RSS

Powrót przeziębień i grypy


Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Sprawa nie jest łatwa, bo przebieg choroby wywołany wirusem przeziębienia może być u niektórych ludzi tak samo nieprzyjemny jak grypa u ludzi z silniejszym układem obronnym – immunologicznym. Na ogół przyjmuje się, że przeziębienie nie ma aż tak gwałtownego początku jak grypa, ani w późniejszym okresie – tak ostrych objawów a także powikłań.

Jeszcze gorsze są anginy. Powodem choroby są czynniki infekcyjne, najczęściej bakterie, choć warto wspomnieć także o przyczynach wirusowych. Inicjatorem anginy często bywa bowiem zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych wywołujące zapalenia gardła. Wirusy infekujące nos i gardło powodują silne podrażnienie śluzówki nosa i gardła. Często po takim „przygotowaniu” naszego gardła na atak do akcji wchodzą bakterie. Czasami przyczyną anginy mogą być wyłącznie wirusy. Uważa się, że zakażenia wirusowe stanowią obecnie częstą przyczynę ostrego zapalenia migdałków i tzw. anginy wirusowej. Najczęściej są to zakażenia wywołane przez adenowirusy, wirus Epstein-Barr, rhinowirusy, coronawirusy, enterowirusy, wirus para grypy.

Wróćmy do przeziębień. Przeziębienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych lub ostry nieżyt nosa wywołany wirusem. Przeziębienie określane jest także, jako wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych co, jak łatwo się domyślić oznacza, zaatakowane zostały nasze: nos i gardło.

Wirusy przeziębienia oddziałują poprzez podrażnienie błony śluzowej naszego gardła i nosa. Po tym jak infekcja już się rozpocznie, następuje stopniowe rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naszych naczyń krwionośnych. Zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej to typowe objawy przeziębienia i grypy. Jednocześnie gruczoły wydzielają większą ilość śluzu, co dla nas oznacza katar i towarzyszące mu kichanie. Objawom tym może towarzyszyć także stan podgorączkowy (na ogół do 38 stopni C) i suchy, meczący kaszel.

Co działa na przeziębienie? Przede wszystkich sposoby domowe – herbata z maliną i cytryną, ciepłe łóżko i zero stresu. A co polecić z apteki? Oto kilka specyfików.

1. ACC Hot MAX jest wskazany jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.
Opis
ACC Hot MAX – 200 mg/3 g, granulat do sporządzania roztworu doustnego.

2. Acodin

Lek Acodin występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną dekstrometorfan. Dekstrometorfan wykazuje działanie przeciwkaszlowe; hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W dawkach terapeutycznych nie wpływa hamująco na czynność oddechową i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu). Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.. Lek Acodin stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, nie związany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu:

przeziębienia
kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej)
kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

3. Actifed

Preparat Actifed zawiera triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. W wyniku działania trzech składników preparat łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel i katar.

Triprolidyna należy do grupy pochodnych pirolidyny i jest silnym antagonistą receptora istaminowego typu H1, działającym konkurencyjnie. Triprolidyna nieznacznie działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, co może powodować wystąpienie objawów senności. W nieżytach dróg oddechowych powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, wycieku z nosa, świądu i kichania. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wywierającym bezpośredni i pośredni wpływ na układ współczulny. Jest środkiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. W porównaniu z efedryną, pseudoefedryna w znacznie mniejszym stopniu wywołuje tachykardię i zwiększa skurczowe ciśnienie krwi oraz słabiej pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując działanie ośrodka kaszlowego w rdzeniu przedłużonym.

4. Apselan

Produkt leczniczy Apselan stosuje się w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos) w przebiegu:

przeziębienia,

grypy,

alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Apselan jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Opis

Apselan przynosi ulgę w walce z uciążliwym katarem. Pseudoefedryna będąca substancją czynną leku działa wielokierunkowo jednocześnie zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz redukuje ilość wydzieliny, co prowadzi do udrożnienia nosa.

5. Aspirin C

Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego – głównie z żołądka, w mniejszym stopniu z jelit. Szybkość wchłaniania zależy od pH treści. Wiąże się z albuminami osocza w 50-90%. Łatwo przenika do tkanek oraz przez barierę łożyska i do mleka matki. Jest metabolizowany w wątrobie (mitochondria i retikulum endoplazmatyczne) oraz w innych tkankach. Wydalany jest z moczem głównie w postaci metabolitów (w 75% jako kwas salicylurowy) oraz w 10% w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi 2-4 h. Dodatek kwasu askorbowego uzupełnia niedobory witaminy powstające np. w przebiegu przeziębienia.

6. Cerutin

Wskazania

– w stanach niedoboru witaminy C i rutyny – wspomaganie odporności organizmu,
– uszczelnienie naczyń włosowatych – zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy.
Działanie
Rutyna i kwas askorbowy (witamina C) zmniejszają przepuszczalność i wzmacniają ścianę naczyń krwionośnych. Rutozyd przedłuża działanie witaminy C, opóźniając jej utlenianie.

7. Chlorchinalndin

Wskazania
Stany zapalne jamy ustnej, zapalenie dziąseł, pleśniawki, grzybica jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami.
Działanie
CHLORCHINALDIN VP jest to 5,7-dichloro-8-hydroxychinaldinum o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwpierwotniakowych. Działa na następujące szczepy bakterii chorobotwórczych: Corynebacterium diphteriae, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Salmonella, Shigella, Escherichia coli. Wykazuje również aktywność wobec pierwotniaków: Entamoeba histolytica, Lamblia intestinalis, Trichomonas vaginalis i niektórych grzybów.

8. Cholinex

Wskazania
– stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła
– ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym
– jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje
Działanie
Substancja czynna pastylek Cholinex – salicylan choliny działa miejscowo:
-przeciwzapalnie
-przeciwbólowo
-zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła
-bakteriobójczo wobec niektórych patogennych drobnoustrojów
-zwiększając wydzielanie śliny, przez co wspomaga efekt przeciwzapalny.

9. Coldrex

Coldrex stosuje się w dolegliwościach związanych z grypą i przeziębieniem takich jak: bóle głowy, dreszcze, bóle kostne i mięśniowe, niedrożność przewodów nosowych, bóle zatok i gardła.
Działanie
Preparat Coldrex zawiera w swoim składzie:
paracetamol – środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym;
fenylefrynę – środek obkurczający naczynia krwionośne i udrażniający przewody nosowe;
kofeinę – środek o łagodnym działaniu pobudzającym;
wodzian terpinu – środek wykrztuśny oraz
kwas askorbinowy (wit.C) – środek stosowany w przeziębieniu i grypie, uzupełniający niedobory witaminy C, które mogą wystąpić w pierwszych dniach choroby.

10. EFFERALGAN FORTE

Wskazania

Ból różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne),

gorączka.
Działanie

EFFERALGAN FORTE ma działanie:

przeciwbólowe,

przeciwgorączkowe,

paracetamol zawarty w preparacie w mniejszym stopniu niż salicylany, podrażnia błonę śluzową żołądka.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

11 responses »

 1. to co tu jest napisane to jedynie to co wciska nam producent leku, ale moze warto by napisac ile z tego jest prawda (ile z tych zapewnien ma jakies potwierdzenia w badaniach naukowych) bo tak naprawde czesc z tego co tu jest napisane to „ściema” 😉

  Odpowiedz
 2. Bez słodzenia, ale też bez jeżdżenia bez sensu po czymś, jedynie szczera opinia.

  Odpowiedz
 3. Szósta linijka drugiego akapitu:
  ” Uważa się, że zakażenia wirusowe stanowią obecnie częstą przyczynę ostrego zapalenia migdałków i tzw. anginy wirusowej.”
  Uważa się, że zakażenia wirusowe stanowią […] przyczynę […] anginy wirusowej.
  F**k yeah! 😀

  Odpowiedz
 4. Nie bójmy się aż tak wysokiej temperatury. Jak wiadomo przeziębienie to ostry nieżyt jamy nosowej i nosowo-gardłowej, wywołany infekcją wirusową. Przeziębienie rozwija się bardzo powoli. Pojawia się najpierw ból gardła i wrażenie drapania, czasami potem ból stawów i mięśni, stan podgorączkowy, kaszel, katar. Zwykle pogoda ma bardzo duży wpływ na zachorowania. Rosnąca temperatura ciała to naturalny sygnał, że organizm rozpoczął walkę z chorobą. Lekka gorączka przyspiesza ten proces, więc nie należy jej od razu obniżać. Zrób to, jeśli zacznie szybko rosnąć. Kiedy jesteś rozpalona, zwykle też zaczyna boleć cię głowa i silnie pulsują skronie

  Odpowiedz
 5. Pamiętajcie, że niektóre leki mają bardzo negatywne działania niepożądane a niektóre krople do nosa mogą uzależnić.

  Odpowiedz
 6. B1 (tiamina) – może być niezbędna do prawidłowego wykorzystania węglowodanów. Wpływa na zdrowy system nerwowy, mieśnie oraz prawidłową czynność serca. Niedobór tej witaminy, jak oraz wszystkich witamin z grupy B powoduje zmniejszoną sprawność umysłową oraz fizyczna, brak apetytu oraz chudnięcie, zanik mięśni, zapalenie nerwów, depresje, dolegliwości skóry oraz blon śluzowych. Najwięcej tiaminy zawierają drożdże, zboża, warzywa, ziemniaki, podroby itp. Witamin potrzebujemy wprawdzie w niewielkich ilościach, ale pełnią one ważną role w przemianie materii, zwanej inaczej metabolizmem. Funkcje witamin polegają na koordynowaniu złożonych reakcji biochemicznych, zachodzących w obrębie organizmu. Reakcje te dotyczą zarowno rozkładu związków dostarczanych z pożywieniem na prostsze elementy, jak oraz ich syntezy w związki wyższego rzędu. Przemiana materii to także proces, polegający na przeksztalcaniu pokarmu na składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany itd. Pożywienie zostaje rozdrobnione, strawione, a w następnej kolejności wchłoniete w toku przemian organicznych. Następnie zostaje przekształcone w budulec, ktory sluży do tworzenia nowych makrocząsteczek lub może być wykorzystywane jako źródło energii. Żeby wlaściwie dbać o Swój organizm musisz codziennie do organizmu dostarczyć 114 witamin, minerałów oraz skladników odżywczych w odpowiednio zbilansowanych proporcjach poprzez spożywanie odpowiednich grup produktow ale niestety w naszym życiu w większości rządzi w tym miejscu przypadek zatem oni wszyscy ktorzy nie chcą w wieku 60 lat chodzić z apteczką pełna lekarstw a w wieku 70 lat nie być też sprawnym fizycznie powinni łaskawym okiem spojrzeć na suplementację.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: