RSS

Jak opanować kaszel?

Posted on

Czasami nie wiemy jak opanować kaszel. Sądzimy, że kaszel jest naszym wrogiem tymczasem jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Najczęściej meczy nas kaszel suchy oraz mokry, jednakże wyróżnia się również m.in. kaszel szczekajacy, świszczący, alergiczny oraz taki, któremu towarzyszy łaskotanie w gardle. Może trwać caly czas albo pojawiać się jedynie rano, wieczorem albo w nocy. Sprawdź, jakie są rodzaje kaszlu oraz co oznaczaja. Bo kaszel, jako objaw niecharakterystyczny, może wystąpić też przy chorobach układu krążenia, np. w wadach serca. Pojawia się czasem przy kłopotach z układem pokarmowym, choćby przy refluksie żołądka. Może mieć rownież podłoże nerwicowe, wynikać z nadreaktywności oskrzeli. Obecnie coraz dużo częściej mamy do czynienia z kaszlem spowodowanym alergią. I dlatego na pytanie, jak opanować oraz zwalczyć kaszel nie posiada jednej prostej odpowiedzi. Bo to wszystko zależy od przyczyny, która jego powoduje.


Hero. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest kaszel.

Co robić zatem? Można jedynie dać następującą radę: skoro po kilku dniach, pomimo stosowania farmaceutykow dostępnych bez recepty albo metod domowych, kaszel nie ustępuje, konieczna może być wizyta u lekarza. Kaszel, także skoro cię męczy, może być ważnym elementem obrony organizmu. Napad kaszlu to również reakcja na podrażnienie albo uszkodzenie tzw. receptorów kaszlowych – zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej drog oddechowych. Pozwala oczyścić gardło, krtań, tchawicę oraz oskrzela z tego, co sie w nich znalazło, a nie może być czystym powietrzem. Jak pokazują doświadczenia pediatrow, w przypadku dzieci powinny się tamże znaleźć różne rzeczy: drobiny jedzenia (wessane podczas zachłyśnięcia), piasek wciągnięty poprzez nos podczas zabawy w piaskownicy albo na plaży, a także małe przedmioty np. pionki do gier planszowych. Skoro w takich przypadkach nastąpi gwałtowny atak kaszlu – ratuje życie. Bywa też, że dziecko kaszle, bo chce przypominać pokasłującą dorosłą osobę. Najczęściej jednakże receptory kaszlowe zostają podrażnione wskutek infekcji bakteryjnej albo wirusowej. Wtenczas kaszel może być objawem dolegliwości układu oddechowego – ostrej albo przewlekłej. Najczęstszą przyczyną kaszlu może być przeziębienie lub – skoro mamy pecha – grypa.

Jak wiadomo infekcja gornych drog oddechowych powoduje obrzęk oraz podrażnienie śluzowki górnych drog oddechowych, często rownież powstaje gęsta wydzielina, którą usuwamy z organizmu kaszląc. Są dwa rodzaje kaszlu. Mokry, usuwający wydzieline – to również zwykle objaw alergii, przeziębienia lub innych infekcji dróg oddechowych. Suchy również może być też efektem przeziebienia, ale często powodują jego odmienne czynniki – dym tytoniowy, kurz, różne dymy oraz opary i odmienne drażniące czynniki. Taki kaszel jedynie podrażnia śluzówki, co z kolei wywołuje kolejne ataki suchego kaszlu. Pacjent, który zglasza się do lekarza z kaszlem, z reguły słyszy sporo pytań o jego rodzaj, czas trwania, sytuacje, w jakich się ujawnia. Bo taka charakterystyka pomaga w ustaleniu jego przyczyny. I dlatego warto orientować się w rodzajach kaszlu, by umieć trafnie określić lekarzowi swoją przypadłość. Suchy kaszel może być pierwszym objawem przeziębienia albo infekcji dróg oddechowych. Może również być też spowodowany zgagą, wdychaniem suchego powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych, wdychaniem dymu papierosowego bądź pyłu. Suchy kaszel powoduje podrażnienie gardła oraz oskrzeli, co objawia się bólem w tej okolicy. Największy dyskomfort powoduje w nocy, kiedy uniemożliwia zaśniecie albo gwałtownie wybudza.

Leczenie i choroby serca.

Pamiętajmy, że męczący kaszel daje się we znaki również naszym najbliższym, osobom siedzącym przed nami w kinie, publiczności usiłującej słuchać gitarowego solo na koncercie… Skoro mamy tak zwany mokry kaszel, czyli kaszel z odkrztuszaniem – nie należy jego blokować; w ów sposób organizm radzi sobie z usuwaniem nadmiaru wydzieliny z płuc oraz oskrzeli. Taki kaszel trzeba wręcz wspomagać, by jak najszybciej pozbyć sie szkodliwej wydzieliny blokującej drogi oddechowe. Inaczej rzecz wyglada z kaszlem suchym – ow warto powstrzymywać, stosując środki przeciwkaszlowe, które pokrywają gardlo ochronną warstwą oraz likwiduja podrażnienia. Kaszel przewlekły może być zazwyczaj połączony z odkrztuszaniem sporych ilości flegmy. Trwa ponad 6 tygodni. Często spotyka się jego u nałogowych palaczy. Oraz póki się pali, jego leczenia właściwego może być mało skuteczne. Bywa, że wiec już po pożegnaniu z papierosem utrzymuje sie poprzez parę miesięcy. Zmiana charakteru w kaszlu przewlekłym. Najcześciej obserwuje się ją u palaczy. W takim przypadku konieczna może być jak najszybsza wizyta u lekarza, ponieważ może to rownież być też symptom POChP albo rozwoju nowotworu płuca. Wdychanie wilgotnego powietrza to również pierwsza pomoc przy suchym kaszlu. Nawilżacze, pojemniki z wodą albo mokre ręczniki na kaloryferze pozwalają nasycić powietrze parą wodną. Wciąż jeszcze lepsze dla przesuszonej śluzówki może być stosowanie inhalatorów albo po prostu wdychanie pary znad miski z goraca wodą z olejkami aromatycznymi albo naparem z ziół: tymianku, szałwii, rumianku. W większości przypadkow kaszel mija po 7-10 dniach. Jeśli jednakże trwa dłużej niż 4 tygodnie, skoro wykrztuszasz zieloną lub – co gorsza – krwistą wydzielinę, powinieneś iść do lekarza. Kaszel może być też objawem poważniejszych chorób, takich jak przewlekła obturacyjna dolegliwość płuc czy może astma. Może rownież być też objawem zawału serca, zwlaszcza skoro towarzyszy mu skrócenie oddechu, świsty i obrzęk okolicy kostek. Jeśli czujesz ostry ból w plucach, masz gorączkę przekraczającą 38 stopni Celsjusza oraz kaszel utrzymujący sie dłużej niż 3 dni – możesz mieć zapalenie płuc. Skoro podobne objawy posiada dziecko lub osoba starsza – nie czekaj 3 dni, idź z chorym do lekarza. Kiedy zaczynamy pokasływać często sięgamy po pierwszy lepszy syrop lub… w ogole jego bagatelizujemy. To również bład, nieleczony kaszel zwykle się nasila. Nie jedynie przeszkadza nam w codziennym życiu, ale może również świadczyć o chorobie, która wymaga leczenia właściwego np. antybiotykami.

Warto zauważyć, że nawilżanie gardła to również klucz do zmniejszenia dyskomfortu chorego cierpiącego na suchy kaszel. Należy zatem pić dużo płynów: herbat owocowych oraz ziołowych – szczególnie ulge w cierpieniu przynoszą napary ziołowe z szałwii, pierwiosnka, prawoślazu lekarskiego i z mchu irlandzkiego. Produkcję śliny zwieksza ssanie cukierkow – ulgę podrażnionemu gardlu daje ssanie cukierkow szałwiowych. Dziecko chore na błonicę (zwaną również krupem) lub na zapalenie krtani posiada tak zwany szczekający kaszel, czesto nasilający sie w nocy. Błonica nie może być niebezpieczną chorobą u dzieci starszych, jednakże dla dziecka poniżej 3 roku życia może wręcz stanowić poważne zagrożenie. W obu przypadkach dziecko powinno oddychać wilgotnym powietrzem. Idź do łazienki, puść z prysznica najgorętszą wodę, jaką możesz, napełnij nia wannę – tak, by powietrze w łazience było pełne pary. Niech dziecko oddycha parą, aż kaszel złagodnieje. Skoro to również nie pomaga – lub skoro dziecko posiada kłopoty z oddychaniem – dzwoń po pogotowie albo zawieź dziecko jak najszybciej na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. Skoro nie masz pod ręką żadnej maści, zrob okład z gorczycy. Wymieszaj zmielone ziarna gorczycy z maka w stosunku 1 do 2, a w następnej kolejności dodaj aż tyle wody, aby powstała pasta. Rozsmaruj tę paste na szmatce, zlóż tkanine na pół. Zabezpiecz skóre wazeliną, a w następnej kolejności przylóż kompres z gorczycy ale nie przykladaj jego bezpośrednio na skórę, bo może cię poparzyć. Co pewien czas sprawdzaj, jak zachowuje się ludzka skóra – skoro zaczyna się czerwienić lub może być podrażniona, zdejmij okład. Zamiast wody możesz użyć białka jaja – kompres może być wtenczas łagodniejszy oraz raczej nie poparzy. Metoda polega na przyjęciu poprzez chorego pozycji ułatwiającej odpływ wydzieliny z oskrzeli. Oto wskazówki, jak krok po kroku ją zastosować. Kładziemy się na brzuchu na łóżku. Nastepnie zsuwamy tułów w dół tak, by oprzeć się łokciami o podłogę, pozostawiając biodra na brzegu łóżka. Staramy się utworzyć kąt 45 stopni pomiędzy tulowiem a nogami. W tej pozycji wytrzymajmy ok. 20 min, stopniowo odkrztuszając zalegającą wydzieline na ułożoną wcześniej na podłodze ligninę. Drenaż ułożeniowy powinniśmy wykonywać 2 razy dziennie, koniecznie na czczo. Odpowiednio wcześniej trzeba zażyć specyfik wykrztuśny. Przed zastosowaniem tej metody trzeba skonsultować się z lekarzem. Istnieją bowiem przeciwwskazania do wykonywanie zabiegu. Należą do nich np. niewydolność oddechowa, skłonność do krwotoków z płuc, przebyty krwotok z płuc.

Jak zatem postępować? Najlepsze efekty leczenia właściwego daje syrop na suchy kaszel, specjalnie przeznaczony do tego rodzaju kaszlu. Skoro kaszel męczy cię głównie po posiłkach, a również w nocy albo gdy się położysz, być też może nie chodzi o płuca czy może oskrzela, ale o system pokarmowy. Zgaga posiada miejsce wtedy, gdy kwasy żołądkowe cofają się do dolnej części składowej przelyku, powodując podrażnienie delikatnej tkanki, co również może być też przyczyna kaszlu. Może się wtenczas okazać, że środki zwalczające zgagę pomagają też na związany z nią kaszel. Kiedy nie wyleczymy stanu zapalnego w obrębie zatok, wowczas może dojść do zapalenia oskrzeli. Zainfekowana wydzielina spływa bowiem z zatok do gardła oraz może wywołać reakcje zapalną w tchawicy oraz oskrzelach. Do zapalenia oskrzeli może również dojść z powodu zanieczyszczenia powietrza, np. dymem papierosowym. Błona śluzowa ulega obrzękowi oraz produkuje gęsty śluz pokrywający ściany oskrzeli, który wyzwala fizjologiczny odruch obronny organizmu. Kaszel oczyszcza zakażone albo zanieczyszczone drogi oddechowe. Syrop na suchy kaszel można również przyrządzić samodzielnie – z cebuli. Wystarczy pokrojoną cebulę zasypać cukrem, by wydzielil się sok, który należy przyjmować 2–3 razy dziennie po 1 łyżeczce, też na noc. Ssij tabletki przeciwkaszlowe, a skoro ich nie masz – zwykłe cukierki. Ssanie pobudza wydzielanie śliny oraz jej częste przelykanie, co łagodzi podrażnienia. Skoro męczy cię suchy kaszel, ssij drażetki z rdestu wielkokwiatowego; kupisz je w aptekach bez recepty. środki leczenia na bazie rdestu zawierają specyficzna, żelowatą substancję, która pokrywa podrażnione gardło oraz zmniejsza odruch kaszlu.

Wiadomo, że kaszel może być też objawem alergii, astmy, mukowiscydozy, rozedmy, raka płuc, zawodowych dolegliwości płuc. Pojawia się również w zapaleniu gardła, zapaleniu płuc, oplucnej oraz gruźlicy. Pamiętać również należy o owijaniu szyi szalem. Najlepiej zrezygnować z alkoholu oraz palenia papierosów. Skutecznia dieta powinna być też lekka, potrawy miekkie, łatwe w przełykaniu, by nie podrażniać bolącego oraz suchego gardła. Spróbuj szanty zwyczajnej. To rownież zioło o słodko-kwaśnym smaku działa jak środek wykrztuśny, pobudza odruch kaszlu oraz pomaga usunąć wydzielinę z oskrzeli. W aptekach oraz sklepach zielarskich można kupić bez recepty mieszankę szanty z anyżkiem. Wymieszaj 2 łyżki soku cytrynowego z łyżką miodu oraz dodaj szczyptę pieprzu kajeńskiego (papryki cayenne). Miód pokrywa podrażnione gardło ochronną warstwą, sok cytrynowy łagodzi stan zapalny oraz dostarcza organizmowi witaminę C. Pieprz kajeński zwiększa miejscowy przepływ krwi w tkankach gardła, przyspieszajac w ów sposób proces gojenia. Zamiast pieprzu możesz użyć trochę świeżo startej cebuli. Cebula zawiera substancje lekko drażniące, które pobudzają odruch kaszlu oraz pomagają oczyścić górne drogi oddechowe z wydzieliny. Leczenia właściwego kaszlu zawsze zależy od przyczyny, ktora jego wywołuje. Kaszel towarzyszacy przeziębieniu albo grypie jesteśmy w stanie opanować za pomocą samoleczenia. Jeśli kaszel może być dokuczliwy w nocy, można przed położeniem się spać zażyć środki leczenia z kodeiną. Suchy kaszel nasila się nocą. Jego ataki nie pozwalają spać, a bolace gardło oraz nadwyreżone wysilkiem oskrzela wzmagają cierpienie chorego.

Pamiętajmy, by zminimalizować dolegliwości, przed snem należy starannie wywietrzyć pokoj chorego oraz utrzymywać w nim dużą wilgotność. W tym miejscu najlepiej sprawdzą się wspomniane wiec już mokre reczniki na kaloryferze, ale to również może nie wystarczyć. By zapewnić choremu spokojny sen należy podać mu syrop na suchy kaszel. Inny syrop z cebulą: obierz oraz posiekaj drobno 6 średnich cebul, wymieszaj je z 4 łyżkami miodu; miseczkę z mieszanką umieść na garnku z gotującą wodą. Przykryj oraz pozostaw tak na 2 godziny. Następnie odcedź oraz pij łyżkę płynu co 2-3 godziny. Odruch obronny jakim może być kaszel czasami obraca się przeciw choremu. Kiedy często kaszlemy, oskrzela ulegają podrażnieniu, co potęguje odruch kasłania – oraz tak rozpoczyna się błędne kolo. Kasłanie posiada sens, kiedy może być co wykrztuszać. Mokry kaszel usuwa odrywajacy się śluz, a rownież bakterie, ktore znajdują w nim luksusową siedzibę. Jednakże suchy kaszel bardziej szkodzi niż pomaga. Chory się męczy, posiada coraz bardziej zdarte gardło, a kaszel niczego nie oczyszcza. Trzeba wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje syropow: wykrztuśny oraz przeciwkaszlowy. ow pierwszy może być stosowany w leczeniu kaszlu mokrego, pozwala na rozrzedzenie wydzieliny, a tym samym łatwiejsze jej wykrztuszenie. Można jego rownież podawać przy kaszlu suchym, bo przyspiesza wejście w fazę mokrą. Przed snem wymieszaj trochę syropu z czarnej porzeczki z odrobina porto. Czarna porzeczka zawiera dużo witaminy C oraz dziala łagodząco, a alkohol pomoże ci spokojnie zasnąć. Jeśli kaszel towarzyszy przeziebieniu trzeba zażywać większe ilości witamin, zwlaszcza witaminy C, aspirynę i syrop, w zależności od rodzaju drobnoustrojów atakujących organizm.

A zatem jeśli infekcja objeła drogi oddechowe oraz chodzi o to, by organizm zwiększył ilość śluzu albo by stal się on rzadszy, warto przyjmować syropy oraz tabletki do ssania ułatwiające odkrztuszanie. Na suchy kaszel zalecane może być stosowanie syropu przeciwkaszlowego, który hamuje odruch kasłania. Idealnie zatem nadaje się na noc. Syrop łagodzący ból gardła: do szklanki płynnego miodu dodaj 5-6 goździków (wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego) oraz wstaw na noc do lodówki. Rano wyjmij goździki oraz raz na pewien czas zażywaj łyżeczkę miodu. Substancje zawarte w goździkach zmniejszają ból, a miód łagodzi stan zapalny. Na suchy kaszel, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie, trzeba poprosić farmaceutę o lekarstwo mające za zadanie zmusić organizm do produkowania wydzieliny oraz do usunięcia tą drogą bakterii, jak też do wyciszenia odruchu kasłania. Nie wolno łączyć podawania obydwu syropów naraz. Wytworzona wydzielina powinna być też odkrztuszona, a syrop przeciwkaszlowy by to również uniemożliwial. Tak zatem syrop wykrztuśny należy podać najpóźniej o godzinie 16, a na noc jedynie syrop przeciwkaszlowy, ktory hamuje odruch kasłania na pare godzin. Nasi dziadkowie na problemy z gardłem używali tak zwanych kamyków – cukierkow przypominających nieco kamyki z plaży. Jeden z przepisów radził wymieszać pudełko „kamyków”, 50 dekagramow rodzynek, sok z 3 cytryn, 1/2 szklanki cukru oraz … aż tyle whisky, aby powstał gęsty syrop.

Niestety kłopot z tymi twardymi cukierkami polega na tym, że zanim rozpuszczą sie w syropie – mija parę tygodni. Gdy suchy kaszel spowodowany może być alergią czy może stanem astmatycznym wówczas niezbedne są środki leczenia rozszerzajace oskrzela, jednakże owych medykamentow nie kupimy bez recepty. Kaszel nie może być samoistną chorobą. To również najczęściej symptom zaczynającej się infekcji wirusowej (od zakażenia do pojawienia sie kaszlu mija parę dni) albo bakteryjnej (kaszel po 12 godzinach do 3 dni od zakażenia). Wypij szklankę naparu z prawoślazu lekarskiego. Prawoślaz zalany wodą wydziela gęstą, kleistą substancję, która pokrywa podrażnione tkanki gardła, ale również rozcieńcza wydzielinę w płucach oraz oskrzelach, ułatwiając jej odkrztuszanie. W szklance gorącej wody parz poprzez 10 minut 2-3 gramy suszonych liści prawoślazu. Przed wypiciem – odcedź; 3 szklanki dziennie powinny pomóc. Kaszel może być jedynie objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie. Dodatkowym utrudnieniem może być to, że nie zalicza się jego do symptomów tzw. patognomicznych, czyli tych, których rozpoznanie wystarcza do postawienia konkretnej diagnozy. Odruch kaszlu może występować bowiem w wielu, odmiennych jednostkach chorobowych. Najcześciej, wraz z katarem oraz podwyższoną temperaturą, świadczy o infekcji wirusowej górnych drog oddechowych, czyli przeziebieniu. W tym przypadku po zastosowaniu domowych metod leczenia właściwego (odpoczynek, picie dużej ilości ciepłych plynów) oraz sięgnięciu po środki leczenia OTC (przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz syropy łagodzące) powinien ustąpić. Skoro jednakże nasila się, a kolor odkrztuszanej wydzieliny zmienia się z jasnożółtego na ciemnożólty albo brązowawy, może oznaczać to również infekcję bakteryjną. Zakażenie w tym stadium prawdopodobnie objęło nie jedynie gardlo, krtań, ale oraz oskrzela, pluca. Bez względu na przyczynę choroby, otoczenie chorego może się nią zarazić więc już od pierwszych objawów. Zarażamy się na drodze kropelkowej, bowiem osoba kaszlaca albo kichająca „rozsiewa” bakterie albo wirusy w swoim pobliżu. Aż 25 proc. osób z otoczenia ulega zarażeniu w przypadku zakażenia bakteryjnego, a blisko 70 proc. przy zakażeniu wirusowym. Kup maść zawierającą kamforę lub mentol oraz smaruj nią gardło oraz klatkę piersiową. Ułatwi to również oddychanie. Klasycznym przedstawicielem takiej maści może być Vicks VapoRub; najlepiej używać jej przed snem. Możesz również przygotować napar z liści eukaliptusa gałkowego (ewentualnie dodać do niego olejek eukaliptusowy) oraz wdychać opary ustami oraz nosem – działa podobnie. Sam jeden olejek możesz wcierać w gardlo oraz klatkę piersiową 2 razy dziennie.

Reklamy

About tabletki

Tabletki to strona na temat leków i preparatów zdrowotnych oraz na temat terapii i zdrowia. Zapraszam do czytania!

One response »

  1. Jak dla mnie najlepszym sposobem na męczący kaszel jest przeciwzapalny syrop fosidal. Jest skuteczny, ponieważ nie tylko łagodzi objawy, ale przede wszystkim likwiduje przyczynę kaszlu, czyli stan zapalny

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: