RSS

Gdy boli ząb mądrości

Posted on

Dzisiaj zajmiemy się problemem tzw. zębów mądrości. Są one najbardziej narażone na próchnicę oraz czesto z tego powodu są usuwane. Ludzkie zęby mądrości czyli potocznie „ósemki” to zwyczajowe określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Człek posiada cztery takie ludzkie zęby – są one ostatnimi zębami z każdej strony, zarówno w szczęce, jak oraz w żuchwie. Okres ich wyrzynania się może być różny – najczęściej przypada pomiędzy 17. a 21. rokiem życia, czasem nie mniej jednak może trwać także do 40. Wyrzynaniu się zębów madrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się calkowicie, powinny wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiaja się wcale. Ludzkie zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka.

Sprawdź tabletki przeciwbólowe. Sprawdź co robić, gdy boli brzuch lub masz inne problemy w części jamy brzusznej.

Ludzkie zęby madrości wyrastaja jako ostatnie, nie mniej jednak powinny przysporzyć nam nie lada problemow. Więc już samo ich wyrzynanie się może być niezwykle bolesne. Zdarza sie także tak, że „osemka” nie może sie przebić poprzez dziąsło albo szczęka może być po prostu nadto mała, by pomieścić dodatkowe zęby. W każdym z owych przypadków jesteś narażona na niezwykle mocny ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbedne, bo osoby, u których nie wyrosły, nie maja jakichkolwiek trudności z żuciem oraz rozdrabnianiem pożywienia. Natomiast u wielu ludzi, u których się pojawiły, sa jedynie źródłem licznych problemów, zwłaszcza skoro wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej właściwe spelnianie ich funkcji. A to również niestety zdarza się dość często. Jednym z większych problemów związanych z dbaniem o ósemki może być to, że są one umiejscowione w zbyt trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. Poprzez to również znacznie utrudnione staje się ich codzienne mycie. Może być to również o aż tyle istotne, że jesteśmy w stanie w owych zebach najczęściej dochodzi do zalegania resztek pokarmów. W konsekwencji prowadzi to również do powstawania próchnicy w zębach mądrości oraz konieczności ich leczenia właściwego albo wyrwania. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się ze stomatologiem. Zaleca się nie mniej jednak usuniecia osemki, kiedy więc już w trakcie wyrzynania się została zniszczona poprzez próchnicę. W takim przypadku grozi nam leczenia wlaściwego kanałowe, co czesto może być wyjątkowo trudne do przeprowadzenia. Ząb mądrości leży w miejscu, do którego stomatologowi zbyt trudno sięgnać.

Zęby mądrości, jak pozostałe aby trzonowe, służa do rozdrabniania oraz przeżuwania pokarmu. O ile nie mniej jednak naszym czworonożnym przodkom były przydatne, obecnie traca na znaczeniu. Zmiany ewolucyjne w budowie szczeki spowodowały, że dziś ósemki z trudem sie w niej mieszczą. A skoro w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, często ich proces wyrzynania się nie przebiega właściwie – wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu lub również pozostają niewyrżnięte. Jedynie u niektórych ósemki wyrastają całkowicie oraz prawidłowo – wtenczas są właściwie umieszczone w łuku oraz bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Zazwyczaj wyrzynaniu zębów mądrości towarzyszy parę powszechnie znanych symptomów. Są to również różnego rodzaju problemy z ktorymi zmaga się spora sekcja ludzi, nie sa one nie mniej jednak regułą. Wyrzynanie ósemek może także przebiegać bezboleśnie oraz bezobjawowo. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy nowy zab posiada wystarczającą przestrzeń by prawidłowo wyrosnąć. Czasami zdarza się także tak, że w momencie wyrastania ósemek, nie mieszczą się one w szczęce, poprzez co napierają na pozostałe zęby, zniekształcajac je. Często towarzyszy temu także ból całej głowy, a szczególnie skroni. Może sie także zdarzyć, że poprzez ząb mądrości dojdzie do zapalenia dziąsła przylegajacego do niego. Towarzyszy temu czesto opuchlizna, nieprzyjemny zapach z dziąsła, szczekościsk, a rownież mocny ból. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Prawdopodobnie zaleci Ci wyrwanie zęba mądrości, by nie wyrządził on krzywdy Twoim pozostałym zebom.

Do najczęstszych objawów, które pojawiają się podczas wyrzynania zębów mądrości zaliczamy: Ból podczas dotykania obszaru wokól wyrzynającego się zęba. Możesz wyczuć kościstą wypuklość jeśli zab może być zatrzymany poprzez dziąsła oraz posiada problemy z przebiciem. Ruchy twarzy powinny sprawiać trudności oraz może występować uczycie dyskomfortu. Na lagodne niedogodności pomagają zazwyczaj ciepłe okłady a przy dużych problemach wymagane może być operacyjne usunięcie zębów madrości. Występuja problemy z zachowaniem wlaściwej higieny jamy ustnej. Może to również doprowadzić do próchnicy oraz brzydkiego oddechu. Niektórzy odczuwają także nieprzyjemny smak w ustach podczas gryzienia pokarmów w tym obszarze. Miejscowe stany zapalne spowodowane tym, że sekcja zęba może być pokryta tkanką dziasła. Prowadzi to również do odkładania się resztek pokarmowych oraz bakterii w tym obszarze, a te z kolei powinny być też przyczyną silnego bólu. Dyskomfort spowodowany ocieraniem się zęba z boku jamy ustnej. Sporadycznie występują powiększone węzły chłonne. Mrowienie w okolicach policzków, wyczuwalne gdy przykładamy rękę do policzka np. podczas snu. Mówienie oraz jedzenie staje się utrudnione, także przeżuwanie sprawia problemy ponieważ powinny pojawić się wrzody w jamie ustnej. Promieniujący ból, ktory może się rozchodzić na okolice uszu oraz migdałów.

Przyczyną może być też zapalenie miazgi zębowej. Wyrwać ósemkę powinno się rownież, kiedy z jej powodu odmienne ludzkie zęby zostają poddane silnemu naciskowi. Z biegiem czasu może to również doprowadzić do wady zgryzu. Niektore ósemki rosna krzywo oraz zaczepiają o policzek. W efekcie uszkadzaja jego od wewnątrz. Nieszczęśnik, u ktorego coś tam takiego miało miejsce czuje ból przy mówieniu oraz jedzeniu. Takie uszkodzenie policzka może stać się przyczyną nawracajacych zapaleń. Poza tym krzywo rosnący zab mądrości może naciskać korzeń sasiadujacej z nim siódemki. Czasem powoduje to również sytuację, gdy konieczna może być ekstrakcja obu zębów. Jeśli decydujemy się na usunięcie ósemki, poszukajmy właściwego chirurga stomatologicznego. Bo często po zabiegu konieczne może być szycie zębodołu. Dziasła stają się zaczerwienione, zaognione oraz obrzekłe. Może pojawić się także ból w miejscu, w którym ząb mądrości próbuje przebić się poprzez tkankę dziąsła. Czy może nie mniej jednak zawsze trzeba usuwać ósemki? Wciąż jeszcze kilkanaście lat temu większość stomatologów była zdania, że najlepiej się ich pozbyć, by nie stanowiły one problemu na przyszłość.

Obecnie raczej odchodzi się od tej praktyki w sytuacji, gdy ludzkie zeby madrości rosną bezproblemowo, nie psują się oraz nie przeszkadzają innym zębom. Nie mniej jednak w sytuacji, gdy czujesz, że nowy ząb wprost „rozrywa” Ci szczękę, a ból może być nie do zniesienia, będziesz musiała usunać jego chirurgicznie. Nie boj się tego zabiegu, bo zbagatelizowanie źle wyrastajacych zębów mądrości może w konsekwencji prowadzić do dolegliwości dziąseł, a także problemow kardiologicznych. Problemy z szerokim otwarciem szczeki, duża sztywność szczęki sprawiająca problemy np. przy ziewaniu. Żeby uniknąć powiklań, po wyrwaniu zęba mądrości musimy poprzez przynajmniej kilkanaście godzin nie palić papierosow, zrezygnować z kawy oraz alkoholu. Niebezpieczne może być też rownież kichanie, bo zwiększające się gwałtownie ciśnienie może doprowadzić do krwawienia. Problemy przy połykaniu oraz wrażliwość na zimne napoje i pokarmy. Intensywny długotrwały ból zęba może doprowadzić do uciążliwych pulsujących bólów głowy oraz szczęki. Źródlem bóle może być też także nacisk jaki wywiera nowo rosnący ząb mądrości na istniejące zeby. Kiedy pacjent straci pewien ząb, zawiązek trzeciego trzonowca może zostać użyty do autoprzeszczepu. Zawiązek powinien być też w odpowiednim stadium rozwoju korzenia. W miejscu straconego zęba chirurg stomatolog robi tzw. lożę – przygotowuje zębodół. Poprzez pewien czas po zabiegu ząb musi być też unieruchomiony – połączony z innymi zębami za pomocą specjalnej szyny, co zwiększa szanse na przyjęcie się oraz utrzymanie przeszczepu. Po zdjęciu szyny można jego oszlifować oraz założyć na niego korone protetyczną, nadajac mu adekwatny kształt. Pacjent posiada zatem swój własny zab, autotransplantowany w odmienne miejsce.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

9 responses »

 1. Ja tam nie mam problemów z ósemkami. Nigdy mi nie wyrosły.

  Odpowiedz
 2. Nie ma czegoś takiego jak „ząb mądrości” Są po prostu ósemki i to wszystko na ten temat.

  Odpowiedz
 3. Kazałam sobie wyrwać zęby mądrości i już nie mam czegoś takiego. Na szczęscie!

  Odpowiedz
 4. A mam pytanie. W czerwcu wyrwałem 7 która miała stan zapalny od spodu korzenia. Dokładnie pod nią jest pochylona 8. Chirurg wyrwał 7 i zniósł kość aby 8 mogła wyjść na zewnątrz , gdyż była całkowicie schowana w kości (chodź czy wyjdzie pewności nie ma gdyż mam ponad 40 lat). Od kilku dni odczuwam ból w miejscu gdzie była 7 a jeszcze jest 8. Boli bardziej pod dotykiem. Zastanawiam się czy 8 może się psuć w kości ? czy próbuje się wyżynać. Co o tym sądzicie ? pzdr Andi

  Odpowiedz
 5. Moje ósemki czasem dają o sobie znać. Niestety, lub stety mam na wszystkie 4 zęby miejsce, ale czasem ten ból jest nie do wytrzymania i nie mogę nic jeść, a gryźć i ruszać szczęką to już nie ma o tym mowy. W takich hardcorowych przypadkach odwiedzam mojego stomatologa, zazwyczaj dostaję jakąś maść przeciwbólową, a od czasu do czasu, gdy miejsce wokół ósemki jest zaczerwienione – antybiotyk. W każdym bądź razie działa, ból jest zdecydowanie mniejszy i da się jakoś funkcjonować. Ale z jedzenia, w takich chwilach, przyjemności po prostu w ogóle nie ma. Trzeba przeżyć 🙂

  Odpowiedz
 6. Nie ma się co tutaj wymądrzać. Jak boli ząb mądrości to trzeba iść do dentysty. I to wszystko.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: