RSS

Przegląd leków bez recepty i suplementów diety dostępnych na serce

Posted on

Serce to niewątpliwie organ, który znajduje się w centrum uwagi, kiedy myślimy o naszym zdrowiu. Z wiekiem pojawiają się problemy z jego funkcjonowaniem, ale właściwa dieta, należyty tryb życia sprawiają, że możemy się cieszyć długim zdrowiem i lepszym funkcjonowaniem serca. Co natomiast warto wiedzieć o lekach i suplementach diety na serce? Przedstawiamy przegląd kilku produktów dostępnych w aptece.

1. Lek ACARD zawiera kwas acetylosalicylowy, który hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi.

Lek przeznaczony jest do długotrwałego, profilaktycznego stosowania w chorobach, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Lek ACARD stosuje się:
w zapobieganiu zawałowi serca u osób dużego ryzyka;
w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca;
w niestabilnej chorobie wieńcowej;
w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca;
po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach, np. wszczepieniu pomostów
aortalno-wieńcowych, plastyce naczyń wieńcowych;
w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia mózgu i niedokrwiennego udaru
mózgu oraz po ich przebyciu;
u osób z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych;
w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka;
w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych.

Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku ACARD. Lek ACARD dostępny jest w dwóch dawkach: 75 mg i 150 mg. Lekarz zaleci dawkę leku właściwą dla danego pacjenta oraz określi czas stosowania. Stosować doustnie. Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:
1 tabletka (150 mg) na dobę.
Tabletki dojelitowe należy przyjmować po posiłku – połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.Tabletka dojelitowa leku ACARD ma otoczkę i nie rozpada się w żołądku, przez co zmniejsza się drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka. W świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca: jednorazowo 2 tabletki dojelitowe (300 mg). Tabletki należy bardzo dokładnie rozgryźć, aby przyspieszyć wchłanianie. Uwaga: w ostrym zawale serca lub podejrzeniu ostrego zawału serca tabletki dojelitowe mogą być stosowane, gdy nie jest dostępny kwas acetylosalicylowy w tabletkach niepowlekanych.

2. ACESAN

Substancją czynną leku ACESAN jest kwas acetylosalicylowy hamujący zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1), niezbędnego do syntezy tromboksanu A2 (TXA2) – głównego czynnika powodującego zlepianie się płytek krwi.

Skład
Jedna tabletka zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego (Acidum acetylsalicylicum), substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi, kwas stearynowy, czerwień koszenilowa, lak (E124).
Dawkowanie
O doborze dawki jednostkowej 30 mg, 50 mg lub 75 mg decyduje lekarz na podstawie wywiadu.
Tabletki należy przyjmować doustnie, najlepiej przed posiłkami, z dużą ilością płynu.
Stosowanie leku ACESAN z jedzeniem i piciem:
Lek należy zażywać po posiłkach popijając dużą ilością płynu.
Uwaga: Kwasu acetylosalicylowego w dawce dobowej 75 mg nie należy stosować jako środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.
U dzieci do lat 12, chorych na grypę lub ospę wietrzną nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego z uwagi na możliwość wystąpienia ciężkich powikłań w postaci uszkodzenia wątroby i mózgu (zespół Reye’a).

3. Aronox

Aronox serce suplement diety to innowacyjne połączenie składników, które chronią Twoje serce i układ krążenia:
pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu i trójglicerydów,
wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych,
chronią dobry cholesterol przed działaniem wolnych rodników,
pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu ciśnienia tętniczego,usprawniają krążenie krwi,
przynosząc ulgę zmęczonym nogom.

4. ASPIMAG

Kwas acetylosalicylowy stosowany zgodnie z zaleceniami, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów naczyniowych poprzez wybiórcze hamowanie syntezy tromboksanu – silnego aktywa-tora agregacji płytek krwi. W chorobie niedokrwiennej serca i innych chorobach, w których występuje nadmierna krzepliwość krwi; po zabiegach udrażniania naczyń, zawałach, wszczepieniu protez naczyniowych i zastawek serca. Zapobiegawczo u osób zagrożonych dużym ryzykiem wystąpienia zatoru naczyniowego

Skład
Tabletka zawiera kwas acetylosalicylowy 150 mg + tlenek magnezu 21 mg oraz substancje pomocnicze: skrobię ziemniaczaną, sacharozę (17 mg), talk, kwas stearynowy i krzemionkę koloidalną.
Dawkowanie
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej podawać dorosłym raz dziennie 1/2 tabletki z porannym posiłkiem lub 1 tabletkę co drugi dzień.
Działania niepożądane
Rzadko występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak: nudności, biegunka, wymioty oraz niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, które w wyjątkowych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości. Czasami może dochodzić do rozwoju wrzodów trawiennych z krwawieniem i perforacją. Jeżeli wystąpią czarne, smoliste stolce należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
Oddziaływanie z innymi lekami
Kwas acetylosalicylowy nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego podczas jednoczesnego stosowania kortykosteroidów lub spożywania alkoholu, działanie oraz objawy niepożądane niesteroidowych leków przeciwzapalnych, działanie pochodnych sulfonylomocznika, metotreksatu, sulfonamidów i ich połączeń oraz kwasu walproinowego. Zwiększa stężenie w osoczu digoksyny, barbituranów i związków litu. Osłabia działanie antagonistów aldosteronu i pętlowych leków moczopędnych, leków przeciw nadciśnieniu i przeciwdnawych zwiększających wydalanie kwasu moczowego.
Ciąża i laktacja
Lek może być stosowany w czasie ciąży tylko po ścisłym rozważenia stosunku ryzyka do korzyści wyłącznie na zlecenie lekarza. Nie należy go stosować w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może spowodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu. Przenika w niewielkich ilościach do mleka matki – dlatego jeżeli to możliwe – należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.
Wpływ na zdolność kierowania pojazdami, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną: Lek nie wpływa na sprawność kierowców lub obsługujących maszyny w ruchu.
Środki ostrożności
Należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści przy uczuleniu na leki przeciwzapalne lub inne substancje, przy równoczesnym stosowaniu innych leków wpływających na krzepnięcie krwi, przy znacznej niewydolności wątroby, nerek oraz przebytej czy też trwającej chorobie wrzodowej. W związku z możliwością wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej ale ciężkiej choroby – leki zawierające kwas acetylosalicylowy stosuje się w czasie chorób gorączkowych u dzieci i młodzieży poniżej 12 lat wyłącznie na zlecenie lekarza. Pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, gorączką sienną lub obrzękiem błony śluzowej nosa (polipy nosa) mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci.
W związku z możliwością wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej ale ciężkiej choroby – leki zawierające kwas acetylosalicylowy stosuje się w czasie chorób gorączkowych u dzieci i młodzieży poniżej 12 lat wyłącznie na zlecenie lekarza.
Pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, gorączką sienną lub obrzękiem błony śluzowej nosa (polipy nosa) mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany. W przebiegu zakażeń wirusowych u dzieci i młodzieży (grypie, ospie wietrznej). U pacjentów ze skazą krwotoczną, z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, w ostatnim trymestrze ciąży

5. BIOACTIVE Q10 UNIQINOL

BIOACTIVE Q10 UNIQINOL jest nową generacją koenzymu Q10 – szybciej wchłanianą i efektywniej działającą.

Przyjmując BioActive Q10 Uniqinol dostarczamy do organizmu aktywną formę koenzymu Q10 (ubichinol) bezpośrednio wchłanianą. U młodych, zdrowych osób większość spożywanego ubichinonu przekształca się w ubichinol. Z wiekiem, przebytymi chorobami, paleniem papierosów proces enzymatycznej przemiany Q10 zmniejsza się i większość spożywanego koenzymu pozostaje w formie nieaktywnej.

BioActive Q10 Uniqinol – to naturalna energia w kapsułce

BioActive Q10 Uniqinol zawiera aktywną formę koenzymu Q10 – ubichinol, która jest bezpośrednio wykorzystywana przez nasz organizm. Oznacza to, że suplement ten przynosi większa efektywność w stosowaniu w porównaniu do tradycyjnych preparatów z koenzymem Q10.

Koenzym Q10 to naturalny element procesu produkcji energii w naszym organizmie, dlatego też BioActive Q10 Uniqinol pozwala na ciągłe zwiększanie energii, w odróżnieniu od takich stymulantów jak: kofeina czy ginseng.

6. BIOCARDINE OMEGA-3

BioCardine®Omega-3 – Wspiera serce i układ krążenia, poprawia sprawność umysłową
Kwasy tłuszczowe Omega-3, szczególnie EPA+DHA stanowią najważniejszą grupę substancji dla zdrowia serca i układu krażenia.
Regulują profil lipidowy naszego organizmu
Likwidują stan zapalny
Uelastyczniają naczynia krwionośne
Badania kliniczne i epidemiologiczne wykazały jednoznacznie, że kwasy tłuszczowe EPA+DHA przyjmowane w odpowiednich ilościach są w stanie zmniejszyć ryzyko powstania i rozwoju chorób serca i układu krążenia nawet o 80%.

7. CARDIOMIN B6 wapń + magnez + potas

Zapewnia suplementację trzema ważnymi dla organizmu składnikami mineralnymi: wapniem, magnezem i potasem. Wszystkie te pierwiastki są niezbędne dla prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Badania naukowe dowodzą, że dieta o niskiej zawartości wapnia, magnezu i potasu predysponuje do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży tych trzech składników. Dieta o wysokiej zawartości wapnia, magnezu i potasu jest rekomendowana przez Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego w profilaktyce i niefarmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego. Cardiomin to jedyny preparat o takim składzie na polskim rynku, który kompleksowo chroni serce. Zawiera bardzo dużą dawkę jonów magnezu – 250 mg, dlatego preparat jest szczególnie wskazany dla osób z niedoborami tego składnika mineralnego. Powszechnie wiadomo, że na taką sytuacje najbardziej narażone są osoby żyjące w stresie oraz pijące duże ilości kawy i herbaty. Należy szczególnie zadbać o zawartość magnezu, gdyż organizm bardzo szybko zaczyna odczuwać jego niedobory, co objawia się skurczami łydek, drganiem powiek, nadmierną nerwowością i niemiarową pracą serca.

8. CRAVISOL płyn

CRAVISOL płyn łagodnie zwiększające siłę skurczu mięśnia sercowego, zwiększające przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i mięśniu sercowym,
tonizujące krążenie wieńcowe, uspokajające.

Dawka jednorazowa preparatu (5 ml) zawiera ok. 2,3g etanolu. Preparat znacznie przedawkowany może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn będących w ruchu, a także sprawność psychoruchową oraz może powodować szkodliwe działanie przy uszkodzeniu wątroby, alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, przy chorobach umysłowych. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleconym dawkowaniem nie powoduje u dorosłego człowieka przekroczenia poziomu fizjologicznego alkoholu we krwi tj. 0,2‰. Nie należy podawać preparatu dzieciom do lat 6.

9. CZOSNEK FORTE

Naturell Czosnek Forte Bezzapachowy suplement diety. Bezzapachowy ekstrakt z czosnku w kapsułkach, uzupełniający codzienną dietę w substancje zawarte w czosnku. Działanie czosnku na organizm człowieka: wspomaga odporność oragnizmu, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

10. DOPPELHERZ AKTIV NA SERCE

Unikalne połączenie składników o udowodnionym, korzystnym wpływie na serce. Wysoka dawka kwasów omega-3 z 1000 mg oleju z łososia (300 mg DHA+EPA) oraz witaminy B6, B12, E i kwas foliowy:
wspomagają prawidłową pracę serca,
pomagają utrzymać prawidłowy poziom homocysteiny we krwi.

11. GALOMEGA 517 mg olej z mięśni ryb sardynkowatych

Preparat przeznaczony jest jako uzupełnienie codziennej diety w składniki zawarte w oleju rybim, nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, głównie kwasy EPA i DHA. Nie są one syntezowane w organizmie ludzkim i powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Badania naukowe potwierdzają, że długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA wpływają na działanie układu krążenia oraz stawów. Odgrywają również ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu i oczu.

12. Krople nasercowe doustne

Wskazania do stosowania: pomocniczo w bardzo łagodnych objawach niewydolności krążenia.
Sposób użycia –  doustnie: dorośli i młodzież przeciętnie 203 razy dziennie 30-60 kropli . Dzieci starsze :2-3razy dziennie 20-40 kropli. Nie przekraczać dawki jednorazowej 3,0g (120 kropli) ,dziennej 10,0g(400 kropli).
Nie podawać dzieciom do lat 7 ze względu na zawartość alkoholu.
Skład: Convallariae Tinctura titrata -50,0g,Crataegi tinctura 25,0g,Valerianae tinctura -25,0g

 

 

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

6 responses »

 1. Jak wiadomo choroby kardiologiczne nie są wcale schorzeniem osób starszych czy przesadnie otyłych. Nadwaga po 40. roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Na szczęście dzięki zdobyczom medycyny umiemy leczyć choroby układu krążenia, ważniejsze jest jednak, by nauczyć się im zapobiegać. Sztucznie wytwarzane tłuszcze trans, powstałe po to, żeby wydłużać ważność produktów spożywczych, znacznie podwyższają poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu). Bo istnieje ścisły związek między sposobem odżywiania a stanem zdrowia człowieka. Choroba wieńcowa serca, zwana również chorobą niedokrwienną serca, w naszym kraju jest przyczyną prawie połowy zgonów.

  Odpowiedz
 2. Moim zdaniem najwięcej dla serca możemy zrobić, gdy ograniczymy jedzenie tłuszczów zwierzęcych i zastąpimy je oliwą lub dobrym olejem (np. rzepakowym), rzucimy palenie, znajdziemy czas na relaks, wypoczynek i gimnastykę. Taka jest moja opinia. Aby przez długie lata zachować zdrowe serce, niekoniecznie trzeba stosować drastyczne diety i rezygnować ze swoich ulubionych pokarmów. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zmian, a już po niedługim czasie możemy odczuć wyraźne korzyści płynące ze zmiany naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych.

  Odpowiedz
  • Zgadzam się, że w przypadku profilaktyki serca najważniejsza jest nasza dieta.

   Odpowiedz
   • No i to tego ćwiczenia, ale wcale nie trzeba uprawiać nic wyczynowo, a przeciwnie – lepiej trochę potruchtać albo szybko chodzić niż się forsować szybkim biegiem.

   • Nie przesadzajmy z soleniem! Jeśli będziesz chciała użyć soli do przyrządzenia potrawy to również zrób to również w małych ilościach oraz po obrobce cieplnej (np. nie sól wody do gotowania na poczatku, jedynie produkt po ugotowaniu). Unikaj gotowych mieszanek przyprawowych czy może kostek rosolowych z sola albo z glutaminianem sodu (oraz innymi sodowymi wzmacniaczami smaku). Stosuj natomiast zioła oraz przyprawy w postaci świeżej albo suszonej. W utrzymaniu cholesterolu w ryzach pomogą ziola o działaniu żółciopędnym (korzeń mniszka, cykorii podróżnika, czarnej rzodkwi, liść mięty pieprzowej). Skoro nasza wątroba produkuje więcej żółci, zużywa więcej cholesterolu, zatem mniej jego trafia do krwi. Cenne są również sterole roślinne (oleje roślinne oraz nasiona roślin oleistych – soja, slonecznik, sezam, orzechy), które ograniczają wchłanianie cholesterolu.Dieta dla mężczyzny w profilaktyce zawału powinna uwzgledniać przede wszystkim zbicie wysokiego cholesterolu. Zdrowe odżywianie to również klucz do długiego oraz zdrowego życia, i dlatego warto stosować się do jego prostych zasad. Wlaściwa dieta po zawale natomiast może być niezwykle ważna w powróceniu do zdrowia oraz zapobieganiu kolejnym komplikacjom. U osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu i/lub trójglicerydów we krwi należy ograniczyć spożycie pokarmów bogatych w cholesterol, obniżyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i produktów zawierających tzw. izomery trans kwasów tluszczowych. Zarówno nasycone kwasy tluszczowe jak oraz izomery trans podwyższaja stężenie cholesterolu we krwi, mają dzialanie prozapalne, a rownież zwiększają krzepliwość krwi, przyczyniając sie tym samym do rozwoju miażdżycy. Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują sie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: tłuste mięso, tluste wędliny, smalec, maslo, boczek, sery żółte oraz topione, tluste mleko, a rownież w oleju palmowym oraz kokosowym. Kwasy tłuszczowe trans występuja m.in. w niektórych słodyczach (takich jak wafle, batony, herbatniki). Najwięcej cholesterolu znajduje się w jajach – żółtkach, podrobach, tłustym miesie. Spożycie cholesterolu nie powinno przekraczać 200 mg dziennie.

 3. Wielką rolę w zapobieganiu chorób serca odgrywa dieta niskocholesterolowa, dzięki której można zatrzymać procesy miażdżycowe. Nawet jeśli już doszło do rozwoju tej choroby warto przestrzegać diety oraz stosować się do dodatkowych zaleceń dietetycznych opracowanych przez kardiologów. Najcenniejsze są wielonasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwasy omega-3. Istotnie zmniejszają one agregację, czyli zlepianie się, płytek krwi. W skutek tego, blaszki cholesterolu nie mogą przywierać do ścianek naczyń krwionośnych i tworzyć zatorów. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze swoim lekarzem, który na podstawie naszego stanu zdrowia, wyników badań i wywiadu dobierze najlepszą dla nas dietę.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: