RSS

Co to jest nebulizator?

Posted on

Nebulizacja to rodzaj zabiegu medycznego. Polega na podawaniu pacjentowi tzw. płynnych leków w postaci rozpylonej mgły czyli po prostu aerozolu metodą inhalacji poprzez usta i lądującą w nich rurce intubacyjnej lub przez otwór tracheotomijny wówczs bezpośrednio do oskrzeli i płuc.  Nebulizatory to urządzenia elektryczne, które umożliwiają rozproszenie w powietrzu płynnego lekarstwa lub soli fizjologicznej w postaci malutkich kropelek, penetrujących ludzkie drogi oddechowe. Zaletą stosowania tej metody jest przede wzystkim przyspieszenie działania leku a także zmniejszenie wielkości dawki podawanego leku, co pozwala ograniczać możliwe niekorzystne działania niepożądane terapii. Podawanie leku w postaci aerozolu, pozwala też na działanie leku bezpośrednio w miejscu efektorowym czyli poprawia jego wchłanianie, a także dzięki stosowaniu mniejszej dawki, znacznie obniża występowanie działań niepożądanych zarówno układowych jak i miejscowych.

Nebulizatory mają za zadnie rozpylanie leku do postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości, zależnej od zastosowanej w nim dyszy rozpylającej. Środkiem do rozpylania leku za pomocą nebulizatora jest sprężone powietrze lub sprężony, czysty tlen. Nebulizacja pozwala na aplikację leku bezpośrednio do części ciała czyli oskrzeli i płuc . Dzięki temu jego działanie jest znacznie silniejsze i szybsze. Tak zwane wziewne podawanie farmaceutyków pozwala znacznie zmniejszyć dawki, a także przy użyciu przenośnych nebulizatorów leczenie może odbywać się w domu pacjenta.

Pamiętajmy, że w zależności od wielkości kropelek rozpylanego leku, zmienia się miejsce jego najlepszego wchłaniania. Zatem przy wielkości kropli od 2 do 5 µm lek wchłonie się najszybciej w obrębie tchawicy i oskrzeli, a przy wielkości kropli od 0,5 do 2 µm w pęcherzykach płucnych.

Nebulizator pomaga wytworzyć aerozol, a więc cząsteczki substancji płynnej zawieszone w gazie. To jednak ważna jest przede wszystkim wielkość tych kropelek, umożliwiająca dotarcie do określonych miejsc w układzie oddechowym. Aby dostać się do płuc lekarstwo powinno mieć cząsteczki o średnicy 1-2 mm, do oskrzelików 3-6 µm , a do oskrzeli 7-15 µm . Do inhalacji wykorzystuje się 2 rodzaje nebulizatorów: pneumatyczne i ultradźwiękowe. Inhalatory pneumatyczne stosowane są od końca lat 50. XX wieku, mogą być stacjonarne, jak i przenośne. Nebulizator to przede wszystkim pojemnik z lekiem, w którym zmienia się w aerozol do inhalacji, połączony z pneumatyczną sprężarką, czyli kompresorem gazu.

Nebulizacji nie stosuje się w przypadkach:

 • Ciężkiej niewydolności serca.
 • Przewlekłej, ciężkiej choroby układu oddechowego (gruźlica, nowotwory).
 • Krwotoku z dróg oddechowych.
 • Niewydolności oddechowej niezwiązanej z mechanizmem obturacji oskrzeli.

Pamiętajmy że po skończeniu nebulizacji konieczne jest dokładne umycie wszystkich plastikowych części urządzenia. Najlepiej robić to w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu np. płynu do zmywania naczyń. Jeśli z inhalatora korzysta kilka osób należy pamiętać by maska, ustnik a także inne plastikowe części służyły tylko jednemu pacjentowi.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

6 responses »

 1. Nebulizator jest to plastikowa część, w której znajduje się pojemnik z
  lekarstwem. Lek aplikuje się wprowadzając wylot nasadki do ust tak, aby był on
  skierowany do dołu. Nebulizacja to inaczej rodzaj zabiegu medycznego. Polega na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki – aerozolu metodą inhalacji poprzez usta, rurkę intubacyjną lub przez otwór tracheotomijny – bezpośrednio do układu oddechowego. Inhalator to z kolei urządzenie, za pomocą którego można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych. W zależności od substancji czynnych zawartych w inhalatorach, działają one rozkurczająco lub przeciwzapalnie.

  Odpowiedz
 2. To co to w końcu jest? Zabieg czy pojemnik?

  Odpowiedz
 3. Nebulizatory po prostu rozpylają lek do postaci aerozolu zawierającego krople o właściwej wielkości, zależnej od zastosowanej w nim tak zwanej dyszy rozpylającej. Środkiem do rozpylania tego leku za pomocą nebulizatora jest zwykłe sprężone powietrze lub sprężony, czysty tlen czyli o2. Na czym polega zdecydowana wyższość nebulizacji nad tradycyjnym przyjmowaniem różnych leków? Otóż w tym przypadku substancje lecznicze są podawane bezpośrednio do naszych oskrzeli i płuc. Leczenie jest zatem bardziej skuteczne i ma zdecydowanie szybszy przebieg. W dodatku, przyjmowanie leków tą drogą pozwala zaoszczędzić nam, gdyż podawane są znacznie mniejsze dawki.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: