spojówek może wywołać infekcja wirusowa, ale może to być również reakcja alergiczna. Czasami przyczynami zapalenia spojówek są czynniki zewnętrzne: przemęczenie oczu, reakcja na silne światło słoneczne i sztuczne, długie oglądanie telewizji, praca przy komputerze, ciało obce w oku, lotne toksyny (np. dym papierosowy), chemikalia, chlorowana woda, suche powietrze. Osobom pracującym przy komputerze, spędzającym wiele godzin przed telewizorem, kierowcom oraz ludziom starszym zaleca się, aby stosowali suplementy diety zawierające witaminy na oczy wzmacniające narząd wzroku. Fin Visistrong jest kompleksowym preparatem, który zawiera luteinę i zeaksantynę, witaminę C, E, B6, B12, kwas foliowy, cynk i mangan. Składniki w bardzo korzystny sposób wpływające na wzrok. Preparat zawiera też substancję Pycnogenol, która jest wyjątkowo silnym antyutleniaczem, likwidującym wolne rodniki, które często są przyczyną uszkodzenia m. in. tkanek narządu wzroku.
Zespół suchego oka – skutkuje silnym zaczerwienieniem oczu. Można odczuwać jednocześnie ucisk i pieczenie oczu. Powieki wydają się bardzo ciężkie, a pod nimi jakby tkwiło jakieś ciało obce. Z kącików oczu może wydobywać się ropna wydzielina. Następuje zmniejszenie ostrości widzenia. Patrzenie sprawia ból. Powodem takiej reakcji może być narażenie oczu na działanie silnego wiatru, słońca, parujących toksyn, klimatyzowanego powietrza, które powoduje szybsze parowanie łez z oka. Suchość oczu może być również objawem schorzeń, takich jak cukrzyca, trądzik różowaty, choroby tarczycy, choroby nowotworowe i neurologiczne. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Twoje oczy potrzebują ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Wiedz również, że chmury nie chronią przed promieniami UV, więc okulary przydadzą Ci się również w pochmurne dni.
Zapalenie nerwu wzrokowego – odczuwalne objawy choroby to bolesność podczas poruszania oczami, która spowodowana jest obrzękiem powstałym na osłonkach nerwu wzrokowego. Zapaleniu nerwu wzrokowego towarzyszą też osłabienie ostrości widzenia i trudności w odróżnianiu kolorów. Niekiedy zdarza się nagłe zaniewidzenie. Przyczyną pojawienia się choroby może być stwardnienie rozsiane. Do innych przyczyn zapalenia nerwu wzrokowego zalicza się wpływ trujących środków chemicznych na oczy, infekcje i stany zapalne.
Zapalenie błony naczyniowej – to schorzenie, które ma nieprzyjemne objawy. W stanie ostrym pojawia się natężony ból oczu. Oczy są jakby podrażnione i przekrwione. Ciśnienie wewnątrzgałkowe znacznie wzrasta. Najczęstszymi powodami zapalenia błony naczyniowej są ogniska zapalne niedoleczonych zębów, choroby metaboliczne, choroby o podłożu reumatoidalnym oraz choroby bakteryjne.
Jaskra – objawia się silnym przekrwieniem oczu. Rogówka oka jest przymglona, źrenica poszerzona i niereagująca na światło. Ból z oka może przechodzić na twarz, sięgając aż do tyłu głowy. Mogą, choć nie muszą, wystąpić wymioty, spowolnienie akcji serca i obfite pocenie się. Przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia śródgałkowego.
Najprostszym, a zarazem skutecznym sposobem są zioła. Zaletą jest także ich cena. Preparaty z ziół powinno się stosować w formie kompresów. Nie należy płukać oczu naparami, ponieważ mogą się do nich dostać kawałki liści. Sprawdzone zioła to:

– świetlik lekarski ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk,

– rumianek pospolity łagodzi i działa przeciwzapalnie, wskazany do zmęczonych oczu, stosowany w leczeniu zapalenia spojówek,

– nagietek lekarski na podrażnienia gałek ocznych i łzawienie,

– gorzknik kanadyjski na zmęczone oczy,

– gwiazdnica pospolita świetna na zaczerwienione oczy.

Zioła mogą nie wystarczyć, aby nastąpiła poprawa. Wówczas trzeba sięgnąć po krople do oczu. Oczom pomaga także przyjmowanie doustnie wyciągu z borówki brusznicy. Zawarte w nim antocyjany zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Zapobiegają one stanom zapalnym siatkówki oraz pomagają regenerować barwnik, który jest odpowiedzialny za proces widzenia.

Pomocne przy zmęczonych i opuchniętych oczach mogą okazać się okulary żelowe. Jest to pewny rodzaj masażu okolic oczu, który pomaga odprężyć się i pozbyć stresu czy zmęczenia. Łagodzą opuchnięcia i cienie pod oczami. Zmniejszają także ból głowy wywołany zmęczeniem.
Gdy bolą oczy, można zastosować krople łagodzące do oczu, dostępne w aptekach bez recepty. Należy chronić oczy przed działaniem silnego światła. Warto również ograniczać bezpośredni kontakt oczu z działaniem silnego wiatru. Podczas wykonywania prac, które niosą ryzyko uszkodzenia narządu wzroku, trzeba zakładać okulary ochronne. Należy dbać o to, bu oczy nie były narażone na urazy zewnętrzne. Wzroku nie wolno przemęczać. Unikaj zatem przesiadywania godzinami przed komputerem bądź telewizorem. Patrz na kojącą dla oczu zieleń. Dbaj o właściwą higienę i nie przecieraj oczu brudnymi rękami. Gdy cierpisz na zespół suchego oka, stosuj krople nawilżające do oczu lub sztuczne łzy. Unikaj kontaktu oczu z dymem papierosowym. Czasami ból oczu pojawia się nie z powodu poważnych schorzeń, a zwykłego przemęczenia narządu wzroku. W takich przypadkach można pomóc sobie samodzielnie. W sytuacjach, gdy musisz wytężyć wzrok, rób sobie co jakiś czas przerwy. Dobrze jest wykonywać gimnastykę oczu – ruchy gałek ocznych, częste mruganie. Na bolące oczy pomagają również waciki nasączone naparem z rumianku, szałwii lub świetlika oraz przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej. Czasami pomagają również kompresy z zimnej przegotowanej wody położone na powieki bądź okłady z kostek lodu owiniętych chusteczką.

Ból w oku (które nie jest z powodu kontuzji) może być opisana jako palenia, pulsowania, ból lub uczucie kłucia w okolicach oczu. Może również czuć się tak jakby ciała obcego w oku.

Uwagi
Zmęczenie w oczach lub pewien dyskomfort po długim okresie pracy (zmęczenie oczu) są na ogół niewielkie problemy i tak naprawdę nie kwalifikuje się jako ból oczu. Te problemy mogą być spowodowane niewłaściwym receptę na okulary lub brak równowagi mięśniowej.

Ból oka, choć nie jest częstą skargą, może być ważnym objawem, które powinny być zdiagnozowane i leczone, jeśli ból nie ulegnie poprawie. Ważne jest, aby opisać bólu do służby zdrowia jak najwięcej.

Przyczyny
Różnych zaburzeń może powodować ból w okolicach oczu. W ogóle, jeśli ból jest trwałe, ciężkie, lub związane z pogorszenie widzenia, natychmiast wezwać pomoc lekarską.

Niektóre z problemów, które mogą powodować ból oczu są:

Burns
Zapalenie spojówek (różowe oko) lub zapalenie powieki górnej i dolnej
Kontakt powikłań obiektyw
Problemy z oczami (zakażenie, podrażnienie lub szkody, takie jak otarcie rogówki )
Chirurgii oka
Jaskra
Migrena ból głowy
Problemy z zatokami
Jęczmień (jęczmień)
Infekcje wirusowe, takie jak grypa
Opieka w domu
Jeśli problem jest zmęczenie oczu, reszta powinna złagodzić dyskomfort. Jeśli uważasz, że ból oka wynika z noszenia soczewek kontaktowych, należy unikać noszenia soczewek przez kilka dni i sprawdzić, czy ból odchodzi. Jeśli ból jest ostry, skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy Kontakt medycznego
Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

Coś mi do oka, który spowodował ból
Ból przyszedł po kontuzji oka
Ból oka nie jest to spowodowane chorobą wirusową lub przemęczenie oczu
Ból wiąże się z problemów zdrowotnych, takich jak historia zakażenia wirusem opryszczki lub wysypka nowych
Ból jest straszny (call natychmiast), lub trwa dłużej niż 2 dni
Masz niedoborem odporności systemu
Miałeś niedawno operację
Masz ból, zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina, lub ciśnienie w oczach, że nie znika – szczególnie jeśli to ma wpływ na wizji
Czego można się spodziewać na Twoje wizyty Urzędu
Twój lekarz będzie kontrolował wzrok, ruchy gałek ocznych i tylnej części oka z oftalmoskopu. Jeśli jest poważnym problemem, powinieneś zobaczyć okulisty (lekarza, który specjalizuje się w problemy z oczami).

Aby lepiej zrozumieć źródło bólu, służby zdrowia może wystąpić:

Czy coś dostać się do oka?
Czy obu oczu udział?
Czy ból w oku lub wokół oczu?
Czy czujesz jak coś jest w oku teraz?
Czy twoje oko palić lub dreszcz?
Czy ból zaczyna nagle?
Czy ból gorzej, kiedy poruszasz oczy?
Jakie inne objawy masz?

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

11 responses »

 1. może byś to skrócił!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 2. Moje oczy niestety często są przesuszone od pracy przed komputerem i do tego w klimatyzowanym pomieszczeniu. Mam dlatego zawsze ze sobą krople starazolin hydrobalance, żeby je nawilżać, jak czuję, że zaczynają mi dokuczać.

  Odpowiedz
  • Fakt, że ten niebieski starazolin jest do oczu najlepszy. Koi ból i zmęczenie oczu jak żadne inne krople. Też się z nimi nie rozstaję

   Odpowiedz
  • A czy starazolin można z soczewkami stosować? Od jakiegoś czasu moje oczy łatwo się podrażniają i bolą. Czuję, że powinnam znaleźć sobie jakieś dobre krople.

   Odpowiedz
   • Taaak, można stosować z soczewkami. Nie trzeba ich wyjmować (jeśli pytasz o wersję niebieską). Przy tej czerwonej- na receptę lepiej wyjąć szkła na 15 min.

 3. NIebieski starazolin jak najbardziej można używać bez wyjmowania soczewek, natomiast przy czerwonym soczewki trzeba wyjmować i potem odczekać jakieś 15 minut.

  Odpowiedz
 4. Bardzo lubię te krople niebieskie. Używam ich regularnie, bo siedząc cały dzień przed kompem mam często zmęczone oczy, a te krople idealnie to koją

  Odpowiedz
 5. Ja bez starazolinu nie wyobrażam sobie wysiedzieć w pracy przed komputerem. Mam zespół suchego oka i moje oczy błyskawicznie się podrażniają i bolą, a po tych kropelkach ulga jest natychmiastowa

  Odpowiedz
 6. po dużym słońcu często bolą oczy i głowa. 😦

  Odpowiedz
 7. dla suchych i zmęczonych oczu polecam długotrwałe nawilżenie za pomocą kropel Starazolin, są bez recepty, takie niebieskie albo czerwone

  Odpowiedz
 8. natrafiłam ostatnio na krople Starazolin, zaczęłam zakrapiać kilka razy dziennie po 2 krople do oczu i stopniowo jakoś wzroku zaczęła się poprawiać, oczy mniej bolały podczas pracy przed komputerem 😉 mam nadzieję, że całkowicie pozbędę się tych niedogodności

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: